Wydarzenia Cieszyn

“Czternastki” na 258 tys. kontach emerytów na Śląsku

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę pod koniec października. W tym tygodniu kolejne „czternastki” trafią do świadczeniobiorców, których termin płatności przypada na 5 i 6 dnia miesiąca. Łącznie śląskie oddziały ZUS zrealizowały płatności „czternastek” dla ponad 258 tys. osób. Z terenu działalności Oddziału ZUS w Bielsku-Białej, do którego należy także powiat cieszyński, do końca tygodnia czternastkę otrzyma razem 36 106 osób.

Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. – Osobom, które mają prawo do dwóch świadczeń z ZUS będzie przysługiwała jedna dodatkowa czternasta emerytura. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli ktoś pobiera regularnie świadczenia emerytalno-rentowe z dwóch instytucji, na przykład z ZUS i KRUS. W tej sytuacji „czternastkę” wypłaci ZUS – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń długoterminowych jest zawieszone. „Czternastka” jest przyznawana z urzędu i klienci nie musieli składać żadnego wniosku, by ją otrzymać. Świadczeniobiorcy otrzymają ją wraz ze swoją listopadową emeryturą czy rentą.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wynosi 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3500 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 600 zł (1250,88 – 600 zł = 650,88 zł).

– Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje – informuje rzeczniczka.
W całym kraju „czternastka” będzie wypłacona dla ponad 9 mln osób, a łączny koszt wypłaty wyniesie ponad 11 mld zł.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
podbeskidzian
podbeskidzian
2 lat temu

może ktoś wytłumaczy tej babie ,że Bielsko-Biała podobnie jak połowa tego żałosnego województwa nie leży na Śląsku i nie powinno się tak pisać , jeżeli już to w woj .śląskim choć nawet ta nazwa z gruntu jest fałszywa.

Mietek
Mietek
2 lat temu
Reply to  podbeskidzian

Bielsko jest położone w historycznej krainie zwanej Śląskiem. Biała z kolei formalnie należy do Małopolski.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Piętnastki jeszcze też będą w tym roku? Oczywiście nie dla wszystkich i nie w pełnej wysokości ale dla niektórych, dla twardego elektoratu – przydałyby się.

ali
ali
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

wszelkie przywileje socjalne w Polsce obejmują wszystkich obywateli łącznie z takimi fałszywymi komuchami jak ty

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  ali

No to komuchy muszą się mieć przede mną na baczności jak jestem fałszywym komuchem. Ale pytanie czy o tym wiedzą bo do tej pory sama nie wiedziałam.