Porady i inspiracje

Czy BIPV fotowoltaika na elewacji się opłaca?

Zastanawiasz się, czy elewacja fotowoltaiczna w technologii BIPV (Building Integrated Photovoltaics) jest dla Ciebie? Fasady fotowoltaiczne pięknie się prezentują dzięki zastosowaniu technologii łączącej tafle szkła i oczywiście mogą znacząco obniżyć Twoje wydatki za prąd. Niemniej jednak nadal opłaca się je stosować przede wszystkim w biurowcach i magazynach, nie w małych domach.

Panele BIPV – krótkie wprowadzenie

Systemy fotowoltaiczne, które mocowane są na już istniejących budynkach, to popularne panele PV. Moduły BIPV to z kolei panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem albo częścią budynku – nie są oddzielnym elementem konstrukcji, a jego częścią. Taka elewacja fotowoltaiczna BIPV z powodzeniem zastąpi okna albo płyty HPL/HDF. Pełni bowiem dwie funkcje:

  1. wytwarza prąd ze słońca,
  2. jest integralnym, nieodłącznym elementem konstrukcyjnym (tj. materiałem budowlanym).

Fotowoltaika na elewacji w Polsce a za granicą

Świat już dawno dostrzegł, że fasady fotowoltaiczne mają gigantyczny potencjał w budownictwie. Technologia BIPV może obniżyć całościowy koszt inwestycji budowlanej nowych budynków, sprawić, że nieruchomości będą bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu, a także wizualnie ciekawsze. Moduły BIPV wyróżniają się też wysokimi walorami estetycznymi. Dodatkowo występują w dwóch rodzajach – panele cienkowarstwowe lub, w przypadku carportów, panele bifacialne (bifacial, glass-glass, double glass). Z tego powodu fotowoltaika na elewacji wydaje się szczególnie atrakcyjna dla wielkich biurowców, muzeów i galerii, które chcą podkreślić swój nowoczesny, wielkomiejski charakter.

Fasady fotowoltaiczne to jednak nadal rzadkość zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Jest tak z uwagi na stosunkowo wysokie koszty technologii BIPV. Inwestycja oczywiście kiedyś się zwróci, ale często projekty deweloperskie zatwierdza się z uwagi na kosztorys, nie myśląc w tak przyszłościowy, ekologiczny sposób. Wśród zagranicznych budynków, które zdecydowały się na BIPV na elewacji, warto wymienić austriackie WELIOS – OÖ Science Center. To jeden z najpiękniejszych przykładów. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice, sprawdź stronę https://sundaypolska.pl/.

Jak wydajna jest elewacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem są zdecydowanie bardziej wydajne niż fasady fotowoltaiczne. Szacuje się, że fotowoltaika na elewacji osiąga jedynie 70% swojej maksymalnej wydajności z uwagi na kąt padania promieniowania słonecznego. Co więcej, zaleca się ją montować tylko na naprawdę dużych ścianach wychodzących na południe. Budynek musi być też dość wysoki. To dlatego technologia BIPV na elewacji bardzo rzadko stosowana jest na domach jednorodzinnych.

Warto też wspomnieć, że ogólnie moduły BIPV są mniej wydajne od standardowych, popularnych paneli PV. Różnica sięga od 10% do 10% wydajności.

google_news