Porady i inspiracje

Czy można zapłacić ubezpieczenie auta po terminie?

Zgodnie z przepisami prawa podstawowe ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe. Chroni ono osoby poszkodowane w kolizji, gwarantując wypłatę odpowiedniego odszkodowania. Co jednak w przypadku, gdy nie wykupimy polisy we wskazanym terminie? Czy wiąże się to z poważnymi konsekwencjami? Nie czekaj i już teraz poznaj odpowiedzi na te pytania!

  1. Wygasające ubezpieczenie samochodu.
  2. Ubezpieczenie OC – co grozi za jego brak?
  3. Nie zwlekaj z opłatą ubezpieczenia samochodu.

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Z reguły obowiązuje ono przez okres 12 miesięcy, choć zdarzają się przypadki (np. gdy auto zarejestrowane jest tymczasowo) polisy jednomiesięcznej. Co istotne, kiedy zbliża się termin wygaśnięcia ubezpieczenia, nasze towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno odezwie się w celu jego przedłużenia. Mimo to regularnie dochodzi do sytuacji, w których właściciele pojazdów zapominają uiścić kolejnej wpłaty. Co się dzieje w takich chwilach?

Wygasające ubezpieczenie samochodu

W pierwszej kolejności zdajmy sobie sprawę z faktu, że ubezpieczenie OC auta jest konieczne, aby uczestniczyć w ruchu drogowym, a nawet trzymać pojazd zaparkowany w garażu. Błędne jest założenie, że skoro z niego nie korzystamy, nie przedłużymy OC. Nad tym, aby każdy zarejestrowany samochód posiadał polisę, czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nałoży on na nas karę już po jednym dniu zwłoki w płatności. Oczywiście, możliwe jest przedłużenie oc po terminie, co warto przeprowadzić jak najszybciej, lecz lepiej unikać tego typu sytuacji.

Nieco inaczej to wygląda, jeśli daną składkę mamy rozłożoną na raty – samo OC obowiązuje przez 12 miesięcy, czyli spóźnienie się z wpłatą nie jest równoznaczne z zerwaniem umowy ubezpieczenia. Musimy się jednak liczyć z tym, że TU przypomni o spóźnieniu.

Ubezpieczenie OC – co grozi za jego brak?

Jak zostało wspomniane, przy ubezpieczeniach obowiązkowych możemy się spotkać z karą za brak płatności nawet jeden dzień po terminie. Są one stosunkowo wysokie i sumiennie nakładane przez UFG. Jest to całkowicie zrozumiałe stanowisko, jeśli weźmiemy pod uwagę potencjalną kolizję, którą spowoduje pojazd bez OC – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w dalszym ciągu zobowiązany jest wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie.

Ile więc wynosi kara za brak polisy? Otóż wszystko zależy od tego, jak długo zwlekaliśmy z jej wykupieniem. Jeśli trwało to maksymalnie do 3 dni – 1200 zł; od 4 do 14 – 3010 zł, a powyżej 14 dni – aż 6020 złotych. Pamiętajmy, że kary te dotyczą samochodów osobowych. Przy ciężarowych są one znacznie większe… Ponadto powodując kolizję w tym czasie, kara może zostać wielokrotnie podniesiona (w zależności od wyrządzonych szkód).

Nie zwlekaj z opłatą ubezpieczenia samochodu

Wyraźnie więc widać, że ubezpieczenie auta powinno być jedną z najważniejszych spraw dla właściciela, a termin wygaśnięcia polisy zaznaczony w kalendarzu. Nie ignorujmy informacji wysyłanych przez agenta ubezpieczeniowego, dokonujmy płatności w terminie, a nie spotka nas przykra niespodzianka. Jednakże, chcąc zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo i spokój ducha, warto również rozważyć dodatkowe możliwości, jak np. ubezpieczenie AC, ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Wszystko to znajdziemy na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/. Podstawowe OC nie zagwarantuje nam odszkodowania w każdej sytuacji, w tym kiedy to my jesteśmy sprawcą kolizji.

google_news