Wydarzenia Cieszyn

Czy Polacy i Czesi to dobrzy sąsiedzi? Debata w Ustroniu

Organizatorem tego wydarzenia był między innymi Instytut Śląska Cieszyńskiego, a celem wypracowanie konkretnych rekomendacji dotyczących przyszłości współpracy transgranicznej na Śląsku Cieszyńskim.

W rozmowach, które miały miejsce w piątek 16 lutego wzięli udział przede wszystkim:

Mirosław Suchoń – poseł na Sejm RP, ekonomista, wiceprzewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, były wiceprzewodniczący Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej, aktywnie zaangażowany na rzecz współpracy transgranicznej i rozwoju infrastruktury .
Krystian Kukuczka – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna, tłumacz i filolog czeski, który dzięki swojej pracy i zainteresowaniom doskonale rozumie specyfikę kulturową i językową regionu, co jest nieocenione w dialogu polsko-czeskim .
Petr Kantor – prezes Stowarzyszenia Petrklíč Help oraz Fundacji Laja, czeski menedżer i przedsiębiorca, działacz społeczny zaangażowany w projekty wspierające integrację społeczności lokalnych oraz promujące współpracę polsko-czeską na wielu płaszczyznach .
Paweł Mikołajczyk – inżynier transportu kolejowego, ekspert ds. transportu publicznego, który wnosi do debaty perspektywę techniczną i praktyczne doświadczenie w zakresie możliwości i wyzwań związanych z rozwojem infrastruktury transgranicznej .
Rozmówcy skupiali się na współczesności i kwestiach współpracy gospodarczej. Raczej zgodnie uznawali, że: przede wszystkim Polacy lubią Czechów i Czechy; że stosunki gospodarcze tych krajów są dobre, ale w niektórych obszarach mogłyby być lepsze. Często pojawiającym się motywem była myśl, że lepiej te sąsiadujące ze sobą kraje lepiej sobie radzą ze swoim sąsiedztwem. na poziomie lokalnym, samorządów, niż na szczeblu krajowym. Poseł Mirosław Suchoń akcentował też ważną i podobną do siebie rolę Polski i Czech na wschodniej flance NATO.
Moderatorem debaty był Christian Jaworski.
google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Ja to najbardziej lubię czeski błąd. Przy takim tłumaczeniu mogę zakryć swoją niewiedzę i wstawić buźkę na końcu.

nie wiadomo
nie wiadomo
3 miesięcy temu

Jak uważa pan Petr Kantor: Czesi lubą Polaków i Polskę?