Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy znasz wszystkie typy rowerów? Sprawdź, czym różnią się rowery górskie od rowerów miejskich czy szosowych

Wydawać się może, że każdy rower jest zbliżony do siebie funkcjonalnością czy konstrukcją. Otóż różnice pomiędzy poszczególnymi typami rowerów są wręcz ogromne. Poznaj poszczególne typy rowerów i ich cechy.

Rower z natury służy jako środek lokomocji, ale czy tylko do tego? Otóż nie. Rower jest także świetnym narzędziem do wycieczek, zwiedzania, dbania o własną kondycję czy spełniania pasji jazdy po górach. Jednak, aby wybrać najlepszy typ roweru według określonego celu i charakteru jazdy, należy poznać poszczególne rodzaje jednośladów. Do wyboru klient ma zawsze szeroką gamę rowerów górskich, rowerów MTB, krosowych, miejskich czy turystycznych. Czym różnią się poszczególne typy rowerów i gdzie się sprawdzą?

Rowery górskie oraz rowery trekkingowe

Rowery górskie czy MTB są to charakterystyczne rowery o zwartej i silnej budowie. Mają grubsze opony o bardzo solidnym bieżniku. Usztywniana rama pozwala na bezpieczne kierowanie rowerem na krętych i szybkich zjazdach. Do tego są wykonane często z lekkich stopów typu aluminium czy włókno węglowe. Posiadają również amortyzatory przednie, a często także tylne, które łagodzą silne uderzenie na wyboistej drodze. Amortyzatory nie tylko odciążają ręce, ale także zwiększają bezpieczeństwo jazdy przez pochłanianie impetu uderzenia kołem w przeszkodę typu kamień czy zagłębiona nawierzchnia.

Rowery trekkingowe to połączenie roweru górskiego i roweru szosowego. Mają zbliżoną konstrukcję, jednak nie mają tak agresywnych bieżników czy szerokich opon, jak typowe „górale” wyścigowe. Dzięki temu opór toczenia kół na szosie jest znacznie mniejszych niż w rowerach górski, a jazda mniej wymagająca dla mięśni. Świetnie sprawdzają się w cyklu mieszanym jazdy – góry/szosa.

Rower szosowy dla miłośników prędkości

Jest to typ roweru przeznaczony na długie eskapady na utwardzanych nawierzchniach. W przeciwieństwie do rowerów górskich ma duże i wąskie opony, które są również gładkie. Pozwalają na rozwijanie dużych prędkości przez silne sprężenie powietrza w kołach. Geometria ramy jest również inna, ponieważ sylwetka użytkownika jest nieco bardziej pochylona. Bardziej aerodynamiczna pozycja także zwiększa znacznie prędkość jazdy. Charakterystyczna bywa również kierownica w tego typu rowerze przez wygląd „baranka”. Odpowiednie zagięcia umożliwiają przyjęcie pochylonej i aerodynamicznej sylwetki. Rower szosowy wprawdzie nie zapewnia komfortowej sylwetki, ale za to jest bardzo szybki i dynamiczny.

Rower turystyczny i rower miejski

Są to najbardziej charakterystyczne i klasyczne rowery. Mają charakterystyczną ramę prowadzoną od kierownicy w dół, aż po dolną część siedziska. Takie pochylenie zdecydowanie umożliwia łatwe wchodzenie na rower i schodzenie z niego. Klasyczna, wygięta i przybliżona do użytkownika kierownica umożliwia zajęcie wyprostowanej sylwetki w czasie jazdy. Dodatkowo takie rowery turystyczne mogą mieć przerzutkę wbudowaną w tylną piastę umożliwiającą zmianę biegu w trakcie postoju. Charakterystyczne dla tych rowerów są również dodatki typu koszyk, błotniki czy bagażnik.

Tylko z pozoru jest łatwy wybór odpowiedniego roweru. Należy pamiętać, że różnice konstrukcyjne są olbrzymie i służą określonemu celowi. Zanim wybierzemy rower górski, crossowy, szosowy czy miejski, sprawdźmy jego charakterystykę i przeznaczenie, kierując się swoim celem zakupu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cycu
Cycu
7 dni temu

Dirt, trial, street trial, trail, enduro, stunt tfu, downhill, urban, XC, freeride, gravel, szosa, BMX, fatbike, treking, schabowy z ziemniaczkami po jeździe.

Ale pamiętajcie stunt tylko napisałem ale wiem że jest be i fuj fuj

Ez
Ez
7 dni temu

Gravel, enduro, downhill, freeride, trail, trial, street, bmx, slopestyle/dirt, fatbike, XC i pewnie jeszcze coś

Paweł
Paweł
7 dni temu
Reply to  Ez

Ostre koło

Sq
Sq
7 dni temu

Najgorzej.

jd
jd
7 dni temu

wiec tak, to nie wszystkie typy rowerow bo jeszcze sa: trail, street trail, dirt, enduro i jeszcze sa jakies tylko ze mi sie niechce wymiwniac pozdrawiam c:

Last edited 7 dni temu by jd