E-edukacja Cieszyn

Dom Dziecka w Cieszynie wyrożniony

Z archiwum organizatora

Góra słodyczy za dobre uczynki! Taka wyjątkowa nagroda powędrowała do wyróżnionych w konkursie “Dobre uczynki” zorganizowanym przez Fundację “Wawel z Rodziną”, m.in do podopiecznych Domu Dziecka w Cieszynie.

Konkurs był odpowiedzią na specyficzną sytuację placówek opiekuńczo-wychowawczych opieki całodobowej w czasie pandemii. W ostatnich miesiącach codzienność ich podopiecznych mocno się zmieniła – choćby w kwestiach związanych z odwiedzinami bliskich osób czy z nauką zdalną. Tuż przed Dniem Dziecka Fundacja „Wawel z Rodziną” postanowiła zatem skupić swoje działania właśnie na placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapraszając dzieci do udziału w konkursie. Jak wyglądało zadanie konkursowe? Należało przedstawić jak wyobrażają sobie czynienie dobra i dobrych uczynków. Dla zwycięzców zostało przygotowanych dziesięć zestawów słodyczy – każdy zawierający ponad 25 kilogramów czekolad i cukierków. –Miło było czytać prace, w których dzieci, te mniejsze i te, już prawie dorosłe, pisały o tym, czym jest dla nich dobro. Powtarzał się motyw codziennych dobrych uczynków, zwracania uwagi na drugiego człowieka – czy to młodszej siostry, którą się przytula, czy obcej pani, której można pomóc przejść przez ulicę – mówi Beata Ostrowicka, pisarka książek dla dzieci, członkini jury konkursu.

Jury wybierało spośród 330 prac – 278 plastycznych i 52 literackich. W konkursie wzięło udział 86 placówek opiekuńczo-wychowawczych.  Wśród zwycięzców znalazła się praca z Domu Dziecka w Cieszynie.