Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej? Sprawdź, jak je rozpoznać

Czy dany robotnik ma na sobie odzież roboczą, czy ochronną? Zwykle tego nie wiemy, ale wystarczy zobaczyć, czym się zajmuje, by wystawić trafną diagnozę. Terminy te są bowiem używane zamiennie, ale według kodeksu pracy i zawartych w nim przepisów BHP oznaczają coś zupełnie innego. Jak zatem wskazać różnice i uniknąć pomyłki na przykład przy wybieraniu takich ubrań dla siebie? Poniżej znajdziesz garść przydatnych porad.

Oczekujesz odpowiednika zwykłych ubrań? Zainwestuj w odzież roboczą

Ubrania robocze mogłyby być z powodzeniem stosowane jako normalna, codzienna garderoba. Nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń, a ich działanie jest nastawione przede wszystkim na wygodę w pracy oraz ochronę prywatnych ubrań przed zabrudzeniem, zniszczeniem i szybkim zużywaniem. Jeżeli więc w miejscu pracy masz stały kontakt z zanieczyszczeniami, brudzącymi substancjami albo ryzykujesz podarcie odzieży, takie ubrania są stworzone dla Ciebie. Zwykle spotyka się je pod postacią koszul, kombinezonów spodni, fartuchów czy lekarskiego kitla. W przypadku pracy w fabrykach nieocenione okazują się solidne buty robocze chroniące stopy przed urazami.

Odzież ochronna ma zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy

W odróżnieniu od wspomnianych już ubrań roboczych, odzież ochronna ma niezwykle odpowiedzialne zadanie. Jest tak skonstruowana, by uchronić ciało robotnika przed zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, biologicznymi albo mechanicznymi. Inne ubranie otrzyma elektryk, inne mechanik, spawacz czy strażak – wszystkie znajdziesz w specjalistycznych sklepach internetowych, jak BHP Centrum. Każdy element ubioru ochronnego można przyporządkować do trzech kategorii, według poziomu zagrożenia zdrowia i życia pracownika. Oto one:

  • Pierwsza kategoria dotyczy odzieży chroniącej przed minimalnymi czynnikami wpływającymi na zdrowie, które go bezpośrednio nie narażają. Należą do niej na przykład ubrania zrobione z tkanin pyłochłonnych, kwasochłonnych albo wodoodpornych. Maja one tworzyć barierę dla szkodliwych środków chemicznych i czynników atmosferycznych, a także zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym.
  • Druga kategoria to odzież i buty robocze zaprojektowane specjalnie dla spawaczy i ludzi, którzy w pracy mają do czynienia z silnymi substancjami chemicznymi. Nie można ich zaliczyć ani do pierwszej, ani do trzeciej kategorii, gdyż nie chronią przed minimalnym czy poważnym zagrożeniem zdrowia. Ich zadaniem jest po prostu zapobieganie nieprzewidzianym sytuacjom – dlatego zalicza się do nich też odblaskową odzież dla drogowców.
  • Trzecia kategoria obejmuje ubrania chroniące przed poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Rezerwuje się ją dla robotników narażonych na szczególne niebezpieczeństwo: pracujących na liniach wysokiego napięcia czy strażaków. Taka odzież jest zwykle produkowana z wykorzystaniem najnowszych technologii i materiałów, o czym możesz przekonać się, odwiedzając sklep BHP Centrum.

Materiał partnerski

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments