Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Czym się kończy naśladowanie życia bogaczy?

Fot. Z archiwum Teatru Cieszyńskiego

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego przygotowuje nową sztukę – komedię Michała Bałuckiego „Dom otwarty” w reżyserii i scenografii Adama Sroki. Jej premiera będzie pierwszą premierą online w zaolziańskim teatrze.

Wydarzenie zaplanowano na 30 stycznia o godz. 17.30. Spektakl będzie dostępny za darmo na facebookowej stronie Sceny Polskiej i Teatru Cieszyńskiego oraz na YouTube pod tym linkiem.

Fot. Z archiwum Teatru Cieszyńskiego

Michał Bałucki (1837-1901) jest uważany za najpopularniejszego, obok Fredry i Zapolskiej, komediopisarza w polskiej literaturze. U współczesnej sobie publiczności zdobył powodzenie, jakiego nie miał żaden inny autor dramatyczny. Wystarczyło, aby jego nazwisko pojawiło się na afiszu, a teatr natychmiast zapełniał się widzami… Jego twórczość budziła także wiele kontrowersji. Za życia doczekał się pełnej sławy i zarazem gorzkiego upokorzenia.

Fot. Z archiwum Teatru Cieszyńskiego

Komedia „Dom otwarty”, mająca swoją premierę w Krakowie w roku 1883, to epizod z życia poczciwej, choć niepozbawionej śmieszności, rodziny mieszczańskiej. Jej bohaterowie, państwo Żelscy, na skutek snobistycznych zachcianek zaczynają naśladować styl życia bogaczy. Pewnego dnia postanawiają wydać bal, który okazuje się początkiem wielu komplikacji towarzyskich i rodzinnych. Dla Bałuckiego to okazja do zaprezentowania różnych typów ludzkich, wyśmiania prowincjonalnych ambicji, zakłamania obyczajowego, przywar właściwych nie tylko małomieszczańskiemu środowisku XIX-wiecznego Krakowa…

Fot. Z archiwum Teatru Cieszyńskiego

google_news