Wydarzenia

Czym zajmuje się spedycja?

Usługi spedycyjne są niejako pośrednictwem między zleceniodawcą transportu a firmą przewozową. Jeśli osoba ma do dostarczenia towar, nie musi samodzielnie szukać przewoźnika. Może to zadanie zlecić zewnętrznej firmie spedycyjnej, która na co dzień zajmuje się organizacją transportu produktów. Specjaliści oferujący usługi spedycyjne dbają o punktualność oraz bezpieczeństwo ładunków, ponieważ wszelkie opóźnienia i uszkodzenia towarów wiążą się z dużymi stratami finansowymi. Dlatego współpraca z doświadczoną firmą spedycyjną pozwala uniknąć tego typu problemów.

Na czym dokładnie polegają usługi spedycyjne?

Spedycja zajmuje się organizacją transportu produktów – od miejsca nadania towarów (załadunku) do miejsca ich odbioru (rozładunku). Plan stworzony w ramach usług spedycyjnych obejmuje znalezienie odpowiedniego przewoźnika i wybór środka transportu dopasowanego do specyfiki przewożonych ładunków oraz spełniającego wymagania dla danej trasy. Firmy świadczące usługi w tym zakresie zajmują się też ubezpieczeniem przejazdu, zawierają umowę przewozową, która jest zgodna z obowiązującymi standardami CMR, a także określają termin dostawy.

Jakie są rodzaje spedycji?

Wyróżnia się kilka rodzajów spedycji. Najczęściej rozróżnia się je ze względu na typy środków transportu używanych do dostarczania przesyłek Pierwszą z nich jest spedycja drogowa (międzynarodowa i krajowa). Może mieć ona zakres drobnicowy i całopojazdowy. Inne rodzaje to usługi spedycyjne:

  • kolejowe,
  • morskie,
  • lotnicze.

Poza tym wyróżnia się spedycję śródlądową oraz rurociągową. Szukając firmy spedycyjnej, warto postawić na taką, która ma miejsce przeznaczone do składowania przesyłek i przygotowywania ich do wysyłki. Dodatkowym atutem jest również posiadanie własnych środków transportu. Wybierając takie przedsiębiorstwo, cały proces organizacji dostarczenia towarów oraz ich przewóz jest krótszy, a często też tańszy.

Najważniejsze obowiązki firmy spedycyjnej

Przedsiębiorstwa oferujące usługi spedycyjne mają wiele obowiązków. Do najważniejszych zaliczają się:

  • organizacja transportu towarów,
  • wybór środka transportu,
  • przygotowanie dokumentacji przewozowej,
  • obsługa ubezpieczeniowa ładunków,
  • zlecenie odbioru przesyłek i ich dostarczenia,
  • zawieranie umów transportowych.

Oprócz tego firmy spedycyjne niekiedy zajmują się odprawą celną. Rola spedytora w procesie wysyłki towarów jest bardzo ważna, ponieważ jest on niejako opiekunem ładunków. To od niego zależy, czy produkty trafią do odbiorców w nienaruszonym stanie, a także, czy dotrą na czas. Równie istotne w pracy spedytora jest dokładne zaplanowanie trasy i wspieranie kierowców w sytuacjach awaryjnych, np. gdy dojdzie do usterki pojazdu lub nie ma możliwości przejazdu zaplanowaną drogą. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zawsze warto korzystać z usług doświadczonych spedytorów. Tych znajdziesz na stronie internetowej https://enviogroup.com/. Ta firma spedycyjna zorganizowała wiele transportów towarów różnego rodzaju, które zakończyły się sukcesem.

google_news