Wydarzenia Bielsko-Biała

Czyste Powietrze na horyzoncie

Fot. Wojciech Małysz

Od 19 września można składać wnioski o dofinansowanie termomodernizacji domu albo wymianę przestarzałych źródeł ciepła.

To początek działań w ramach priorytetowego rządowego programu Czyste Powietrze. W poniedziałek w siedzibie Regionalnego Funduszu Ekorozwoju w Bielsku-Białej opowiadali o tym Tomasz Bednarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Przemysław Drabek, członek rady nadzorczej funduszu.

Na walkę ze smogiem rząd zamierza przeznaczyć 103 miliardy złotych w 10 lat. Pieniądze będą przeznaczone na wymianę źródeł ciepła i docieplenie domów. – Właściciele domów będą mogli uzyskać dofinansowanie nawet do 90 procent kosztów kwalifikowanych – mówił Tomasz Bednarek.

Dodał, że w ciągu miesiąca do budynku przy Legionów 57 w Bielsku powinno wrócić biuro Funduszu. – Tak było kilkanaście lat temu i dziś chcemy wrócić do tych tradycji, aby mieszkańcy Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego nie musieli szukać nas w Katowicach, tylko na miejscu mogli uzyskać wszelkie informacje na temat programu – mówił Tomasz Bednarek i dziękował Przemysławowi Drabkowi za tę inicjatywę.

To niezwykle istotne, by mieszkańcy mogli czasami podejść, dowiedzieć się, dopytać, uzgodnić jakieś wątpliwości. To ukłon funduszu w stronę Bielska-Białej i całego naszego regionu. Zależy mi, by jak największa grupa mieszkańców mogła skorzystać z tego dofinansowania, bo to oznacza poprawę jakości powietrza – mówił Przemysław Drabek.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
5 lat temu

W sprawie dofinansowania wymiany starych źródeł ciepła znana jest od lat procedura i instaluje piece najczęściej ekipa od producenta. Niektórzy znają wymagania gminy i chętnie przejmują również papiery. Niech gminy tylko dostaną kasę to z jej wykorzystaniem nie było dotychczas problemów. Zgoda, wykonawcę klient musi sobie poszukać, okresowo może być ciężko szczególnie przy ekipach do termoizolacji.

Johny Bravo
Johny Bravo
5 lat temu

Ciekawe kto to wszystko zrobi. Nawet jak prawidłowo zrobicie wnioski papierki itd, wyłożycie najpierw własną kasę to i tak nie ma budowlańców w kraju. Chyba że górnicy policjanci i inni “szybcy emeryci” to ogarną.

Franuś
Franuś
5 lat temu

Trzeba indywidualnie udać się do Funduszu? Do tej pory pieniądze z Funduszu otrzymywały samorządy i w urzędach miast, gmin mieszkańcy załatwiali sprawę. Tu nie chodzi tylko o uzyskanie informacji ale o załatwienie dotacji a to chyba nie indywidualnie z Funduszem.