Wydarzenia Sucha Beskidzka

Dąb z Bystrej Podhalańskiej w konkursie Drzewo Roku 2023

Fot. UG Bystra-Sidzina

Przez cały czerwiec trwa głosowanie w 13. już edycji konkursu o tytuł Drzewo Roku 2023, który organizuje Klubu Gaja z Wilkowic.

W tym roku w plebiscycie pod uwagę branych jest 16 drzew z całej Polski, w tym jedno z naszego regionu. To dąb szypułkowy Syryusz z Bystrej Podhalańskiej, który liczy 200 lat, ma 25 metrów wysokości i 530 cm obwodu oraz jest pomnikiem przyrody.

Z tym dębem związana jest miłosna legenda o prostej dziewczynie Karolci i młodym paniczu, który pojechał na wojnę i zostawił swojej ukochanej owoc dębu. Karolcia czekała na swojego ukochanego, jednak panicz już nigdy się nie pojawił. W rozpaczy zakopała żołędzia, z którego wyrosło piękne drzewo. Po dzień dzisiejszy pod dębem spotkać można pary zakochanych, które wierzą, że moc płynąca z dębu zapewni ich związkom miłość i wierność – podkreślają organizatorzy z Klubu Gaja.

Jak dodają celem plebiscytu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy otoczyć opieką i zachować dla przyszłych pokoleń.

Jak co roku o wygranej w konkursie zadecydują internauci, a zwycięzca będzie reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim w 2024 roku. Głosujemy przez cały czerwiec na stronie www.drzeworoku.pl, tam też znajdziemy zdjęcia i historie wszystkich finałowych drzew oraz szczegółowe zasady głosowania. Pamiętajmy, że możemy oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail i koniecznie potwierdźmy go potem na swojej skrzynce pocztowej. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, także nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa, a zwycięzcę ogłosimy 1 lipca o godzinie 12.00 – zaznacza Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Skręt
Skręt
1 rok temu

Po co lokalizacja, w tartakach jest pełno dębów , w parku dworskim był dwór, ale złye panicze doprowadził go do ruiny , dwór został zburzony, dlatego to Karolcia czatowała pod drzewem , a kiedy panicz dostał co chciał to się ulotnił , została jeszcze ziemia dworska do rozebrania

szypułka
szypułka
1 rok temu

“tak że”. A to tabliczkę chyba jakąś dostaje zwycięzca do przymocowania do drzewa? A tak aby chcieć oglądnąć dąb – podanie lokalizacji niepotrzebne?