Ponad jedna trzecia mieszkańców powiatu wadowickiego w dni świąteczne oraz w nocy będzie miała utrudniony dostęp do opieki lekarskiej.
Prowadzona przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przy Basenie” w Andrychowie (ul. Wietrznego 3) całodobowa opieka medyczna zostanie zlikwidowana 30 września. Od 1 października, chcąc skorzystać z pomocy lekarza w nocy lub w dni świąteczne, trzeba będzie udać się do przychodni specjalistycznej ZZOZ w Wadowicach. To pokłosie wdrażanej przez ministra Konstantego Radziwiłła reformy służby zdrowia.
W pierwotnej wersji reorganizacji, do świadczenia świątecznych i nocnych usług medycznych w powiecie wadowickim został zakwalifikowany tylko Szpital Powiatowy w Wadowicach. Starania burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego oraz kierownika SPZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej Grzegorza Pasternaka sprawiły, że w mieście stolarzy i szewców jak dotychczas będzie funkcjonować poradnia opieki całodobowej świadcząca usługi mieszkańcom kalwaryjskiej, brzeźnickiej, lanckorońskiej i stryszowskiej gminy. Natomiast mieszkańcy zachodniej części powiatu wadowickiego (gmina Andrychów i Wieprz) w nocy i dni świąteczne od 1 października, w razie potrzeby, będą zmuszeni udać się do Wadowic. – To wręcz nieprawdopodobne, że 55 tysięcy mieszkańców będzie mieć utrudniony dostęp do lekarza – nie ukrywa dezaprobaty Zbigniew Małecki, prezes Stowarzyszenia „Teraz Andrychów”. – Nie wszyscy mają samochody, a dotyczy to głównie osób w podeszłym wieku, którzy najczęściej korzystają z pomocy medycznej. Niestety, samorządowcy naszej gminy nie poszli śladem burmistrza Kalwarii, który wywalczył dla swoich mieszkańców całodobową opiekę – podkreśla Małecki. Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak ripostuje informując, iż „na terenie andrychowskiej gminy funkcjonują tylko niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, dlatego też możliwości podejmowanych działań ze strony burmistrza są z oczywistych powodów ograniczone”. Problem w tym, że w Andrychowie gminne przychodnie w 2002 roku zostały sprywatyzowane, toteż obecnie samorządowcy nie mają wpływu na ich funkcjonowanie. Zaś żaden niepubliczny zakład opieki zdrowotnej nie zgłosił się do konkursu zorganizowanego przez Małopolski Oddział Wojewódzki Funduszu Zdrowia w Krakowie (22 sierpnia 2017) na świadczenia opieki zdrowotnej w nocy i święta. Sytuację mieszkańców gminy Andrychów i pobliskiego Wieprza pogarsza fakt, że przez 6 godzin w nocy pod Pańską Górą nie stacjonuje ambulans, toteż wezwanie karetki (co wolno zrobić tylko w przypadku zagrożenia życia lub w sytuacji, gdy brak pomocy lekarskiej może doprowadzić do istotnego uszczerbku na zdrowiu) nie zawsze oznacza szybką pomoc medyczną. Stowarzyszenie „Teraz Andrychów” zapowiada podjęcie starań, aby w mieście przez całą dobę stacjonował zespół ratowników medycznych.