Cieszyn Kultura i rozrywka

Gratka dla pasjonatów historii: Dawne cieszyńskie księgarnie

Ze zbiorów książnicy Cieszyńskiej

Pasjonaci historii, miłośników książek i wszystkich zainteresowanych ciekawostkami z dziejów Cieszyna, zapraszani są na prelekcję poświęconą księgarniom, jakie działały w tym mieście od końca XVIII wieku do 1939 roku.

Nazwy niektórych z nich, jak np. księgarni Edwarda Feitzingera czy Księgarni „Kresy”, być może przetrwały w pamięci do dziś, wiele jednak zostało całkowicie zapomnianych, choć w swoich czasach cieszyły się dużą renomą. Najstarsza z nich długo nie była znana nawet historykom, a jej istnienie stwierdzone zostało w wyniku odkrycia dokonanego w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej.

Podczas prezentacji przedstawieni zostaną właściciele poszczególnych księgarń, dzieje ich firm, a także oferowany asortyment, który zresztą w dzisiejszych czasach wydać się może zaskakujący. Jako że wykład zorganizowany zostanie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, nie zabraknie na nim pokazu zabytkowych wydawnictw związanych z działalnością dawnych cieszyńskich firm księgarskich.

Spotkanie odbędzie się 25 października o 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. O księgarniach opowie Małgorzata Szelong.

google_news