Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, kiedy ruszamy na groby swoich bliskich

Fot. Śląska.POLICJA.pl

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Wspominamy bliskich zmarłych, jeździmy po Polsce, by odwiedzić ich groby, a to często wiąże się nawet z kilkudniowym opuszczeniem naszych domostw. Ten czas nie tylko nostalgicznie nastraja nas, ale też wymaga szczególnej ostrożności na drogach oraz dbania o to, by nie paść ofiarami przestępców.

W tym roku Dzień Wszystkich Świętych przypada w poniedziałek, a to oznacza, że siłą rzeczy, wiele osób będzie w tym czasie korzystać z długiego weekendu i rozłoży sobie w czasie odwiedziny na grobach swoich bliskich i dalszych krewnych. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien działać usypiająco na naszą czujność, a wręcz ją wyostrzyć, ponieważ w tym okresie, znacznie częściej, niż w roku bieżącym, dochodzi do kradzieży na cemntarzach, w autobusach, pociągach, czy innych środkach komunikacji miejskiej, ale też do włamań do domów, czy mieszkań.

Trzeba pamiętać, by na czas wyjazdu z domu lub mieszkania odpowiednio go zabezpieczyć. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są szczelnie pozamykane. Kurki z gazem muszą być zakręcone, a piecyki elektryczne wyłączone. Warto zwrócić się do sąsiada i poprosić, by zwracał uwagę na nasze lokum, ale też wyjmował ulotki i listy zostawione w skrzynce, bo kiedy listy są w skrzynce, dla złodzieja może to być czytelny trop, że nie ma nas w domu. Przydaje się też obejście naszej posesji, które potwierdza, że nic się nie dzieje wokół domu. Jeśli jednak coś zwróci uwagę osoby, którą prosimy o pomoc, ważne, a wręcz kluczowe jest to, by jak najszybciej nas o tym powiadomiła.

Wybierając się na cemntarz, nie zabierajmy ze sobą większej ilości gotówki, cennej biżuterii, czy innych cennych rzeczy. . Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.
Pamiętajmy, by w trakcie porządkowania i dekorowania grobów nie zostawiać, nawet na moment, torebki, saszetki lub plecaka na ławce lub pomniku. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Jeśli to tylko możliwe, parkujmy na parkingach strzeżonych lub takich, które posiadają monitoring. Podczas opuszczania samochodu nie zaszkodzi sprawdzić, czy zamknęliśmy okna i drzwi. Jeżeli wychodzimy po znicze na skwer obok cmentarza, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy kluczyków w stacyjce.

Unikajmy samotnych spacerów po cmentarzu po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

W każdej sytuacji uważajmy na kieszonkowców, którzy w tym czasie pojawiają się dosłownie wszędzie, a najczęściej na wspominanych przycmentarnych stoiskach, w komunikacji miejskiej i miejscach zatłoczonych. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Pierwszy dzień listpoada, jak i te bezpośrednio go poprzedzające i następujące po nim, to czas wzmożonej służby policjantów, którzy w tym szczególnym czasie są w służbie, żeby zapewnić bezpieczeństwo, nie tylko na drodze, ale i wokół cmentarzy. Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

google_news