Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Dear Future, czyli jak zbudować polsko-ukraińską przyszłość

Próba budowania lepszej przyszłości w kontekście trwającej wojny w Ukrainie – takie hasło przyświeca drugiej już odsłonie polsko-ukraińskiego projektu “Dear Future”, który realizowany będzie w najbliższym czasie w bielskiej Willi Sixta. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano wystawę i warsztaty. Trwa także zbiórka okien dla Ukrainy.

W piątek, 24 listopada o 18.00, w Willi Sixta odbędzie się wernisaż wystawy “Dear Future. Vol. 2”. Kuratorki Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne, ponownie zaprosiły polskich i ukraińskich twórców do zastanowienia się, jakie narzędzia są dostępne w “arsenale” artystycznym do tworzenia nowej przyszłości. Wystawa “Dear Future” prezentowana była w styczniu w przestrzeniach publicznych Warszawy. Podczas otwarcia ekspozycji w Willi Sixta, o 19.00, odbędzie się performans Alicji Czyczel “Nasiąkać światłem”. Wystawa potrwa do 24 lutego. Będzie dostępna od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu będą warsztaty dla osób z doświadczeniem migracji, które poprowadzi Marta Romankiv – urodzona we Lwowie artystka interdyscyplinarna, twórczyni instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 25 listopada od 12.00 do 15.00. Będzie prowadzone w języku polskim z możliwością tłumaczenia jego fragmentów na ukraiński, rosyjski i angielski. – Warsztaty staną się przestrzenią do rozmów o własnych doświadczeniach, jak i do tworzenia propozycji niezbędnych zmian. W ramach spotkania będzie możliwość doskonalenia swoich umiejętności publicznego przemawiania. Uczestnicy zostaną zaproszeni do stworzenia przemówień, które nagramy przy pomocy wideo – zachęcają organizatorzy z Galerii Bielskiej BWA. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 listopada na adres e-mail: [email protected].

W ramach projektu trwa również zbiórka okien dla Ukrainy, organizowana przez Fundację BRDA. Do 24 lutego można przekazywać okna – pochodzące z demontażu, rozbiórek i remontów, ale także nowe. Trafią one do osób poszkodowanych w wojnie w Ukrainie. Szczegółowe informacje można uzyskać, pisząc na adres e-mail: [email protected] lub [email protected]

Na zdjęciu poniżej: pakowanie podarowanych okien przed transportem do Ukrainy. Fot. Kuba Rodziewicz

google_news