Wydarzenia Bielsko-Biała

Debatowali o spalarni. Czy Bielsko-Biała potrzebuje instalacji? Nie powiedziano nic odkrywczego ZDJĘCIA

Wczoraj w sali NOT przy ul. 3 Maja w Bielsku-Białej spotkali się zwolennicy i przeciwnicy budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów. W debacie wzięli udział miejscy radni, społecznicy i zwykli mieszkańcy. Każdy miał szansę przedstawić swoje zdanie i zadać pytania, które spisywane wcześniej były na kartce. Czy przekonano bielszczan?

Na kontrowersyjny temat budowy spalarni w bielskiej Wapienicy powiedziano w poniedziałek sporo. Debatę poprowadziła radna Niezależnych.BB Małgorzata Zarębska wraz z prezesem stowarzyszenia Jarosławem Ziębą. Udział w dyskusji wzięli przedstawiciele trzech klubów radnych: Maksymilian Pryga, przewodniczący klubu Jarosława Klimaszewskiego, Konrad Łoś przewodniczący klubu PiS oraz Tomasz Wawak, radny klubu Niezależni.BB.

Obecny był także Piotr Prochot, dyrektor ds. ochrony środowiska w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej oraz Leszek Posłuszny, przedstawiciel Inicjatywy STOP Spalarni Śmieci w Bielsku-Białej i delegat Stowarzyszenia Mieszkańców Wapienicy w Radzie Interesariuszy ds. spalarni.

Nie jesteśmy przeciwnikiem technologii, jesteśmy przeciwnikami przewymiarowanej inwestycji. W sytuacji, gdy zmagamy się z wysoką inflacją, plan powinien zostać zrewidowany. Pół miliarda złotych, które kosztować będzie budowa spalarni spłacać będą mieszkańcy – mówił radny Tomasz Wawak.

Maksymilian Pryga przypomniał jak wyglądał proces decyzji, które pchnęły miasto ku referendum, podnosił znaczenie „święta demokracji” i serdecznie wszystkich zapraszał aby sami podjęli najlepszą decyzję – przy urnie 16 kwietnia.

Byliśmy jedynym klubem, który w 2020 roku nie poparł uchwały intencyjnej w sprawie budowy spalarni. Odbyłem setki rozmów z mieszkańcami, nie zdarzyło się, żeby ktokolwiek był za spalarnią. Zanim podjęto uchwałę, już wtedy, trzy lata temu, należało podjąć konsultacje społeczne, później przeprowadzić referendum z jednym pytaniem, niesugerującym odpowiedzi. Ta spalarnia absolutnie nie rozwiąże problemów z gospodarką odpadami w naszym mieście – mówił z kolei radny Konrad Łoś.

Piotr Prochot, dyrektor ds. ochrony środowiska w ZGO wyliczał: – Codziennie trafia do nas 360 ton odpadów. My doskonale wiemy jakie to są odpady, do czego się nadają. Pozostaje mnóstwo odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Tutaj pomoże spalarnia – mówił.

Na koniec głos zabrał Leszek Posłuszny, bielszczanin stojący na czele inicjatywy „Stop spalarni”. – Informacja została ograniczona do reklamy spalarni. Przedstawiono tylko zalety. Miasto nie proponowało innych rozwiązań niż spalarnia. Spalarnia dokłada tylko problemów. Będzie gorzej i drożej – dowodził.

Po wypowiedziach zaproszonych gości naszedł czas na pytania. Najpierw między sobą, później z widowni. – Co Pan powie mieszkańcom Złotych Łanów, z tytułu tego, że opłata śmieciowa nie spada, a mieszkańcy muszą przez kolejne lata spłacać inwestycję? – pytał Tomasz Wawak Maksa Prygę. Ten z kolei odgryzł się Konradowi Łosiowi pytając, dlaczego stoi w sprzeczności z opinią swojej partii, która pozytywnie odnosi się do technologii spalania odpadów.

Wylosowano także kilka pytań od publiczności, które wcześniej spisano na kartkach i wrzucono do słoja. Pech chciał, że trafiło się pytanie o to… gdzie są eksperci. Tym samym organizatorom dostało się od publiczności za to, że poza Piotrem Prochotem na sali nie było nikogo, kto tak dobrze znał tematykę odpadów.

Szczegółową relację z debaty nt. spalarni w Bielsku-Białej przeczytasz w czwartek najnowszej Kronice Beskidzkiej.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zibi
Zibi
1 miesiąc temu

Czytając niektóre komentarze mam wrażenie, ze to antyszczepionkowcy

Roman
Roman
2 miesięcy temu

Bez sensu o tym mówić. W UE 2.0 energia pochodzi Tylko z odnawialnych źródeł a odpadami będą się żywiły robali z których bedzie robiona mąka. Jaki sens spalarnia?

mama
mama
2 miesięcy temu

Na kampanię prospalarnianą wydano z budzetu miasta ok. 750 tys zl. Czy ktos widział żeby przedstawiono jakiekolwiek wady i zagrozenia spalarni?.. Podpowiem. Nie. Drodzy Bielszczanie kupiliście pomysl spalarnii tak jak Wam go przedstawiono. Szkoda że nikt nie poszukal jak to wyglada w innych krajach gdzie takie instalacje działaja….o 15% wzroscie nowotworów, wadach wrodzonych u dzieci, zaburzeniach plodnosci ktos slyszal…..? No nie, bo przeciez o tym miasto nie powie. Majetni wlodarze miasta ucieką stad za 2 lata jak temat ucichnie a to Wasze rodziny za jakiej 20-30 lat beda chorowac…i naprawde nie chodzi tu o jakas walkę miedzy dzielnicami miasta. Zanieczyszczenie… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  mama

Ale pierd..lisz!!proponuje wycieczkę do Wiednia tam istnieje od lat

ghjhhj
ghjhhj
1 miesiąc temu
Reply to  mama

Rozumoe wysypisko w Lipniku tak spalarnia nie…a właśnie jestem na tak.. eapiennica orendowala za wysypiskiem w Lipniku w latach 2000tetaz Lipnika chce spalarni…. Niech poczują dobroć włodarzy ja i moi znajomi jesteśmy na Tak…w pracy wszyscy na tak

Aleksander
Aleksander
1 miesiąc temu
Reply to  mama

A ja proponuję wycieczkę do Kopenhagi gdzie istnieje olbrzymia spalarnia. O czystości powietrza, wód, itd. jakie są w Danii możemy jedynie pomarzyć. Totalny ciemnogród. Czy przeciwnicy spalarni zapłacą innym że będziemy więcej płacić za śmieci ? Przestańcie spalać węgiel i dymić w zime to truje od lat 10 razy więcej niż nowoczesna spalarnia.

Magda
Magda
2 miesięcy temu

Żadnej spalarni niech produceni przestana pakować na potęgę kazdy produkt w pięć warstw, produkować jednorazowe śmieci a od polityków wymagajmy systemu kaucyjnego. Koszt jest nie porównywalnie mniejszy.

e_mil
e_mil
2 miesięcy temu

Każde miasto i każda gmina powinna mieć swoją spalarnie śmieci,a nie zwozić śmieci na cudze podwórko.

super
super
2 miesięcy temu
Reply to  e_mil

“tysiąc szkół na tysiąclecie” – ja będę protestował aby w mojej wsi powstała spalarnia.

rasta
rasta
2 miesięcy temu

Zacznijmy od podstaw. Spalarnia odpadów pozwala generować energie elenktyczną bądź cieplną. Więc może zamiast debatować o takiej spalarni zacznijmy debatować o innych technologiach pozwalających na generowanie energii elektrycznej jak małe reaktory jądrowe (SMR). Unia wykłada pieniądze na transformacje energetyczną więc fundusze nie są problemem, o ile nie będą blokowane przez rząd jak KPO czy przesuwane do innych sektorów by pokryć brak wpływów jak KPO. Nowe źródło taniej energii pozwoli na przetworzenie odpadów nie podlegających recyklingowi inną metodą niż spalanie termiczne. Jest na przykład przemysłowy proces zwany z ang. “Fossilization”, w skrócie polegający na rozdrobnieniu mechanicznym takich odpadów, co wymaga energii… Czytaj więcej »

kto tu mądry
kto tu mądry
2 miesięcy temu
Reply to  rasta

za mądre, nie dla referendowanych

Wstydliwe wyznanie
Wstydliwe wyznanie
2 miesięcy temu

Żona puściła się z sąsiadem po tym jak jej powiedziałem że głosuję za spalarnią

ajajaj
ajajaj
2 miesięcy temu

Żle powiedziałeś żonie, trzeba było powiedzieć że głosujesz pod warunkiem że nie będzie petów. Nie powiedziałeś i żona poszła za petem.

Zofia
Zofia
2 miesięcy temu

Każda dzielnica robi u siebie składowisko śmieci a nie od lat tylko my wdychamy smrody wasze w Lipniku Hałcnowie Kozy ,tylko spalarnia jak na całym Świecie a dolna Wapienica to jest to miejsce jak przez lata smrodziła i zatruwała to było ok a teraz nowoczesna to BE to jest dziura przemysłowa na to a jak nie to 50 zł od osoby za śmieci .

sojowy chłopiec z rogami
sojowy chłopiec z rogami
2 miesięcy temu

Budujemy spalarnię!

radni uchwalili
radni uchwalili
2 miesięcy temu

Po co teraz to debatowanie, czas na debatowanie już był, wystarczająco dużo czasu, teraz za niedługo, w połowie kwietnia ogłoszono referendum

Aldona
Aldona
2 miesięcy temu

niezgodne z założeniami #nextgenerationEU tylko panele i wiatraki

w którymś kościele dzwonili
w którymś kościele dzwonili
2 miesięcy temu
Reply to  Aldona

Naprawdę? – nie wprowadzaj ludzi w błąd, kupuj wiatrak, upały niedługo.