Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dieta dziecka- jak zdrowo ją rozszerzyć

Baby eating. Mother feeds the baby. Little child in a kid’s chair.

Rozszerzamy dietę dziecka – o czym mowa w praktyce?

Rozszerzanie diety dziecka to bardzo ważny etap w jego rozwoju. Maluch poznaje nowe smaki i zaczyna mieć swoje własne preferencje związane z ulubionymi posiłkami. Jak powinien przebiegać taki proces, na co szczególnie zwrócić uwagę oraz jak to wygląda w praktyce? Podpowiadamy.

​Na czym polega rozszerzanie diety dziecka?

Poszerzając dietę dziecka w pierwszym roku jego życia przygotowuje się go do wprowadzenia posiłków stałych. Zmniejsza się tym samym ilość dań podawanych w formie rozdrobnionej papki. Proces ten może potrwać do drugiego roku życia lub nieco dłużej.

Jeśli maluch nie wykazuje zainteresowania lub traktuje to jedynie jako zabawę to jeszcze nie jest znak, że nowy posiłek mu nie smakuje. Rodzice muszą poświęcić maksimum uwagi, aby odkryć to czy maluch wykazuje objawy alergiczne na konkretne składniki. Bezpiecznym produktem pod każdym względem jest klasyczna kaszka dla dziecka, którą można włączyć do jadłospisu już w pierwszych tygodniach poszerzania gamy smaków. Jest ona bardzo sycąca, więc wystarczy niewielka ilość, aby zaspokoić głód. Z czasem natomiast należy sięgać po bardziej różnorodne posiłki.

​Na co zwrócić uwagę przy rozszerzaniu diety dziecka?

Przede wszystkim żywienie dziecka powinno być zawsze prowadzone z umiarem. Nawet jeśli bardzo nam zależy na tym, aby poznać jego preferencje to należy zwrócić uwagę na to czy nie jest już wystarczająco najedzone i czy wykazuje chęć do tego, aby spróbować nowych smaków. Każdy maluch ma swoje lepsze i gorsze dni. Dlatego należy brać poprawkę na to, że przy pierwszym smakowaniu całkowicie nowej potrawy będzie grymasić. Nie należy po pierwszej nieudanej próbie wyłączać takiego posiłku z jadłospisu. Warto zamiast tego nakarmić dziecko w nieco innych okolicznościach, które będą sprzyjać temu, że chętniej skosztuje nowej potrawy. Na przykład karmiony przez innego rodzica lub przy dźwiękach ulubionej muzyki.

​Jak powinno wyglądać w praktyce rozszerzanie diety dziecka?

Aby zmobilizować malucha do skosztowania całkowicie nowych potraw warto zachęcić go poprzez wspólne spożywanie posiłków. Jeśli dziecko zauważy, że dorośli uśmiechają się i konsumują ten sam pokarm to nabierze po pewnym czasie przekonania, że warto spróbować nowego dania.

Ciekawym pomysłem jest łączenie dobrze znanych posiłków z zupełnie nowymi smakami. Może to być na przykład mleko dla dzieci z dodatkiem kaszki. W ten sposób maluch łatwiej da się przekonać do całkiem nieznanego mu dania, nawet w trakcie pierwszego posiłku. Z czasem zauważymy, że maluch stopniowo rezygnuje z mleka i chętnie sięga po stałe posiłki, które zapewniają mu lepszą sytość.

google_news