Wydarzenia Cieszyn

Dla emerytów i rencistów. Bardziej korzystne limity już od grudnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że już od 1 grudnia, wcześniejsi emeryci i renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego obecnego świadczenia. Limity granicznych kwot przychodów są wyższe, niż miało to miejsce w poprzednim kwartale.

-Każdy emeryt, czy rencista, który przejawia zainteresowanie, a jego stan zdrowia pozwala na podjęcie pracy, ma prawo pracować, jednocześnie pobierając emeryturę lub rentę. Niektórzy jednak powinni zwrócić uwagę na tzw. “graniczne kwoty przychodu”, które zmieniają się regularnie co trzy miesiące, ponieważ ich przekroczenie może doprowadzić do sytuacji, że ZUS zmiejszy lub całkowicie zawiesi wypłatę wcześniejszej emerytury bądź renty – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Nowe kwoty                                                                                                                                                                         Nowe graniczne kwoty przychodu wejdą w życie z początkiem grudnia 2021 r., a obowiązywać będą do końca lutego 2022 r. W porównaniu do minionego kwartału są wyższe i w zależności od tego, czy nie został przekroczony pierwszy lub drugi próg limitu i więcej o ok. 100 zł lub 200 zł. Z dniem 1 grudnia kwota, do której można dorabiać bez ograniczeń, wynosi 3960,20 zł brutto, czyli 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Natomiast osoba, która pobiera emeryturę lub rentę, a jej zarobki będą przekraczały kwotę 3960,20 zł brutto, ale nie przewyższą
Natomiast świadczeniobiorca, którego zarobki będą powyżej 3960,20 zł brutto, a nie będą przekraczać 7354,50 zł brutto, to w tym wypadku pobierana emerytura lub renta zostanie obniżona o kwotę przekroczenia, ale nie o więcej, niż wynosi stawka maksymalnego zmniejszenia. Natomiast osoby zarabiające powyżej130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (tj. 7354,50 zł brutto) ich świadczenie zostanie zawieszone. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Renta socjalna po staremu i po zmianach                                                                                                                                Zasady renty socjalnej są inne. Rzeczniczka tłumaczy, że Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3960,20 zł brutto przychodu. W styczniu 2022r. dojdzie do zmian w zasadach zawieszenia renty socjalnej. W tym momencie stosowane będą te same zasady, co w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu rencistów w praktyce będzie to oznaczało wariant pobierania renty socjalnej w pełnej lub obniżonej wysokości – kontynuuje swoją wypowiedź. Emerytowane kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni którzy przekroczyli 65 lat, mogą bez ograniczeń dorabiać do swoich emerytur i nie martwić się rozliczeniami z ZUS. ZUS. Wyjątkiem od tej zasady są ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty minimalnej, czyli do 1250,88 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimum to, emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do wysokości minimalnej. Bez zamartwiania się ograniczeniami mogą również dorabiać niektórzy renciści. To osoby, które pobierają renty dla inwalidówwojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten wyjątek dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, której kwota jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarabiać bez ograniczeń.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
2 lat temu

Jak to jest że bierzecie do pisania teksu osobę, która nie pracuje profesjonalnie i traktuje ludzi jak piąte koło u wozu!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Właśnie o ten stan zdrowia chodzi, szczególnie w covidzie i przy smogu oddychać niełatwo, raczej praca leżąca. Czy można nazwać “limit” w tym miejscu i “korzystnie”? Czy nie był skracany wiek emerytalny z jakiegoś powodu o czym zapomniano?