Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Szybki, głośny i przebojowy. Poznajcie nowego proboszcza i jego żonę

Zdjęcia: Archiwum rodziny Augustynów.

Wraz z żoną-pilotem ściga się w rajdach samochodowych, gra rocka na perkusji, a po centrum Bielska-Białej jeździ elektryczną hulajnogą. Zimą małżonkowie wraz z synami szusują po stokach. Oboje mają głowy pełne odważnych pomysłów i potrafią zarażać swą energią, siłą, pasją i wiarą wszystkich wokół. W parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białej zamieszkała rodzina pastora Roberta Augustyna, która ujęła wiernych swoją szczerością, otwartością i przebojowością. W planach ma choćby stworzenie parafialnych zespołów… muzycznych i rajdowych!

Emocjonujące wybory

Pochodzący z Wisły Malinki ksiądz Robert Augustyn objął probostwo po emerytowanym ks. Henryku Machu. W Kościele ewangelickim to nie biskup mianuje proboszcza, tylko odbywają się demokratyczne wybory. – To jakby wystawienie się wraz z całą rodzinę na ocenę ludzi. Nie brakuje emocji, gdy odbywają się wybory poprzedzone próbnym nabożeństwem, autoprezentacją i przedstawieniem bliskich, rozmowami, objaśnianiem pomysłów na funkcjonowanie parafii… Niesamowicie się cieszę, że udało się wygrać, choć byłem najmłodszy. Otrzymałem duży kredyt zaufania i poparcia. Sądzę, że zdecydowało to, iż byłem autentyczny. Nikogo nie udawałem i ludzie uznali, że pasuję do nich i tego miejsca – opowiada 33-letni ksiądz.

W podobnym położeniu była żona pastora, która także opowiadała o sobie. – Zawsze to sytuacja stresowa, tym bardziej, że bardzo nam zależało na parafii w Białej. Uznaliśmy ją za idealne miejsce dla naszej rodziny i służby. Mam już doświadczenie w wystąpieniach publicznych, więc poszło dobrze. Chyba też pojawiła się ta swoista chemia między naszą rodziną a parafianami. Podeszliśmy do rozmowy swobodnie, po swojemu. Uznaliśmy, że jeśli nas mają wybrać, to nas prawdziwych – stwierdza Irena Augustyn, która jest specjalistką od budowania osobistej marki kobiet i organizatorką szkoleń. Zawodowo prowadzi firmę „Marka z Duszą”. – Wspieram ambitne i przedsiębiorcze kobiety w skutecznym budowaniu i rozwijaniu spójnej i autentycznej marki osobistej. Tak aby mogły realizować swoje ambicje i z powodzeniem rozwijać firmy, jednocześnie zwiększając swój wpływ na otoczenie – przybliża.

Na walizkach

Droga do objęcia parafii jest długa i wyboista oraz wymaga sporej dozy cierpliwości, samozaparcia i – rzecz jasna – wiary. A zaczęła się w rodzimej Malince. – Angażowałem się w rodzinnym zborze. Moim mentorem był ks. Leszek Czyż i odcisnął piętno na moich wyborach życiowych. Był dla mnie inspiracją jako ksiądz i znakomity mówca. Żyłem przy kościele od dziecka, więc była to dla mnie naturalna droga – opowiada ks. Robert Augustyn.

Pastor służył w różnych miejscach kraju. Najpierw w Mikołajkach, a później – jako wikariusz – w Katowicach Szopienicach, Mysłowicach, Sosnowcu i Hołdunowie. Osiem lat temu zawarł związek małżeński. – Mamy dwóch wspaniałych synów – czteroletniego Antosia i siedmioletniego Tobiasza – mówi Irena Augustyn.

Godzenie służby z życiem rodzinnym, połączonym z przeprowadzkami nie jest łatwe. – Dlatego biskup rozmawia z narzeczoną pastora o tym, jakie trudy wiążą się z małżeństwem – tłumaczy Robert Augustyn. – Mieliśmy przed ślubem taką rozmowę, ale byłam na to gotowa. To też kwestia ustalenia priorytetów i zrozumienia odpowiedzialności, jaką się na siebie bierze. My postanowiliśmy założyć rodzinę w niepewnym czasie, gdy nie było wiadomo, gdzie na dobre osiądziemy. Jednak wiedzieliśmy, że decydując się na drogę służby w kościele, musimy w jakiejś części zrezygnować z siebie i się poświęcić – dodaje żona pastora. – Myślę, że udało się nam dobrze przenieść siłę młodości na tę służbę. Na Mazurach zostawiliśmy dużo serca. Bywały niedziele, gdy odprawiałem po cztery nabożeństwa w nieogrzewanych kościołach – wspomina mąż.

Życie pełne pasji

Mimo wszystko małżonkowie w dalszym ciągu realizowali swoje zawodowe ambicje oraz życiowe pasje i zainteresowania. Nowy proboszcz z Białej był pilotem w amatorskich rajdach samochodowych już w wieku szesnastu lat, a szybko zamienił fotel na ten kierowcy. Dziś ma zamiar startować w rallycrossie, dlatego ubiegłym roku zdał w tym celu egzamin na kierowcę wyścigowego, oraz w dalszym ciągu w rajdach. Dotychczas podczas wielu startów jego pilotem była żona. – Sukces to już dojechanie do mety, bo rajdy to wyzwanie nie tylko dla kierowcy i pilota, ale też sprzętu. Mieliśmy takie przygody, że silnik zerwał się z zaczepów, albo… wybuchnął. Kilka rajdów nie zakończyło się więc na mecie. Niestety, z powodu pandemii i przeprowadzki musiałem ostatnio sprzedać swój rajdowy samochód, ale wkrótce wrócę do startów – opowiada ksiądz.

Dla Roberta Augustyna rajdy to nie tylko adrenalina i szybkość. – Sam kontakt ze społecznością rajdową, ta cała otoczka, dźwięk i zapach – to już przynosi radość. Chcę, by moja pasja też była formą służby, z której skorzystają zawodnicy i kibice. Stąd jeździłem samochodem z naniesionymi wersetami biblijnymi i treściami chrześcijańskimi. Zamierzam też skupić się na promocji bezpieczeństwa. Sam zawsze jestem ostrożny. W zależności od podejścia ta sama pasja może być bezpieczna i niebezpieczna, piękna i szaleńcza. Po prostu trzeba znać granice i cieszyć się z całego spektrum doznawanych emocji. Prywatnie jeżdżę bardzo spokojnie, a ostatnio… w ogóle nie prowadzę, bo mój samochód się zepsuł. Jednak dzięki temu odkryłem, że po centrum Bielska-Białej można z powodzeniem poruszać się na wypożyczanych hulajnogach – stwierdza proboszcz.

Jako że pochodzi z Wisły, nie mógł nie zakochać się w narciarstwie. Jeszcze nie tak dawno próbował nawet freestyle’u i rozmaitych narciarskich akrobacji. Obecnie skupia się na narciarstwie zjazdowym i myśli też o spróbowaniu narciarstwa skiturowego. Za sobą ma aż dwanaście lat pracy w roli instruktora narciarstwa. Pamiątką po narciarskich wyczynach jest między innymi… nieznacznie przesunięte żebro.

Proboszcz jest także zapalonym perkusistą oraz miłośnikiem muzyki, w tym jazzu i rocka. Grał od czternastego roku życia w rockowej kapeli. Obecnie tworzy, wraz z pięcioma innymi księżmi, zespół Pastores, który 14 listopada zagrał w Jaworzu, a w przyszłym roku z pewnością i w Bielsku-Białej.  – Ostatnio skupiałem się też na polsko-ukraińskim projekcie muzycznym „Początek”, z którym  nagraliśmy kolędy i wydaliśmy płytę – zdradza.

Wymarzona Biała

Przeprowadzka na stałe do Bielska-Białej to dla rodziny wielkie szczęście i spełnienie marzeń. – Jeśli Pan Bóg pozwoli, to będzie nasze docelowe miejsce służby – mówi ks. proboszcz. – Dla mnie jednocześnie tak piękne, historyczne i nowoczesne miasto położone u stóp Beskidów, to idealne miejsce dla życia. Choć byłem tu niejednokrotnie, to dopiero teraz je szerzej odkrywam. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie jest tyle przeuroczych bajkowych motywów, co szczególnie cieszy nasze dzieci – dodaje.

Proboszcz jest też zachwycony parafią w Białej. – Nie chciałem trafić do innego kościoła. Biała to wymarzone miejsce z pięknym kościołem, które zawsze było w moich myślach i planach. Jestem zaskoczony, jak duża i prężna jest ta parafia. W jej budynkach mieszczą się dwie świeckie szkoły, przedszkola oraz mieszkania lokatorskie. Większość nieruchomości wynajmujemy, by mogły przysłużyć się codziennemu życiu miasta. Mój poprzednik, ks. Henryk Mach, zrobił wiele dobrego, remontując nasze najcenniejsze zabytki i budynki. Ostatni etap remontu razem odbieraliśmy. Jednak w tej materii ciągle będzie wiele pracy – objaśnia nowy administrator parafii. – Ta parafia jest idealnym miejscem do połączenia pięknej historii i tradycji z nowoczesnością – zaznacza.

Zdjęcia: Archiwum rodziny Augustynów

Odważne plany

Robert Augustyn zamierza dzielić się swoimi pasjami i zarażać nimi parafian. – Parafia powinna być budowana na wielopoziomowych relacjach między ludźmi. Gdy przeprowadzimy remont wewnątrz budynku parafii, wygospodarujemy miejsce na strychu pod działalność muzyczną. Zależy mi, by muzyka była tu obecna, by odbywały się na przykład chrześcijańskie jam session. Ponadto docelowo zamierzam stworzyć Stajnię Rajdową „Biała” z dwoma samochodami – do rallycrossu i rajdów, i zaangażować w ten projekt wszystkich miłośników motoryzacji – uchyla rąbka tajemnicy.

Podobne podejście ma jego żona. – Zajęłam się między innymi przygotowaniem oferty dla pań. Mając w tym już zawodowe doświadczenie, stworzę grupę pod nazwą „Kobiety Reformacji”, która – na co liczę – będzie bardzo aktywna i będzie miała wpływ nie tylko na rozwój naszej parafii, a może nawet i diecezji. Czuwam nad wszelkimi działaniami kancelarii parafialnej, dokumentacją i rozmaitymi kwestiami organizacyjnymi – tłumaczy Irena Augustyn.

– Już teraz widzimy, jak bardzo wiele obowiązków na nas będzie spoczywać. Jednak to nasz dom i będziemy się w nim dzielić wszystkim tym, co mamy najlepszego. Kościół to rodzina i nie można od niego oddzielić życia prywatnego, więc dla parafian musimy być dostępni przez całą dobę. Obecnie, na początku naszej drogi w Białej, mamy istny natłok wszelkich spraw i bywają dni, że wszystko się po kolei psuje. Ale właśnie to jest wspaniałe, bo nie marnujemy czasu, tylko poświęcamy się temu, co chcieliśmy. Wierzymy, że będzie dobrze, bo już jest dobrze i po prostu musimy działać. Mamy poczucie, że to coś ważnego, coś, co ma sens. Nie czujemy, że to praca, ale realizacja naszych celów i naszej misji. I to daje nam siłę – puentują Irena i Robert Augustynowie.

 

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
91 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
8 miesięcy temu

Jestem Katolikiem i go szanuję oraz jego rodzinę liczy się dobroć szacunek dla drugiego a Bóg kocha wszystkich ale ciemnota pokroju Szatana rydzola i pis tego nie załapie to są taliby nic nie maja wspólnego z Bogiem dlatego upada mój prawdziwy KK przez takich moherowych talibów nigdy w dziejach Polski nie został tak podzielony KK i Polacy jak przez małego SBeka od kota.A teraz się plujcie pustaki sekty moherowej bardzo mnie to bawi jaka dobroć z was wychodzi.

Last edited 8 miesięcy temu by Roman
Magdalena
Magdalena
8 miesięcy temu

Bardzo żenujące są te niektóre komentarze, świadczą o braku świadomości religijnej.W naszym państwie istnieją różne wyznania chrześcijańskie i tylko w kościele rzymskokatolickim jest celibat Sama jestem żoną księdza polskokatolickiego i też czasem spotykam się z wielkim zdziwieniem i niezrozumieniem tej sytuacji.Mysle ,że nasz przykład ma raczej walor edukacyjny mimo czasem nieprzyjemnych komentarzy.

Last edited 8 miesięcy temu by Magdalena
Racjonalny
Racjonalny
8 miesięcy temu

Może w końcu Beskidzka także opisalaby w dobrym swietle 1-ego sposrod setek wspanialych ksiezy katolickich z regionu a także liczę na to że w tym roku Beskidzka.24 zlozy życzenia Bożonarodzeniowe ze względu na szacunek do czytelników bo jak na razie stopniowo Was znosi za bardzo na lewą strone.

KontrRevol
KontrRevol
8 miesięcy temu
Reply to  Racjonalny

to w służbie nieubłaganego postępu tak się Pan Redaktor uwija
Ale Jego prawo 🙂
..jak i nasze to zauważyć

Karolina
Karolina
8 miesięcy temu
Reply to  Racjonalny

A są tacy?

Norbert
Norbert
8 miesięcy temu

Widzę, że tu misz-masz oszołomstwa po jednej i drugiej stronie. Przeczytałem artykuł i mam jedno pytanie: gdzie tutaj promowanie lewackich wartości? Miałem kiedyś w podstawówce kolegę, którego ojciec był pastorem Adwentystów Dnia Siódmego. Kontaktu już nie mamy, bo minęło ponad 20 lat, ale była to najnormalniejsza, najspokojniejsza i obchodząca wszelkie polskie tradycje (także te patriotyczne) rodzina. Pastor oprócz wykształcenia teologicznego w swoim zakresie, miał także techniczne i nie bał się w przeciwieństwie do pobliskich duchownych katolickich urzędujących na parafii. Często widziałem jak pomagał np. przy rozmaitych inicjatywach mających utrzymywanie porządku, czy uatrakcyjnianiu przestrzeni osiedlowej. Nieraz sam brał za miotłę, czy… Czytaj więcej »

Zbyszek
Zbyszek
8 miesięcy temu

Same chrześcijańskie (?) komentarze. A ile miłości!!!! Aż kapie z monitora.
Normalny artykuł przedstawiający zmiany pokoleniowe w parafii. I tyle.

Ultras KK
Ultras KK
8 miesięcy temu
Reply to  Zbyszek

bo ludziom coś nie pasi i sfrustrowani nie potrafią nazwać tego wprost
Od oddanego sługi oczekiwałbyś 100% dyspozycji, a nie służby swoim pasjom, zmysłom, emocjom, potrzebom, rodzinie czy kumplom. W robocie nie ma mientkiej gry.
Taka różnica pomiędzy ideą Sługi Bożego a showposługą parafialno-rodzinno-towarzyską.
Wszyscy Pastorowi(?) zazdroszczą, a z punktu widzenia Pana chodzi o to by jego słudze NIE BYŁO CZEGO zazdrościć.
Ot asceza, pokora i praca na winnicy. Takie twarde reguły i dlatego się na to nie piszę 😄
ps. dot. też większości księży hi-life K.K. w przeszłości i obecnie

Zbyszek
Zbyszek
8 miesięcy temu
Reply to  Ultras KK

A wiesz o tym, że w Biblii pisze, że nawet biskup ma być mężem jednej żony (w domyśle, żeby nie dawał złego przykładu i nie kombinował na boku)? Jak ksiądz ma innym rodzinom doradzać jak żyć jeśli tego sam nie doświadcza?
I co w tym złego, że ma pasję, hobby? Nie znasz gościa to nie mów. I poczytaj dokładnie artykuł to może dowiesz się w jaki sposób i w jakim celu ten pastor wykorzystuje te swoje talenty.

KontrRevol
KontrRevol
8 miesięcy temu
Reply to  Zbyszek

nie rozumiesz co czytasz (jeżeli czytasz) bo w mojej wyp masz odpowiedz na Twoje rozterki.
Powielasz popularne dyrdymały tak jakby od czasów biblii nic się w chrześcijaństwie nie wydarzyło.
ps. piszę o zasadzie a nie czepiam się tego konkretnego człowieka, żeby było jasne. Nic mi do tego jak sobie chce żyć

Hero
Hero
8 miesięcy temu

Widać sztuczność w tym artykule, promocje nowego lewackiego trendu żeby atakować kościół katolicki. Patologia się robi. Na Facebooka z fotkami a nie do wiadomości beskidzkiej.

Krystian
Krystian
8 miesięcy temu
Reply to  Hero

A gdzie tu masz w tekście jakiś sztuczny, lewacki atak na kościół katolicki? To tekst o nowym pastorze w parafii w Białej. A może po prostu żal ściska, że w kościele katolickim coraz mniej takich księży jak ów pastor? Że wierni nie mają żadnego wpływu na jakikolwiek wybór? Że biskupi katoliccy siedzą w ogromnych pałacach, wożeni limuzynami. A tak na marginesie, to o dobrych proboszczach katolickich też się tu pisze, bo tacy również są.

Renata.
Renata.
8 miesięcy temu

Dajcie spokój tu widać Polskę rozbitą przez naszą niby władzę jak się i****i kłócą na wiejskiej tak samo rozbili Polskę i KK ,ale już widać koniec bandytów Polacy zaczynają widzieć co się robi a mały SBek sklerotyk już nie panuje cały Świat się od nas odsunął .Każda wiara jest dobra jak prowadzi do zgody przyjaźni i dobroci a Boga się ma w sercu i modlitwie .

Misiek
Misiek
8 miesięcy temu
Reply to  Renata.

Odezwala się wściekła maci**.

Renata.
Renata.
8 miesięcy temu
Reply to  Misiek

Takich jak ty trzeba ***** widać pustak sekty pis dalej nniszcz prawdziwy KK w Polsce de—u.

kikut
kikut
8 miesięcy temu

Ja mam takie pytanie ni z gruchy ni z pietruchy, bo widzę, że tu dużo ewangelików pisze. Czy ktoś z was przeczytał książkę P. Lisickiego “Luter – Ciemna strona rewolucji” i może wskazać choć jedną rzecz, która by tam była nieprawdziwa? Bo jak nie, to jak można tkwić w czymś, co zostało zbudowane na kłamstwie?

Monika
Monika
8 miesięcy temu
Reply to  kikut

A dlaczego nie napisał jak papież Pius w czasie wojny i 95 % klery nie podjęło żadnego oporu a jeszcze się przychylali Adolfowi niestety ale jak Świat istnieje to 80 % wojen jest na tle religijnych i przez nich popierane dla swoich korzyści .Zaznaczam że jestem jeszcze z KK .

kikut
kikut
8 miesięcy temu
Reply to  Monika

Polecam przeczytać “Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem ” Marka Rieblinga. Warto znać fakty.

Krystian
Krystian
8 miesięcy temu
Reply to  kikut

Wiele rzeczy jest nieprawdziwych, bo chodzi o zdyskredytowanie nauk Lutra. Luter nie chciał dokonywać żadnej rewolucji, był katolickim zakonnikiem, wskazał jedynie na niegodziwości panujące w Rzymie, gdzie nawet burdele dla kleru funkcjonowały, na kupczenie odpustami, otaczanie się bogactwem, odwrót od Biblii. Reakcją była ekskomunika i zlecenie zabójstwa.

kikut
kikut
8 miesięcy temu
Reply to  Krystian

Czyli już wiemy, że książki nie przeczytałeś. “Wiele rzeczy” nieprawdziwych, ale trudno wskazać jedną?

Miłuj Bliźniego Jak Siebie Samego
Miłuj Bliźniego Jak Siebie Samego
8 miesięcy temu

Przykre ale poniżej hejterzy sami siebie nienawidzą.

antyklecha
antyklecha
8 miesięcy temu

chyba sie zapiszę do Ewangelików- normalny chłopina nie co te nasze zdziczałe łase na pieniadze cygany

Taka Prawda
Taka Prawda
8 miesięcy temu
Reply to  antyklecha

To nie pisz tylko się zapisz, nikogo nie interesuje co bedziesz robisz to po co analizujesz. Tak żeby następnym krokiem nie była kolejna nowoczesność lewacka i z kosciola nie zrobili dyskoteki czy czegoś innego jak to już bylo w innych krajach. Chore, patologiczne myślenie antyklechy i tym podobnym a zdziczaly cygan to wygląda na to ze cię wychowal.

Zyga
Zyga
8 miesięcy temu

No proszę, mamy lans na celebrytę w KP. No brawo. Do tej pory na weekend było zawsze straszenie KK.

Karol
Karol
8 miesięcy temu

Niestety ale w Polskim KK to 65 % taliby na czele z Czarmkiem ogłupianie i straszeniem Szatanem a mnie rodzice uczyli inaczej że Bóg nas miłuje i kocha ale to były inne czasy nie jak teraz pedofil na usługach pis i straszenie dlatego jest coraz mniej ludzi w kościołach dzięki nierobom wygodnych biskupów i 80% księżych.

Pilnujmy Polski!
Pilnujmy Polski!
8 miesięcy temu
Reply to  Karol

Pedofila to zobaczysz jak popatrzysz w dół taki malutki pyci pyci, a to właśnie ty jesteś sekciarzem stuknietym Anty-Pisiorem, niech żyje Rydzyk nam 100 lat i niech się modli za takich szatanów jak ty bo ten świat by zwariował.

antyklecha
antyklecha
8 miesięcy temu

dej mu jeszcze rente najlepiej całą:))) capie rydzykowski tak juz jest po was yung power!!!!!!!!!!!

Pilnujmy Polski!
Pilnujmy Polski!
8 miesięcy temu
Reply to  antyklecha

Tys powinien mu przelać bo dzięki patriotom ciapaci cię nie leja paskudo jedna!!!

Iwona 32 lata
Iwona 32 lata
8 miesięcy temu

Widać że kochasz Szatana wroga Polskiego KK czyli deb-l sekty takich jak ty to trzeba ***** właś pod kiecki ich i kręć loda.

Pilnujmy Polski!
Pilnujmy Polski!
8 miesięcy temu
Reply to  Iwona 32 lata

Ty jeszcze się nie zapisalas na leczenie??wkolko to samo piszesz i twój stan już chyba jest w fazie zdziczenia. Powinnaś Rydzykowi buty czyścić że nie masz takich znajomych, sasiadow jak ty jestes bo byś długo nie pociagla.

Allbi
Allbi
8 miesięcy temu

Wszystko by było w porządku prócz jednego żeby każdy utrzymywał swój kościół, a jak do tej pory że od państwa bierze się ciężkie pieniądze wszystkich ludzi wierzących i nie wierzących. Bo niestety to co teraz się dzieje to z Bogiem nie ma nic wspólnego tylko kasa się liczy , a to co się wyprawia to jest już nie do pomyślenia, nawet młodzież wypisuje się w szkołach z religii.

Franciszek
Franciszek
8 miesięcy temu
Reply to  Karol

Zgadzam się w 100 % miałem taki przypadek zmarł mi ojciec rano o 11 byłem u księdza gdyż chciałem uzgodnić termin siostra mieszka w Niemczech i chciała załatwić urlop i przelot wyszła baba i jej tłumaczę a ona mówi to po wieczornej mszy a i tak księdza nie ma a czułem że chodzi zadzwoniłem za 10 min i odebrał telefon stacjonarny od tego czasu mam ich dość nierobów.

.
.
8 miesięcy temu
Reply to  Franciszek

Totalny bełkot. Z Donaldem się dogadacie.

Irek
Irek
8 miesięcy temu
Reply to  .

Widać debi-u że jesteś z pis albo czarny to jest prawda na 70 % plebaniach żądzą baby kucharki a nie te lenie coś na ten temat wiem bo mieszkam 30 m od plebani i widzę co się robi

Kasia 27 lat nie z sekty pis
Kasia 27 lat nie z sekty pis
8 miesięcy temu
Reply to  .

A ty z SBekiem przyjacielem Putina jarkiem deb-u sekty rydzol-pis.

Duszek
Duszek
8 miesięcy temu

Bo ksiądz to opłacalny zawód 😉

Taka Prawda
Taka Prawda
8 miesięcy temu
Reply to  Duszek

Tak jak wszystkie dziś zawody dzięki PiS 😁

Franciszek
Franciszek
8 miesięcy temu
Reply to  Duszek

Całe życie dawałem na tacę i to min 10 zł często 20 i 50 od 5 lat ani grosza jak za ślub syna i pogrzeb babci zapłaciłem co łaska jedno 800 zł drugie 1000 zł kto zarabia za niecałą godzinę tyle kasy tylko szuler.

stasek
stasek
8 miesięcy temu

Nazywanie go proboszczem to jak donalda nazywać Polakiem!

Maria
Maria
8 miesięcy temu
Reply to  stasek

Widać twoją miłość katolicką pisowską sekty nie katolicką. stasek ale tyś j*b—y de–il

Oto Pytanie
Oto Pytanie
8 miesięcy temu
Reply to  Maria

Ty się wpierw popatrz na siebie bo ci z gemby kipi piana z nienawisci, ciapaci się garna do krów to i może do Ciebie??

Totalna czyli Uszczypliwa Marzenka
Totalna czyli Uszczypliwa Marzenka
8 miesięcy temu

Ojej taka miła gratulacje składa, ale kościół katolicki atakuje ale widać że to jest ustawka ten artykuł – pytanie kto robił te zdjęcia, to jakaś reklama “nowoczesności” lewackich a nie naturalności i prawdziwości. Ale rozumiem Marzenke że ogląda tylko TVN i czytała lewackie portale i jej świat zrobił się sztuczny. Sztuczna żonę Marzenke mieć to tragedia dla męża. Lewacy kłamią każdy dzień więc i ty kłamiesz jeśli chodzi o kościół katolicki, a jeśli było coś nie tak to rodzice zgłaszają i policja działa a nie że jest 0.01% księży który się minęli z powołaniem i ty dajesz to do ogółu.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Nie marzy Ci się skrycie “kariera” proboszczowstwa? Wierz mi, że nie ma znowu tak filmowo. Kto robił zdjęcia? – takich zdjęć a i ze ślubu jest mnóstwo w koło a nie widzisz, że podpisane “z archiwum rodziny Augustynów”?, to czarno-białe jest brzydsze.

Marzena
Marzena
8 miesięcy temu

Gratulacje dla Księdza i Całej Rodziny. Macie pasje,chęć do życia,chęć do działania. Róbcie dalej to co zaplanowaliście, nie patrzcie na opinie innych. Wasze zaangażowanie połączy kilka pokoleń i to jest wspaniałe. Tak też można wielbić Boga a nie sztywne siedzenie w ławkach i słuchanie sztywnych kazań i wmawianie wiernym,że ciągle afery z dziećmi w roli głównej to nic takiego.
Brawa dla Was Kochani
Powodzenia

Oto Pytanie
Oto Pytanie
8 miesięcy temu

Ciekawe kto robił te zdjęcia, każdy szczegół dopilnowany zeby wyszli naj, te zdjęcia to jest modeling czy pokazanie bycia pomocnym parafianom??

www.wpolityce.pl
www.wpolityce.pl
8 miesięcy temu

Polecam 😀

www.fronda.pl
www.fronda.pl
8 miesięcy temu

Polecam 😀

X.Celebryta
X.Celebryta
8 miesięcy temu

Och jak katolicyzm fundamentalny jest bez życia..
Ascetyka kapłańska to więzienie emocji dla zdrowego chłopa – a emocjami dziś rzecież żyje świat !!!
Fikać-mikać kozły brykać – nie fajne to? Zażywanie świata pełną paszczą !
Co prawda księża katoliccy już w większości poprawnie protestanccy, tylko jeszcze ten głupi celibat.. I ta nudna msza – ofiara Bogu zamiast braterskiej uczty.
Cała nadzieja we Franciszku.

Hero
Hero
8 miesięcy temu
Reply to  X.Celebryta

Ty masz faktycznie taki tok myślenia celebrycki czyli z pogardą do innych i wyższością do siebie. A ja ci teraz pokazuje mój zad i mowie: spadaj na drzewo ze swoją pogardą.

X.Celebryta
X.Celebryta
8 miesięcy temu
Reply to  Hero

czy Ty mu czasem nie zazdrościsz
😉

Absurd
Absurd
8 miesięcy temu

Śmieszna promocja. To jutro proponuję nie płacic podatków też będzie super poco Panstwo, a po jutrze wpuścić ciapatych do Polski bądźmy tolerancyjni dla wszystkich.

SZYMON
SZYMON
8 miesięcy temu

Trawa bardziej zielona po drugiej stronie płotu…

Ewa i Jan z KK
Ewa i Jan z KK
8 miesięcy temu

Naprawdę super dlaczego tak nie może być w katolickim życzę dużo radości i masę wiernych

Skandal!
Skandal!
8 miesięcy temu

Sla roze innym wyznaniom jak widać powyżej a kościół katolicki niszcza, i co 3-cia niedzielę bzdurne artykuly na beskidzkiej z hakami na siłę wymyślają!!to jest chamstwo!!!

zuza
zuza
8 miesięcy temu

Wydaje mi się, że jednak powinno się używać nazwy pastor dla księdza ewangelickiego.

Dziwny ten swiat
Dziwny ten swiat
8 miesięcy temu

To kiedy ma czas na kościół skoro tyle ma zajęć, chyba że ma pracowników i wiarę traktuje jak firmę??

Monika
Monika
8 miesięcy temu

Nie musi być ich 2-4 na parafii 3 kucharki i obsługa i non stop wypoczynek na kanapie całkowity brak do wiernych jedynie po 30 min po mszy.

Last edited 8 miesięcy temu by Monika
Lusia
Lusia
8 miesięcy temu

No właśnie też tak myślę ten Pan pomylił priorytety ! Dla niego liczy się biznes i jego pasję a nie głoszenie Słowa Bożego

Aleksander
Aleksander
8 miesięcy temu
Reply to  Lusia

Byłem 2-3 razy na kazaniach niech się katoliccy uczą kazań o Bogu i rodzinie tam nie ma polityki i ogłupiania i straszenia ludzi grzechem tylko o miłości do Boga i bliźniego.

antyklecha
antyklecha
8 miesięcy temu
Reply to  Lusia

tak a ci nasi to dla nich co sie liczy? -tylko faceci na banknotach NBP

www.prawy.pl
www.prawy.pl
8 miesięcy temu

Nie bądźmy lewi 😀

www.fronda.pl
www.fronda.pl
8 miesięcy temu

Polecam 😀

Www.niezalezna.pl
Www.niezalezna.pl
8 miesięcy temu

Polecam 😀

Taka Prawda
Taka Prawda
8 miesięcy temu

Każda religia ma swoje prawa, islam także a co z tego jest to każdy wie.

Karolina 45 lat
Karolina 45 lat
8 miesięcy temu
Reply to  Taka Prawda

Mowa o KK jak Szatan z Torunia ,Dziwisz,Jędraszewski flaszka i 80 % wygodnych nierobów.

Hero
Hero
8 miesięcy temu

Niech zyje nam nam 100 lat Rydzyk, Dziwisz i Jedraszewski żeby się modlili za takich jak ty. Ty tam lepiej pogadaj z Lempart bo to dno totalne nawet nie idzie tego nazwać i psika sprayem po całej Warszawie i nie chce sprzątać albo wychodzicie z nia na protesty i robicie z siebie pośmiewisko.

Bronsky
Bronsky
8 miesięcy temu

A pedofile z kk,mają swoje upodobania,a nie jakieś tam sporty,muzyka,rajdy.Dla nich sie liczy kasa i podu…ć na boku,po co zaraz rodzina?

.
.
8 miesięcy temu
Reply to  Bronsky

Jak nie katolicyzm to będzie islam czyli ciapaty przed domem, za domem i na dachu i uważaj na krowy jak masz bo oni różne rzeczy z nimi mogą zrobić bara bara

maria
maria
8 miesięcy temu
Reply to  .

Ciapaty to taki jak ty i niszczy prawdziwy KK w Polsce dlatego tyle ludzi młodych odchodzi z kościoła w mojej parafii na 2300 wiernych kiedyś dziś chodzi i przyjmuje księdza po kolędzie 52 % dostają kasę od pis i im nie chodzi o wiernych tylko kasę

Last edited 8 miesięcy temu by maria
antyklecha
antyklecha
8 miesięcy temu
Reply to  maria

sami klechy sie unicestwiaja głupia babo – ciemnote wciskaja młodym do tego wszystko pod dywan zamiatają a stare biskupy na to patrzą i zamykaja oczy

Ali
Ali
8 miesięcy temu
Reply to  Bronsky

nie każdy ksiądz to pedofil ,za to jak widać każdy komuch to d***l

olo
olo
8 miesięcy temu
Reply to  Bronsky

a z kk mają równie pasje np. maratony……

bielszczanka
bielszczanka
8 miesięcy temu

Katoliccy księża bądżcie bliżej parafian.

Oto Pytanie
Oto Pytanie
8 miesięcy temu
Reply to  bielszczanka

Właśnie katoliccy są bliżej parafian, z tego artykułu powyżej to ten proboszcz wogole nie jest przy parafianach – tu auta, tu muzyka, tu rodzina więc gdzie ta twoja logika??

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Oto Pytanie

Każdy (prawie) wie, że tę samą pracę można robić długo lub krótko. Chodzisz do pracy na 8-10 godzin a później masz czas wolny na rodzinę, hobby, nikt nie wymaga abyś poświęcał wyłącznie pracy całą dobę.

Oto Pytanie
Oto Pytanie
8 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

No ale pisze że jest blisko parafian, to powinien być cały czas blisko a nie tylko na chwilę a jak będzie chcialo przyjsc w jeden dzień np 10-ciu parafian na ustalenie organizacji danej imprezy i z każdym będzie musiał poświęcić pół godziny czasu to co wtedy??

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Oto Pytanie

To się umówią, to się da zorganizować przy dobrej organizacji, dziś są telefony, media społecznościowe w nowoczesnym zarządzaniu parafią. A wierzę, że 33-latek wraz z żoną potrafią to robić.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Oto Pytanie

Oto pytanie jest takie, dlaczego w znanej mi parafii proboszcz jeszcze do niedawna robił rejestry parafian ręcznie w zeszycie. Sam nie umiał operować klawiaturą komputerową i nie rozumiał, że rejestr ten i inne w komputerze to wygoda.

marian
marian
8 miesięcy temu
Reply to  Oto Pytanie

blisko parafian to nie oznacza że ma być cały czas z parafianami on po prostu jest z nimi i nie ma znaczenia czy rano w południe czy wieczór on jest wtedy kiedy go potrzebują- wy tego nie zrozumiecie nigdy bo dla was ważny jest ksiądz który tylko wyciąga łapę po datek

Kasik
Kasik
8 miesięcy temu

Proszę i tak powinno być w Katolickim Kościele.

e_mil
e_mil
8 miesięcy temu

Jeśli ktoś widział w Polsce księdza na rowerze,to tylko na filmie “U Pana Boga…”,albo “Ojciec Mateusz”.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  e_mil

Jest szansa aby w O. Mateuszu ksiądz przesiadł się na hulajnogę i to jest bardzo wskazane, sutanna nie zaplątuje się w szprychy.

Anna
Anna
8 miesięcy temu
Reply to  e_mil

I dlatego darzymy go taką sympatią 🙂 Aby księża chcieli się wsłuchać w marzenia parafian o ich posłudze 😉

Góral
Góral
8 miesięcy temu

Przynajmniej bez ekscesów. Normalny chłop a nie te nasze dewianty w sukienkach

Misiek
Misiek
8 miesięcy temu
Reply to  Góral

Dewianta to zobaczysz jak popatrzysz w dół. Tak dla katolicyzmu nie dla marginalnych bez wychowania jak ty

Grażyna Łabońska
Grażyna Łabońska
8 miesięcy temu

Po prostu CUDOWNIE ♥️

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Życzę wiele szczęścia, przy determinacji ambitnych planach, dla młodej rodziny.

X.Celebryta
X.Celebryta
8 miesięcy temu

Och jak katolicyzm fundamentalny jest bez życia..
Ascetyka kapłańska to więzienie emocji dla zdrowego chłopa – a emocjami dziś rzecież żyje świat !!!
Fikać-mikać kozły brykać – nie fajne to? Zażywanie świata pełną paszczą !
Co prawda księża katoliccy już w większości poprawnie protestanccy, tylko jeszcze ten głupi celibat.. I ta nudna msza – ofiara Bogu zamiast braterskiej uczty.
Cała nadzieja we Franciszku.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Nie zgorszenie dla KK? Nie dołączą do okołoLGBT?

marek
marek
8 miesięcy temu

Tutaj widać jak katoliccy księża są oderwani od rzeczywistości !

Hero
Hero
8 miesięcy temu
Reply to  marek

Tys oderwany kapucynie jeden.