Wydarzenia Cieszyn

Dla rolników, mieszkańców i turystów. “Województwo” z pieniędzmi na drogi

Wsparcie ze strony Sejmiku Województwa Śląskiego na budowę lokalnych dróg dojazdowych otrzymało w ubiegłym tygodniu 49 gmin. Kwota przeznaczona na realizację w sumie 59 zadań to 11 498 410 zł. Na teren powiatu cieszyńskiego popłynie trochę ponad 1 mln zł na 9 zadań.

Na podstawie Regulaminu postępowania w sprawach związanych z wydatkowaniem dochodów budżetu Województwa Śląskiego uzyskiwanych na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych co roku składane są wnioski, dotyczące realizacji zadań, m.in. dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Każdy wniosek podlega kwalifikacji terenowej z udziałem przedstawiciela wnioskodawcy. Sporządzany jest protokół kwalifikacyjny, który określa czy wnioskowane zadanie będzie podlegało dofinansowaniu (w całości lub w części). Następnie na podstawie zebranej dokumentacji dokonuje się oceny wniosków. Każdy wniosek uzyskuje odpowiednią liczbę punktów, ilość zdobytych punktów decyduje o miejscu na liście rankingowej wniosków przyjętych do realizacji, zatwierdzanej uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego.

– Chciałabym, żeby dziś wybrzmiało, że te inwestycje służą także celom rekreacyjnym, podnoszą walory turystyczne terenów wiejskich i usprawniają lokalną komunikację mieszkańców. Dlatego jestem przekonana, że nie spotykamy się dziś po raz ostatni, żeby takie umowy wręczyć – powiedziała Beata Białowąs, członek zarządu województwa.

Na terenie powiatu cieszyńskiego wsparte zostały następujące przedsięwzięcia:

  • Cieszyn: modernizacja drogi ul. Gospodarskiej kwotą 151,3 tys. zł i modernizacja ul. Bukowej kwotą 32,3 tys. zł,
  • gmina Dębowiec: modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych ul. Dębina w Simoradzu i Dębowcu kwotą 112 tys. zł,
  • gmina Goleszów: ul. Rolnicza w Puńcowie kwotą 243,3 tys. zł i ul. Słoneczna w Kozakowicach Dolnych – 68 tys. zł,
  • gmina Hażlach:  modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych na odcinku na wysokości ul. Pilotów w Kończycach Wielkich kwotą 190,4 tys. zł i modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych przy ul. Szkolnej w Rudniku – 81,2 tys. zł,
  • gmina Istebna: droga gminna Pod Siwe w Koniakowie kwotą  61,6 tys. zł,
  • gmina Strumień: ul. Spółdzielcza w Pruchnej – 113 tys. zł.
google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
o.k.
o.k.
3 dni temu

Ile trzeba dodać z budżetu gminy aby coś zrobić z drogą przy dofinansowaniu 32,3 tys. zł? Może drogę widoczną na zdjęciu spryskać Randapem będzie o.k.

o.k.
o.k.
3 dni temu
Reply to  o.k.

Nazwano, że kwota 32,3 tys. zł jest na modernizację ul. Bukowej w Cieszynie (droga długa).