Porady i inspiracje

Dlaczego ubrania robocze i odzież BHP są tak ważne w pracy?

Odzież robocza, odzież BHP to niezbędne w pracy elementy wyposażenia pracownika, dzięki którym wykonywanie czynności jest bezpieczniejsze i stwarza mniejsze zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Odzież ochronna zabezpiecza części ciała narażone na urazy w czasie pracy. Niezależnie od tego, czy wykonujemy prace remontowe i monterskie dla siebie, czy zawodowo, warto zadbać o siebie i wybrać skuteczna odzież ochronną.

Odzież ochronna do pracy w różnych warunkach

Liczne ubrania robocze zapewnią komfort i bezpieczeństwo w czasie wykonywania pracy. Odzież ochronna jest jednakowo bezpieczna, niezwykle wygodna oraz praktyczna podczas różnego rodzaju aktywności podejmowanych w czasie pracy. Oto przykłady odzieży roboczej:

  • Odzież odblaskowa, której zadaniem jest informowanie o obecności człowieka, np. gdy prace trwają przy jezdni. 
  • Spodnie monterskie, czy kombinezony z wygodnymi kieszeniami do prac remontowych i monterskich, które pomieszcza dużo drobiazgów w kieszeniach. 
  • Ciepłe bluzy polarowe jak i kurtki, które zabezpieczą przed zimnem i wilgocią w pracy w trudnych warunkach pogodowych na zewnątrz.
  • Bielizna termoaktywna, która zabezpieczy przed zimnem i odprowadzi skutecznie wilgoć na zewnątrz.
  • Odzież medyczna i odzież ochronna do branży spożywczej.

Ochrona głowy i oczu

Ochrona głowy i oczu należy do jednych z najważniejszych zadań odzieży BHP. Zabezpieczenie głowy przed urazami możliwe jest dzięki kaskom roboczym, hełmom i czapkokaskom. Budowlane hełmy ochronne, czapki antyskalpowe, czy nawet kaski z możliwością dołączenia słuchawek i komunikowania się przez radio mają za zadanie usprawnienie pracy w warunkach niebezpiecznych, najczęściej na budowie.

Obuwie ochronne – obuwie do pracy

Obuwie ochronne to również bardzo istotny element odzieży roboczej. Buty robocze ochronne (podobnie jak inne elementy odzieży ochronnej, w zależności od wykonywanych czynności) mają za zadanie zabezpieczyć przed zimnem, wilgocią, np. kalosze, gumowce. Buty trekkingowe do trudnych warunków terenowych, czy buty typu śniegowce. Buty chroniące przed urazami mechanicznymi, np. obuwie dla spawacza, idealne przy zagrożeniu wysokimi temperaturami. Kolejnym przykładem jest obuwie zimowe robocze, którego zadaniem jest ochrona przed mrozem i przemoczeniem. Dodatkowo dostępne są w ofertach nakolanniki brukarskie i nakładki antypoślizgowe.

Ochrona dłoni, czyli jakie rękawice ochronne wybrać?

Ochrona dłoni to bardzo częsty wymóg BHP podczas wielu rodzajów wykonywanych czynności. Rękawice ochronne lateksowe, gumowe, czy kevlarowe to propozycje różniące się przede wszystkim materiałem. Materiał, z którego wykonywane są rękawice ochronne jest zawsze dopasowany odpowiednio do rodzaju aktywności, przed której negatywnymi konsekwencjami ma zabezpieczać dłonie. I tak przy pracach monterskich czy innych aktywnościach, które narażają dłonie na zranienie i przecięcie najlepsze będą rękawice antyprzepięciowe i kewlarowe. Innym razem najlepsze będą rękawice gumowe, np. do sprzątania, które szczelnie osłonią dłonie i ręce przed drażniącymi substancjami z detergentów i nieczystościami z otoczenia.

Artykuł napisany we współpracy z https://antar.pl/

google_news