Porady i inspiracje

Węże do przemysłu spożywczego i substancji spożywczych

Wykonane z tworzyw sztucznych węże do transportowania płynnych i półpłynnych produktów spożywczych to bardzo ważny element w przemyśle spożywczym. Węże spożywcze muszą być wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością oraz wytrzymałych, by nie opóźniać procesów transportowych. Węże spożywcze stosuje się w bardzo wielu gałęziach przemysłu spożywczego – od lekkich chemikaliów, przez olej spożywczy, po soki owocowe.

Do jakich substancji spożywczych węże są dostępne a rynku?

Węże spożywcze możemy podzielić na 3 grupy, które ze względu na swoją budowę przeznaczone są do różnych celów.

  • węże do alkoholu, piwa, wina
  • węże do mleka, wody pitnej
  • węże spożywcze do materiałów sypkich, mąki

Każdy wąż, który ma kontakt z żywnością, musi być wykonany z odpowiednich materiałów oraz posiadać wymagane prawem certyfikaty, zarówno Unii Europejskiej jak i amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Węże muszą także zostać fizycznie oznaczone odpowiednim certyfikatem. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonuje się węże spożywcze to jest to najczęściej polichlorek winylu (PVC), monomer etylenowo-propylenowo-dienowy (EPDM) lub kauczuk nitrylowy (NBR). Niektóre z węży, jak wąż do pary wodnej, są wykonywane jedynie z jednego materiału, a inne można znaleźć z różnych materiałów w zależności od ich indywidualnych właściwości. Wszystkie te materiały pozwalają na kontakt z żywnością. Bardzo ważnym aspektem związanym z używaniem węży spożywczych czy przemysłowych jest ich odpowiednia konserwacja by pozostały w pełni higieniczne. Czyszczenie oraz dezynfekcja węża powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta oraz nie tylko gdy chcemy rodzaj substancji jaką ma transportować wąż spożywczy.

Wąż do mleka

Wąż do mleka jest najczęściej stosowany do przesyłu substancji, w tym przypadku transportu mleka, w branży mleczarskiej. Wykorzystywany jest na każdym etapie produkcji od odciągania mleka po transport w przestrzeni produkcyjnej. Ze względu na budowę można wyróżnić 3 rodzaje węży do mleka:

  • Drophose Food – jest to bardzo elastyczny wąż, który dzięki swojej budowie może pracować w bardzo ciasnych miejscach, gdzie jego promień gięcia jest jego ogromnym atutem
  • Milkflex Crush Resistante – posiada specjalną funkcję, która nazywa się pamięcią powrotu. Dzięki temu można używać tego węża w miejscach, gdzie jest narażony na przejechanie kołem pojazdu. Spirala z tworzywa sztucznego pozwala na powrót do pierwotnego rozmiaru bez szkód na budowie węża
  • Foodhose/SP – klasyczny gumowy wąż, którego ścianki zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, są w pełni gładkie

Węże do substancji spożywczych, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością, podlegają ścisłej kontroli. Warstwa wewnętrzna powinna być odpowiednio konserwowana oraz czyszczona. Produkty do stosowania w wężach powinny być zgodne z zaleceniami producenta. Dodatkowo jeśli transportujemy wężami tłuszcze roślinne, oleje, napoje o małej zawartości alkoholu czy mleko – węże powinny być zbudowane z materiałów, które nie zmieniają smaku produktu.

Węże spożywcze do wody pitnej, piwa, ryb

Węże do substancji spożywczych, które wykorzystuje się do transportu takich produktów spożywczych jak woda pitna, piwo czy ryby to spora część branży spożywczej. Wąż do transportu wody pitnej musi być dopuszczony do kontaktu z żywnością oraz zbudowany z materiałów nieprzenikających do wody. Bardzo podobne wymagania są stawiane wężą do transportu piwa. Dodatkowo w przypadku alkoholu sprawdza się wąż ssąco-tłoczący, który posiada specjalną spiralę.

Węże do ryb to produkty, które muszą odpowiadać bardziej złożonym wymaganiom. W przypadku węży do ryb bardzo ważna jest ich zwiększona odporność na ścieranie (szczególnie warstwa wewnętrzna) oraz większa średnica, które umożliwia przesył ryb. Stosowane w przetwórstwie rybnym węże są najczęściej transparentne by móc kontrolować przesył ryb. W przypadku statków rybackich węże muszą być odporne na trudne warunki atmosferyczne, promienie UV czy słoną wodę.

google_news