Kultura i rozrywka Żywiec

“Dni folkloru” – czyli co nakręciła młodzież z LO w Żywcu – ZDJĘCIA

Fot. Materiał prasowy

Spisali się na medal! Młodzież z samorządu uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu przygotowała wyjątkowo ciekawy projekt edukacyjny „Dni folkloru”!

Przewodniczący samorządu Jakub Mieszczak podkreśla, że jego zdaniem temat kultury i folkloru na Żywiecczyźnie jest coraz bardziej pomijany i zapominany, szczególnie przez młode pokolenie.

Postanowiliśmy stworzyć projekt „Dni folkloru” i skupić się przede wszystkim na kulturze górali żywieckich, których barwność tradycji rozpoznawana jest w całej Polsce, a nawet i na świecie, o czym świadczyć może międzynarodowy charakter festiwali folklorystycznych jak przykładowo Tydzień Kultury Beskidzkiej – tłumaczy Jakub Mieszczak.

Uczniowie przygotowali kilka odcinków filmowych, w których analizowali różne wątki związane z tradycjami, kulturą, czy życiem codziennym górali żywieckich od XVII do XIX wieku.

W naszych filmach zaprezentowaliśmy stroje, muzykę i to czym była gwara góralska oraz czy nadal jest ona używana. Mieliśmy okazję gościć uczniów z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu oraz z I LO w Bielsku-Białej. Nasza szkolna koleżanka Milena Bąk zaprojektowała logo naszego projektu, a montażem, scenografią i nagraniami zajął się absolwent żywieckiego LO Wiktor Martosz. Przy projekcie współpracę podjęliśmy również z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka z Żywca – dodaje Jakub Mieszczak.

Efekty pracy uczniów z „Kopernika” zobaczyć można – TUTAJ.

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments