Wydarzenia Cieszyn

Dokąd zmierzasz Europo? „Kościół głosem wartości w debacie publicznej”

Fot. Michał Cichy

Dokąd zmierzasz Europo? Takie pytanie, w jego łacińskim brzmieniu, towarzyszyło ustrońskim obradom niedawnej konferencji, poświęconej jednemu z „ojców założycieli” obecnej Unii Europejskiej.

W roku 60. rocznicy śmierci Roberta Schumana we współpracy z Instytutem Myśli Schumana 20 maja 2023 w Ustroniu odbyła się konferencja w duchu ekumenicznym, pod hasłem „Quo Vadis Europo XXI wieku”. Wydarzenie to miało miejsce w ostatni dzień tegorocznego VII Europejskiego Festiwalu Schumana , a pomysłodawcą był senator RP Tadeusz Kopeć. Obrady poprzedzała msza w kościele katolickim, a po nich poprowadzono nabożeństwo ekumeniczne. Wystąpił też zespół „Jetelinka”, w towarzystwie Józefa Brody i Antoniny Kraszewskiej oraz Ustroński Chór Ewangelicki.

Głównym – przede wszystkim czasowo – elementem tamtego dnia było jednak prelekcje oraz panel dyskusyjny, w których przemawiający oraz zebrani obawiali kondycję współczesnej Unii Europejskiej.

Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, prof. dr hab. Zbigniew Krysiak przygotował przemówienie na temat : „Robert Schuman jako spadkobierca wartości I Rzeczypospolitej”. Po raz pierwszy Europejski Festiwal Schumana miał charakter ekumeniczny, dlatego też został zaproszony dr hab. Jerzy Sojka, który wygłosił wykład: „Kościół głosem wartości w debacie publicznej – perspektywa luterańska”.

Senator Tadeusz Kopeć przedstawił zagadnienie: „O ekumenicznym wymiarze budowania jedności Europy, na przykładzie współpracy Roberta Schumana i Denisa de Rougemont”.

Dyrektor Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko – Społecznego dr Marek Oktaba przypomniał postaci patronów Starego Kontynentu podczas wykładu: „Cyryl i Metody – patroni Europy, „Dwa płuca” Europy i zapomniane braterstwo. Profesor ekonomii i finansów Kazimierz Dadak zaprezentował temat : „Społeczna nauka Kościoła a idea UE. Możliwości i rzeczywistość”.

Drugą część wydarzenia stanowił panel społeczno-kulturalny. Ks. dr Mirosław Szewieczek, przedstawił na nim zagadnienie, dotyczące budowania jedności w doświadczeniu Ruchu Focolari, a Ks. Andrzej Czyż omówił historyczną wizytę papieża Jana Pawła II w kościele ewangelickim w Skoczowie w 1995 roku. Gościem z Czech był czeski duchowny rzymskokatolicki i prezes Chrześcijańskiej Akademii Cyryla Metodego Ks. dr Jiří Koníček. Przedstawił on temat: „Wyzwania katolicyzmu w Republice Czeskiej”. Przewodniczący Rady Miasta Ustronia Marcin Janik omówił natomiast zagadnienie: „Ekumenizm nośnikiem kultury”.

Na konferencji byli obecni duchowni z kościoła rzymsko-katolickiego oraz ewangelicko-augsburskiego. Wśród organizatorów VII Europejskiego Festiwalu Schumana znaleźli się: senator RP Tadeusz Kopeć, Instytut Myśli Schumana, Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne w Ustroniu, Fundacja Instytut Wyszehradzki.

google_news
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ligia
Ligia
11 miesięcy temu

Jakże to, Europa jest kobietą a kobieta nie ma racji.

zakazy ,nakazy ,komuna
zakazy ,nakazy ,komuna
11 miesięcy temu

Lewacka Unia nałożyła większe sankcje na Polskę niż na Rosję Putina

Romek
Romek
11 miesięcy temu

Wojna na Ukrainie obnażyła dla nas bolesną prawdę. Unia w tym kształcie przestaje gwarantować nawet to, co miało być jej najważniejszym atutem: pokój w Europie. Ani Niemcy, ani tym bardziej Francja nie posiadają zdolności do wystawienia wojska, które mogłoby się przeciwstawić wschodniemu agresorowi. Nie posiadają odpowiedniej ilości sprzętu, amunicji, żołnierzy, zdolności logistycznych do prowadzenia wojny kinetycznej. Co gorsza nie ma u nich takiej ochoty. Co gorsza starają się wykorzystać obciążenie Polski by w jak największym stopniu pozbawić ją możliwości o samostanowieniu.

Dokąd zmierzasz Europo?
Dokąd zmierzasz Europo?
11 miesięcy temu

Historia nigdy nie powtarza się w sposób identyczny i metoda militarnego podboju została zastąpiona metodą pokojowego jednoczenia Europy, która – jak wynika z artykułu kanclerza Scholza we „Frankfurtet Allgemeine Zeitung” wchodzi w etap stopniowego likwidowania „małych państw”, a z umowy koalicyjnej trzech partii tworzących aktualny rząd niemiecki, wyłania się program budowy w Europie jednego organizmu, jako europejskiego imperium o strukturze federalnej.
Czy ktoś może mieć jeszcze jakieś wątpliwości?

Polo
Polo
11 miesięcy temu

Zaścianek i ciemnota. Kościół to najlepiej prowadzona mafia. Kłamcy, mordercy, złodzieje. Oszuści.

Nina
Nina
11 miesięcy temu

Wejscie Polski do UE to najlepszy czas dla Polski w calej jej historii. Po wojnie,po PRL Polska byla sierota zacofana i opozniona cywilizacyjnie. Lacznosc z krajami Zachodniej Europy ktore pomogly i finansowo i kulturowo sa nieocenione i niedocenione. Gdyby nie Unia i NATO smiem twierdzic,, ze byloby duze rozszarpywanie prze kruki i wrony. Przede wszystkim ,ten autoryraryzm od 8 lat jest takim karzelkiem i zaraz skonczy sie,na szczescie. Gdyby nie czlonkowstwo w UE to zawlaszczanie moglo byc podobne do tego co bylo kiedys w Polsce,przez 45 lat . A moze i bardziej niszczace. Polska zrzuci za chwile ten balast z… Czytaj więcej »

Jan Sebastian
Jan Sebastian
11 miesięcy temu
Reply to  Nina

Ci którzy widzą niebezpieczeństwo odrodzenia się mocarstwowości niemieckiej traktowani byli w dyskursie politycznym jako id***i kultywujący odwieczne „strachy na lachy” i przeszkadzający Polsce czerpać garściami dobrodziejstw wynikających z przynależności do UE. Łatwowiernych do UE miały przekonać rowerowe ścieżki i drogi zbudowane za unijne pieniądze. Nie zastanawiali nad tym, że UE rozdziela pieniądze uzyskane z obowiązkowej składki do jej kasy a każda inwestycja, potrzebna lub zbędna, jest w dużej części finansowana przez lokalny samorząd.

Imię
Imię
11 miesięcy temu
Reply to  Nina

Na psychiatrę już za późno. Teraz tylko eutanazja ci pomoże…

Zakazy ,nakazy ,komuna
Zakazy ,nakazy ,komuna
11 miesięcy temu

Komunistyczna UE to ZSRR bis

bez sensu
bez sensu
11 miesięcy temu

Zupełnie nie znasz realiów, żyłem, widziałem – i rzucasz określeniami bez pokrycia.

zakazy ,nakazy ,komuna
zakazy ,nakazy ,komuna
11 miesięcy temu
Reply to  bez sensu

bredzisz ,żyłem w tych czasach ,komuchy z ZSRR bardziej dyskretnie się u nas panoszyli niż ten niemiecki eurochlew

niech żyje
niech żyje
11 miesięcy temu

I co widziałeś w tych czasach?: miałeś paszport. mogłeś wyjechać do Hiszpanii, miałeś auto niemieckie lub francuskie? Jeśli byłeś w PZPR, możesz chwalić ZSRR. Wybierz w nicku tylko komunę.