Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dom na wsi? Niekoniecznie. Co wybrać: klimat pod miastem czy mieszkanie w centrum?

Dom na wsi to często idylliczny obraz odpoczynku, leniwego popołudnia w hamaku i nieustannego słońca za oknem. Z kolei mieszkanie to większa możliwość obcowania z urokami miasta, swoboda komunikacyjna, większe tempo życia. Co wybrać i na co zwrócić uwagę planując zakup jednej z tych nieruchomości?

To dość częsty wybór, z jakim zmagają się osoby wybierające docelową lokalizację. Mieszkanie w centrum to spory wydatek, który da sporo swobody, ale też nie pozwala zazwyczaj na swobodną aranżację przestrzeni. Dom pod miastem pod tym względem zapewni zdecydowanie więcej możliwości, jednak bywa ograniczeniem – trudniej np. wyskoczyć spontanicznie do centrum miejskich rozrywek. Co wybrać w takim przypadku?

Jak bardzo upowszechni się internet w kontekście pracy?

Szczególnie istotną kwestią jest to, jak będziemy pracować w przyszłości. Pandemia sprawiła, że zdalne spotkania stały się standardem. Czy w tym kontekście warto koniecznie być w centrum miasta, skoro mnóstwo rzeczy zrealizować można zdalnie? Biorąc pod uwagę to, jak upowszechnia się internet mobilny, nawet bez sieci stacjonarnej można łączyć się, by wykonać typowe zadania biurowe.

Internet, e-konferencje, swoboda, z jaką można wymieniać się danymi — wszystko to powoduje, że dla większości podmiotów można wykonywać pracę z dowolnej lokalizacji na ziemi.

To wręcz trend, w którym praca stacjonarna – a ona bywa ważnym czynnikiem, który wymusza życie w mieście – staje się passe. Na tym tle dom z wygospodarowaną częścią do pracy zdalnej jawi się szczególnie interesująco.

Czy mieszkanie w bloku jest gorsze?

Niekoniecznie – niezmiennie daje ono wiele korzyści, których nie ma dom pod miastem. Dotyczy to przede wszystkim logistyki. Mieszkanie w mieście umożliwia szybki dostęp do tego, co niezbędne – m.in. automatów paczkowych, szkoły czy sieci sklepów.

Ważną zaletą jest też swoista bezobsługowość. Płacąc czynsz, nie trzeba przejmować się takimi kwestiami jak prace remontowe, czy prozaiczne zimowe odśnieżanie.

Ważna staje się też kwestia dostępności sieci. W centrum miasta zdecydowanie łatwiej będzie o dobre stacjonarne łącze internetowe – pod tym względem będzie to więc niewątpliwa zaleta M2 lub M3.

Na wsi o np. dobry internet światłowodowy zazwyczaj jest trudno. Mieszkańcy mogą wybierać pomiędzy takimi opcjami jak internet mobilny LTE lub satelita.

google_news