Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Domki z drewna coraz bardziej popularne: co warto o nich wiedzieć?

Domki drewniane to obecnie branża znajdująca się w fazie naprawdę dynamicznego rozwoju. Polacy coraz częściej i coraz chętniej decydują się na takie rozwiązania, jak domy z drewna letniskowe lub całoroczne. Rośnie również liczba ofert dostępnych dla klientów w tym zakresie: wystarczy przejrzeć wyniki wyszukiwania Google dla dowolnej frazy związanej z tą tematyką, aby przekonać się, że naprawdę wiele firm oferuje budowę domów drewnianych w różnych wariantach.

Temat jest więc bez wątpienia aktualny oraz istotny. W końcu budowa domku z drewna to przeważnie koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co więcej, wytrzymałość oraz solidność takiej konstrukcji będzie uzależniona od wielu różnych czynników. Postanowiliśmy więc nieco zgłębić tę dziedzinę. Na nasze pytania zgodził się odpowiedzieć Pan Przemysław Balcewicz, prezes firmy Eko Architektura, która jest jednym z wiodących producentów wysokiej jakości domów z drewna na polskim rynku. Poniżej przedstawiamy czytelnikom zapis naszej rozmowy z Przemysławem Balcewiczem.

Domy z drewna: skąd bierze się ich popularność?

Na samym początku chcieliśmy zapytać o to, dlaczego właściwie takie rozwiązania, jak domki letniskowe oraz domy całoroczne z drewna tak wyraźnie zyskują na popularności? Czy jest to jedynie chwilowa moda czy może przejaw trwałej tendencji? Pan Przemysław Balcewicz z firmy Eko Architektura odpowiada: W moim przekonaniu polski sektor przechodzi po prostu ten sam etap, jaki w swoim czasie przechodziły analogiczne branże w krajach zachodnich. Klienci szukają obecnie rozwiązań kompleksowych, które są w stanie zapewnić kilka różnych rzeczy jednocześnie. Jak doskonale wiadomo, nie zawsze mamy czas oraz chęci, aby planować na przykład wyjazd weekendowy czy nawet dłuższy urlop. Wiele osób jest zainteresowanych nieco innym rodzajem wypoczynku, który nie wymaga żadnego planowania, szukania miejsca itp. Domy z drewna stanowią właśnie rozwiązanie będące odpowiedzią na te potrzeby. W końcu wyjazd na weekend do domku położonego kilkadziesiąt kilometrów od miasta to logistycznie rzecz biorąc coś zupełnie innego, niż wypad do innego kraju.

Zgadzamy się z Panem Przemysławem Balcewiczem. Faktycznie, wyjazdy do innych krajów są kuszące, jednak nie jest to opcja, którą zawsze chcemy powielać w każdy weekend i każdy urlop. Czasami potrzebujemy czegoś innego, bardziej “wypoczynku”, niż “zwiedzania” czy “rozrywki”. Czym jednak należy się kierować wybierając domki letniskowe lub całoroczne z drewna? W końcu na rynku istnieje obecnie naprawdę mnóstwo ofert. W jaki więc sposób klient może odróżnić rzetelnego producenta od firmy, która niekoniecznie zasługuje na nasze zaufanie? Prezes Eko Archiektury, Pan Przemysław Balcewicz tłumaczy: Oczywiście, nie mogę odnosić się do ofert konkurencji. Ograniczę się więc do wymienienia tych cech, jakie koniecznie należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie domu z drewna. W pierwszej kolejności będzie się więc liczyć jakość wykonania: dobra konstrukcja powinna posiadać klasę energetyczną A lub nawet A+, być wyposażona w nowoczesną izolację cieplną, posiadać odpowiednie okna i drzwi oraz być skutecznie zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych. W każdym z tych aspektów producent powinien podawać szczegółowe informacje na temat stosowanych przez siebie rozwiązań. Warto zwrócić uwagę również na rodzaj materiału, z jakiego wykonana zostanie konstrukcja: powinno to być selekcjonowane drewno o określonym parametrze suchości. Nie bez znaczenia jest także transport. Pamiętajmy, że nieodpowiedni transport może po prostu doprowadzić do uszkodzenia domu. Najlepiej więc, jeżeli producent oferuje klientowi nie tylko samą budowę domu, ale również jego profesjonalny i bezpieczny transport.

Wszystko to, co mówi Pan Przemysław Balcewicz brzmi całkowicie przekonująco. Mamy jednak jeszcze jedno pytanie do prezesa Eko Architektury.

Domki z drewna: jaka jest ich cena?

Naturalnie, nasz artykuł, którego przedmiotem są domy z drewna w różnych wariantach nie może pominąć czynnika cenowego. W końcu jest to jedna z tych rzeczy, które klient na pewno będzie brał pod uwagę przy wyborze oferty. Ile więc kosztują dobre domki letniskowe lub całoroczne i skąd wynikają różnice cenowe w ofertach różnych producentów? Pan Przemysław Balcewicz tłumaczy: Ceny w przypadku oferty Eko Architektury zaczynają się od kwot rzędu 50-60 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o drugą część Państwa pytania to niestety nie mogę odpowiedzieć na nią w sposób bezpośredni. Powiem jedynie tyle, że budowa dobrego domu z drewna po prostu kosztuje. Jest to koszt materiałów, technologii w zakresie izolacji cieplnej, technologii zabezpieczających dom, koszt profesjonalnego projektu oraz jego odpowiedniej realizacji. Czy na rynku istnieją tańsze oferty? Oczywiście. Można znaleźć nawet ofertę budowy domów całorocznych za kwoty rzędu 20 tysięcy. Pozostawię to jednak bez komentarza.

Cóż, naszym zdaniem brak komentarza ze strony Pana Przemysława Balcewicza również jest pewnego rodzaju komentarzem. Rozumiemy jednak, że Pan Prezes nie chce odnosić się do ofert innych firm. To już koniec naszego wywiadu z prezesem Eko Architektury. Pomimo pewnej powściągliwości ze strony Pana Przemysława Balcewicza dowiedzieliśmy się wielu wartościowych rzeczy i bardzo dziękujemy Panu Prezesowi za to, że przyjął nasze zaproszenie.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments