Dręczą cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Stałeś się celem ataku w Internecie, jest hejt na ciebie, ktoś wpuścił do sieci twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam z tymi problemami! Przypominamy, że możesz zadzwonić na telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Pod bezpłatnym numerem 800 12 12 12, przez całą dobę i siedem dni w tygodniu, czekają specjaliści, którzy oferują pomoc dzieciom i młodzieży mierzącym się z różnego rodzaju problemami. Nie trzeba się przedstawiać ani podawać miejsca zamieszkania. Można pozostać zupełnie anonimowym. O rozmowie nie dowie się nikt – ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania zrobią wszystko, by rozwiązać problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować i gdzie znaleźć konkretne wsparcie. Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Jeśli ktoś nie chce rozmawiać, może też napisać do ekspertów na czacie, który znajduje się na stronie Rzecznika Praw Dziecka – www.brpd.gov.pl Nie wymaga on logowania ani instalowania aplikacji.
Jak się dowiadujemy, do dziecięcego telefonu zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku.