Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kawa i herbata ze Wschodu

Mało kto wyobraża sobie dzień bez filiżanki aromatycznej kawy bądź rozgrzewającej herbaty. Smakują o każdej porze roku, bez względu na to, czy za oknem słoty czy upały.

Kawa i herbata ze wschodu to nie tylko wyjątkowy smak, ale również spora dawka niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników.

Choć pochodzi z Etiopii, to na dobre zagościła w krajach na całym świecie. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko za sprawą smaku, ale również swoich właściwości. Chodzi oczywiście o kawę i zawartą w niej kofeinę, która pobudza organizm i sprawność psychiczną. Jakby tego było mało, to wciąż prowadzone są badania, których celem jest wykazanie, iż część z jej składników może przyczynić się do leczenia niektórych chorób o podłożu nowotworowym.

Smaki kawy

Choć na popularność nie narzeka, to mało kto zdaje sobie sprawę skąd pochodzi, jak się ją hoduje i ile trudu wymaga by móc raczyć się nią bez ograniczeń. W praktyce rozróżnia się jej około czterdzieści gatunków z których większość pochodzi z mniej lub bardziej znanych zakątków Afryki. To właśnie tam bowiem panują najlepsze warunki, aby kawowiec był wiecznie zieloną rośliną. Jego nasiona są właśnie kawą, którą parzymy i tak chętnie popijemy. Oczywiście wcześniej wymagają poddaniu ich zabiegom palenia i mielenia po to, by w idealnej formie trafić do ekspresu. Najpopularniejszymi odmianami kawy są Arabica i Robusta. Pierwsza z nich ma delikatniejszy smak, jest bardzo aromatyczna i można poczuć w niej posmak czekoladowy lub korzenny. Robusta jest kawą bardziej gorzką i zdecydowanie bardziej pobudzającą (zawiera około 50% więcej kofeiny niż Arabica). Z kolei najdroższą odmianą kawy jest pochodząca z Indonezji odmiana Kopi Luwak. O jej smak i aromat dość osobliwą metodą dbają niewielkie zwierzęta przypominające fretki – cywety. To one najpierw zjadają jej ziarna, a następnie wydalają nadtrawione i pozbawione goryczy. Gatunków kaw jest więc bardzo wiele. Na sklepowych półkach można znaleźć między innymi kawy rozpuszczalne, ziarniste, mielone, a także bezkofeinowe. Są też kawy smakowe na przykład waniliowe, czekoladowe czy orzechowe, a także napoje 3 w 1, których jednak skład pozostawia wiele do życzenia.

Na popularność nie może narzekać również herbata, która swoich zwolenników ma na całym świecie. Kultura picia herbaty wiąże się z filozofią buddyjską, dlatego też „stolicą” jej pochodzenia są kraje Dalekiego Wschodu. Wyróżnia się jej wiele rodzajów z których każdy ma swoje grono zwolenników.

Gatunki herbat

Herbatę czarną, tę najbardziej popularną uzyskuję się w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, utleniania i suszenia. Chcąc się napić herbaty czarnej, na sklepowych półkach należy szukać gatunków takich jak: assam, vunnan, darjeeling i ceylon. Ci, którzy dbają o sylwetkę najczęściej sięgają po herbatę zieloną, która według badań nie tylko sprzyja usuwaniu z organizmu tłuszczów, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem oraz niektórych odmian nowotworów. Prozdrowotnymi właściwościami może również pochwalić się herbata biała. Dzięki zawartych w sobie polifenolom wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Rzadko dostępna, lecz wyjątkowa w smaku jest herbata żółta. Jej występowanie, a także spożywanie owiane jest swoistą legendą, która głosi, że była to herbata zarezerwowana wyłącznie dla cesarskiego dworu, a nawet jedynie dla ust samego cesarza, a temu kto złamał zakaz i miał odwagę by jej skosztować groziła kara śmierci. W Polsce bardzo popularna jest również herbata pu-erh, zwana także czerwoną. Wśród jej podstawowych właściwości wyróżnić można fakt, iż odpowiada za obniżenie cholesterolu.

 

google_news