Wydarzenia Cieszyn

Młyńszczok w Zebrzydowicach gaśnie w oczach

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska

Miał przyciągnąć turystów, a dla mieszkańców być prawdziwą letnią atrakcją. „Basen pływający”, czyli kąpielisko na stawie Młyńszczok w Zebrzydowicach, otwarto 12 lat temu. I choć w pierwszych latach napawał dumą włodarzy gminy to od dwóch sezonów nikt tutaj już nie pływa.

Potencjał stawu Młyńszczok w Zebrzydowicach starano się wykorzystać. W 2009 roku otwarto tutaj kąpielisko składające się z dwóch basenów – dla dorosłych i dzieci. Wydzielono je z powierzchni stawu za pomocą pływających pomostów z prefabrykowanych elementów. Pomosty zabezpieczone są barierką, a kąpielisko specjalną siatką. Staw, który z uwagi na bezpieczeństwo nie nadawał się do kąpieli, został udostępniony mieszkańcom i turystom. Miał dopełnić i ubogacić infrastrukturę w pobliżu zamku. Tyle że działał do 2019 roku.

– W 2020 roku w związku z ogłoszoną pandemią oraz obostrzeniami z nią związanymi obiekt nie mógł zostać otwarty. Rok później (obecny), sytuacja początkiem roku związana z Covid-19 była podobna. Aby otworzyć miejsce wyznaczone do kąpieli (wcześniej zmieniła się ustawa dot. kąpielisk, miejsc wyznaczonych do kąpieli, basenów itp.) – należy wcześniej dokonać stosownych zgłoszeń – Urząd Gminy, sanepid itp. W związku z tym i niepewną sytuacją związaną z epidemią oraz niemożnością uzyskania stosownych pozwoleń, otwarta została część związana z wypożyczaniem kajaków i rowerków wodnych. Pierwotnie planowano otwarcie w lipcu, jednak, ze względu na braki kadrowe, brak ratowników, obsadę wypożyczalni udało się skompletować od miesiąca sierpnia – informuje Małgorzata Guz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach.


Niektórzy mieszkańcy nie kryją rozgoryczenia i zauważają, że w innych miejscach udało się otworzyć kąpieliska czy baseny. Zwłaszcza że o tym, iż w Zebrzydowicach nie ma szans popływać, próżno szukać informacji na stronie Gminnego Ośrodka Kultury. W zakładce dotyczącej Ośrodka Sportów Wodnych jeszcze niedawno znajdowała się jedynie… informacja z 2018 roku o godzinach otwarcia! Po naszej interwencji dodano, że w tym roku niecki basenowe są nieczynne. – W zakładce dot. ośrodka jest informacja z 2018 roku, która informuje o utworzeniu kąpieliska (w tym to roku zmieniły się przepisy dot. organizacji kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli) i tam też znajduje się link do strony rządowej https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/545, na której organizator musi podawać dane o kąpielisku (czy kąpielisko jest czynne, siła wiatru, temp. wody oraz inne). Dla większej przejrzystości wprowadziliśmy tam informację, że niecki basenowe są nieczynne – wyjaśnia Małgorzata Guz. Jak zapewnia, obiekt jest w dobrym stanie technicznym, a naprawy wykonywane są na bieżąco. – Jeżeli sytuacja na to pozwoli, w roku 2022 Ośrodek Sportów Wodnych zostanie otwarty, z tym że należy pamiętać, że jest to miejsce wyznaczone do kąpieli – dodaje Małgorzata Guz.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że trzynasty rok funkcjonowania kąpieliska nie będzie pechowy… Obecnie GOK w Zebrzydowicach poinformował, że zamierza basen wydzierżawić.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr i Chruszcz
Piotr i Chruszcz
2 miesięcy temu

Niech to całe weźmie Koło wędkarskie Zebrzydowice i będzie o.k.

Last edited 2 miesięcy temu by Piotr i Chruszcz
edward pilich
edward pilich
2 miesięcy temu

Jacy włodarze takie atrakcje

Kinol
Kinol
2 miesięcy temu

Unijne obostrzenia i rygory są zabójcze dla takich inwestycji. Dofinansować projekt a potem napieprzać zakazami i nakazami niemożliwymi do spełnienia…tak to dzisiaj wygląda.

Muzułmański lewak
Muzułmański lewak
2 miesięcy temu

A u mamy i taty wszystko w porządku?

Radek
Radek
2 miesięcy temu

To jakis slaby dowcip, przeciez na tym “kąpielisku” od conajmiej 6lat nikt sie nie kąpal, bo po co sie kompac w brudnej zamulonej wodzie stawu hodowlanego,na dodatek ta zjezdzalnia do nikad,moze jeszcze kiedys atrakcja byly rowerki wodne czy kajaki,natomias korzystanie z plazy(tj.kuwety)budzi pewne watpliwosc. W poczatku dzialania tego “kapieliska” budzilo ono pewne zastrzezenia ze to niewypali, i jak sie okazalo pieniadze poszly sie j*b**,ponadto utrzumanie tego tez cos kosztuje. Natomias pisanie takich farmazonuw, ze przez pandemie ludzie nieodwidzaja kapieliska to jawne wprowadzanie w blad, jezeli ludzie od kilku lat (okolo 5,6) sie tam niekapia ,to niejest wina covida ,tylko beznadziejnego… Czytaj więcej »

Ktoś
Ktoś
2 miesięcy temu
Reply to  Radek

Zgadzam się w 100% – władza wywaliła w błoto 3 miliony na basen,który jest żałosny i nieużywany zamiast łatać drogi i montować oświetlenie tam gdzie go nie ma – pazerne i durne świnie

wkurzony wieśniak
wkurzony wieśniak
2 miesięcy temu

To jest ”wizytówka” władz Gminy Zebrzydowice!!! Żadnej porządnej inwestycji, minimalizm, jak ktoś chce zrobić coś więcej to od razu jest niszczony. W Urzędzie Gminy jedna wielka rodzina bez żadnych kompetencji!!!!

Dramat
Dramat
2 miesięcy temu

Niech tam horror kręcą – sukces murowany !

Dramat
Dramat
2 miesięcy temu

O super, jestem pierwszym 😀 byłem w te wakacje w tym miejscu i powiem, że chce się płakać widząc jak wszystko stoi bez użycia. Środek wakacji – piękna pogoda a żywej duszy brak. Tak się “inwestuje” w gminie pieniądze widać i za nie “odpowiada”. Nic dodać, nic ująć. Gratulacje dla ludzi z odpowiedzialnych za obiekt ! Siedzi się tyłkach przy korycie, a obiekt niszczeje. Taka sprawiedliwość na tym świecie.