Wydarzenia Cieszyn

Drewniany kościół w Zamarskach odzyskuje blask. Niezwykłe odkrycia podczas prac konserwatorskich

Wnętrze kościoła w 2023 roku. Fot. M. Dąbrowska / WUOZ w Katowicach

Oficjalnie odebrano prace konserwatorskie w drewnianym kościele pw. św. Rocha w Zamarskach, związane z ołtarzem głównym.

W ciągu ostatnich lat parafia rzymskokatolicka w Zamarskach konsekwentnie przywraca elementy wystroju świątyni do historycznego wyglądu. W 2021 roku odrestaurowana została ambona, a w 2020 ołtarz boczny prawy, datowany na lata 30.-40. XVIII w., które pierwotnie stanowiły wyposażenie kościoła pw. św. Jerzego w Cieszynie i zostały zakupione oraz przeniesione i przystosowane do niewielkiego wnętrza kościoła w Zamarskach wraz z pozostałymi elementami wyposażenia w 1884 roku.

Obraz z ołtarza głównego w trakcie prac w 2022 roku. Fot. M. Dąbrowska / WUOZ w Katowicach

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, ołtarz główny posiada w centralnej części retabulum obraz „Najświętsze Serce Jezusa”, a w zwieńczeniu współczesny obraz „Święty Roch” autorstwa Emilii Skupień z 1985 roku, co ma związek z faktem, iż początkowo kościół filialny był pw. Najświętszego Serca Jezusa, a wraz z erygowaniem parafii w 1981 roku otrzymał nowe patrocinium św. Rocha.

Ołtarz w trakcie prac w 2022 roku. Fot. M. Dąbrowska / WUOZ w Katowicach

W pierwszym etapie prac wykonano badania konserwatorskie stratygraficzne, które ujawniły pod wtórnymi przemalowaniami oryginalną marmoryzację w odcieniach koloru niebieskiego i różowego oraz złocenia i srebrzenia. Po usunięciu wtórnego deskowania odsłonięto pierwotną murowaną mensę.

Ołtarz główny po zakończeniu prac w 2023 roku. Fot. M. Dąbrowska / WUOZ w Katowicach

Prace konserwatorskie zostały wykonane dzięki zaangażowaniu parafii pw. Świętego Rocha w Zamarskach oraz przy dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – etap odebrany w 2022 roku.

Ołtarz główny przed rozpoczęciem prac. Fot. M. Dąbrowska / WUOZ w Katowicach

W przyszłości planowane jest przeprowadzenie kompleksowej konserwacji pozostałych elementów wyposażenia kościoła – ołtarza bocznego lewego oraz organów, jak również dostosowanie ołtarza posoborowego i ambonki do historycznego wnętrza. Dodajmy, że ołtarz główny, ołtarz boczny lewy, ołtarz boczny prawy i ambona w Zamarskach wpisane zostały do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego pod pozycją B/15/00, na podstawie decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 20.10.2000 roku.

Fot. M. Dąbrowska / Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ofiara Jana Pawła II
Ofiara Jana Pawła II
1 rok temu

Szukam dobrego terapeuty. 20 lat temu zostałem zgwałcony przez Jana Pawła II.

Slayer
Slayer
1 rok temu

Dałeś się zgwałcić bo byłeś miętki i tak ci zostało. Jak może ktoś molestować zdrowego chłopaka w wieku 13-16 lat :))))) to już samo wyjaśnia z jakim elementem mamy doczynienia

Ofiara Jana Pawła II
Ofiara Jana Pawła II
1 rok temu
Reply to  Slayer

Człowieku! Ja po prostu nie miałem siły się bronić. Wojtyła znał jakieś pewnie aikido i dlatego mógł mnie łatwo powalić na ziemię a potem zgwałcić.

west
west
1 rok temu

PO to jest jednak najlepsza partia…… zachęcam wszystkich gorąco do głosowania na nią…….