Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Droga jest w skandalicznym stanie. Mieszkańcy czekają na asfalt, a postawiono tylko znak, że ulica jest uszkodzona

– Jak mamy dojechać do domu? – pyta Czytelniczka mieszkająca przy ul. Pawiej w Czechowicach-Dziedzicach. Ponad rok temu rozpoczęto modernizację sieci wodociągowej i budowę kanalizacji. Dziś droga jest w opłakanym stanie. Mieszkańcy od dłuższego czasu zmagają się z błotem, kurzem i koleinami.

W ostatnich tygodniach mieszkańców ul. Pawiej w Czechowicach-Dziedzicach odwiedzać można wyłącznie samochodami terenowymi. Ale mieszkańcy sami muszą dostać się każdego dnia do pracy, szkoły, czy na zakupy.

Przejazd przez Pawią kosztuje ich sporo cierpliwości. Niedawno w tej sprawie zwróciła się do nas Czytelniczka. – Droga od dłuższego czasu jest wręcz w skandalicznym stanie. Postawiono znak mówiący o tym, że droga jest uszkodzona i w zasadzie tyle. A my przecież musimy jakoś dostać się do domów – mówi.

Problemy zaczęły się wraz z przebudową instalacji podziemnych w południowych dzielnicach miasta. W tym rejonie firma Eurovia działa na kilku niezależnych frontach. W ostatnich dniach drogowcy zakończyli pierwszy etap układania nawierzchni asfaltowej przy ul. Krętej, Krokusów, Hiacyntów i Przebiśniegów. Mieszkańcy ul. Pawiej wciąż czekają na upragniony asfalt.

– Prace budowlane realizowane aktualnie na ulicy Pawiej są wycinkiem inwestycji polegającej na budowie kanalizacji sanitarnej i modernizacji sieci wodociągowej w rejonie Czechowic-Dziedzic Południe. Odtworzenie dróg jest ostatnim etapem prac, które faktycznie trwają już od kilku lat – mówi Paweł Mrowiec, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Budowa budową, ale cierpliwość mieszkańców się kończy. – Nikt nie ma pretensji o to, że droga jest rozkopana, czy że trwają prace. Wiadomo, że budując kanalizację rozkopów nie da się uniknąć. Chodzi jednak o to, że trwa to praktycznie półtora roku, a nie doczekaliśmy się nawet jednego porządnego utwardzenia drogi i jej wyrównania – mówi mąż Czytelniczki, która zgłosiła się do Kroniki. – Jeździmy bo musimy. Od początku widziałem tutaj już chyba ze cztery różne ekipy. Rozkopują po kawałku, po 50-100 metrów, zasypują i zostawiają – dodaje.

Sprawa nie jest nowa, ale ostatnie roztopy sprawiły, że droga znów jest w katastrofalnym stanie. Z prośbą o odniesienie się do sprawy i przekazanie informacji dotyczącej terminu zakończenia robót na ul. Pawiej zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. – W ubiegłym tygodniu na odcinku ulicy Pawiej, pomiędzy ulicą Lipowską a Nową, dokończono stabilizację podbudowy drogowej, co znacznie poprawiło stan nawierzchni drogi. W następnej kolejności planuje się przystąpienie do układania oporników na ulicy Pawiej, a następnie ułożenie ostatnich warstw podbudowy i asfaltowanie nawierzchni – poinformował wiceburmistrz Paweł Mrowiec.

Niestety, wykonana stabilizacja w żaden sposób nie zadowala mieszkańców, o czym również donoszą nam Czytelnicy. – Ostatnio przywieźli luźny kamień, wysypali i na tym się skończyło. A wystarczyłoby chociaż raz przejechać walcem. Po kilku dniach spod kamieni znów zaczęło wychodzić błoto – mówią.

Kiedy więc mieszkańcy ul. Pawiej doczekają się asfaltu? Wygląda na to, że nie tak szybko.- Niestety prowadzenie prac związanych z odtworzeniem dróg w okresie zimowym wiąże się z dużym ryzykiem w zakresie terminów wykonania poszczególnych robót, na co oczywiście mają decydujący wpływ warunki atmosferyczne. Z uwagi na powyższe bardzo trudno jest podać choćby przybliżony termin wykonania nawierzchni asfaltowej na tej ulicy, można jednak założyć z pewnym przybliżeniem, że będzie to w pierwszym kwartale 2023 roku – odpowiada Paweł Mrowiec.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
14 dni temu

Gmina Czechowice i burmistrz Błachut co na to? jak dzieci po kolana w błocie chodzą do szkoły od roku. Auta poza terenowymi sobie nie radzą z przejazdem. SKANDAL

od tego
od tego
14 dni temu

No i od tego jest regionalny portal żeby nagłaśniać takie sprawy ,dokuczliwe dla mieszkańców a nie artykuły o platfusie sterczącym pod stacją orlenu jak widły w gnoju

Tadeusz
Tadeusz
14 dni temu
Reply to  od tego

W Olszówce jest jeszcze 1 miejsce rezerwuje dla CIEBIE.

od tego
od tego
14 dni temu
Reply to  Tadeusz

lekarzu lecz się sam!!!

Tadeusz
Tadeusz
14 dni temu

Pawia idzie puścić.

Tadeusz
Tadeusz
14 dni temu
Reply to  Tadeusz

kto?

Maciejka
Maciejka
14 dni temu
Reply to  Tadeusz

Pawia to idzie puścić na władze i wykonawcę czyli Eurovia, wszystkie przetargi wygrać na drogi w regionie a potem zostawić je w stanie gorszym niż w 3 świecie.

Jontek
Jontek
14 dni temu
Reply to  Maciejka

W ramach uzupełnienia.
Eurovia jest tylko podwykonawcą konsorcjum budującego kanalizację