Wydarzenia Żywiec

Droższe umieranie

Fot. Paweł Szczotka

Kilka miesięcy temu wśród części mieszkańców Żywca oburzenie wzbudziły nowe stawki za pochowanie bliskich na cmentarzu parafialnym Przemienienia Pańskiego, które wprowadziła parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu. Niedawno nowy cennik dla cmentarza komunalnego w Żywcu Zabłociu wprowadzili żywieccy radni miejscy.

Jeśli chodzi o parafię z centrum Żywca, nowy taryfikator wprowadzono 1 kwietnia, tłumacząc to wzrostem kosztów pracy, rosnącą inflacją i wysokimi kosztami utrzymania. Parafia nie poinformowała o szczegółach nowych cen, a jedynie podała, że to „zaktualizowanie” i podziękowała wiernym za wyrozumiałość. Wśród tłumaczeń pojawiła się również informacja, że ceny nie były zmieniane przez około 20 lat. Jak stwierdziła część mieszkańców, niektóre stawki poszły w górę nawet o 100 proc. Niestety, na stronach parafii na próżno szukać dokładnego i precyzyjnego cennika, by można było to porównać. W ostatnich tygodniach o podwyżkach, tym razem na cmentarzu komunalnym w Żywcu Zabłociu, zadecydowali żywieccy radni miejscy przy 17 głosach za, 2 wstrzymujących się (Grzegorz Głazowski i Marian Kastelik) i 1 przeciw (Mirosław Figura).

Stawki zostały podniesione w taki sposób, by zapewnić bieżące utrzymanie cmentarza. Są uzasadnione względami ekonomicznymi i nakładami, jakie muszą zostać poniesione na prawidłowe wykonywanie funkcji związanych z zarządzaniem cmentarza – powiedziała jeszcze przed głosowaniem Patrycja Glazer-Garlińska, prokurent w spółce Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Żywcu, która to spółka administruje cmentarzem komunalnym.

Tu dodajmy, że cmentarz komunalny został oddany do użytku końcem października 2005 roku i od tego czasu cennik usług nie był zmieniany. Jakie wprowadzono podwyżki? Za miejsce na 20 lat dla grobu jednomiejscowego i dwumiejscowego w pionie dla dorosłych opłaty wzrosły z 500 do 800 zł, w grobie dla dzieci do lat 10 z 400 do 440 zł, a dla dzieci do lat 3 z 250 do 275 zł. W grobach murowanych, gdzie chowana jest więcej niż jedna osoba, opłata obowiązuje na 99 lat i została podniesiona: w podwójnym jednopoziomowym z 1500 na 1650 zł, w podwójnym dwupoziomowym z 2000 na 2200 zł, w potrójnym jednopoziomowym z 1800 na 1980 zł, w potrójnym dwupoziomowym z 2500 na 2750 zł, a w grobach murowanych na urny z 1000 na 1100 zł. Sporo w górę poszły natomiast opłaty związane z pochowaniem zmarłego. Za wykopanie grobu, zasypanie i uformowanie mogiły usługa podrożała z 400 do 900 zł, a za wykopanie grobu, zasypanie z obramowaniem i uformowaniem mogiły z 500 do 1050 zł. Usługa za ustawienie urny poszła zdrożała ze 100 do 110 zł, za ustawienie trumny w grobie murowanym z 200 do 220 zł, za wypożyczenie krzyża drewnianego na miesiąc z 20 do 22 zł. Dodatkowa usługi w okresie zimowym za wykopanie i zasypanie grobu podniesiono z 80 do 88 zł, za umieszczenie trumny osoby dorosłej w grobie ze 120 do 132 zł, trumny dziecka do 10 lat z 80 do 88 zł, a trumny dziecka powyżej 10 lat ze 100 do 110 zł. Spółka TBS Żywiec liczy sobie też więcej za jednorazowe oczyszczenie mogiły z wieńców i kwiatów po pogrzebie (z 70 do 77 zł), jednorazowe umycie nagrobka dziecięcego (z 20 do 22 zł), nagrobka normalnego (z 40 do 44 zł) czy grobowca (z 60 do 66 zł).

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
2 miesięcy temu

Ludzie nie dajcie się Żywiec nie daj się masakra jak radnym nie wstyd

Jola
Jola
2 miesięcy temu

Przepraszam co radnych obchodzi cmentarz tragedia szukajcie gdzie tanio ludzie żerujecie na żałobie na ludzkim nieszczęściu gdzie w tym jest ksiądz

Karol
Karol
2 miesięcy temu

Banda na co my płacimy podatki bandzie,niech mnie spalą i rozsypią w lesie w którym często spaceruję i go bardzo lubię

według taryfikatora.
według taryfikatora.
2 miesięcy temu
Reply to  Karol

Nie tak prosto, spalenie kosztuje, cena też wzrosła ale poza taryfikatorem bo gaz podrożał a wungla ni ma. I koszt rozsypania prochów wzrósł jeśli i wzrósł koszt zasypania grobu tą samą ziemią co przed podwyżką. Ale nie podali ile opłaty sakralne i na tacę podczas mszy pochówkowej.

PrawemNaLewo
PrawemNaLewo
2 miesięcy temu
Reply to  Karol

Ja wolałbym aby moje prochy rozsypano w biedronce. Rodzina codziennie by mnie odwiedzała..Niestety Polska, to taki kraj gdzie urny z prochami nie mogę trzymać w domu na półce a co dopiero rozsypać. A i niech jeszcze raz obniżą zasiłek pogrzebowy

Edek
Edek
2 miesięcy temu

Tytuł nie trafiony. Autor biadoli na temat kosztów pochówku, a nie na temat kosztów opieki paliatywnej.

w płot
w płot
2 miesięcy temu
Reply to  Edek

Można i szybko umrzeć.

Edek
Edek
2 miesięcy temu
Reply to  w płot

Daj Panie Boże każdemu.

Hm
Hm
2 miesięcy temu

Przy obsłudze cmentarza wg mieszkańców Żywca powinni pracować wolontariusze?

miejsce bezrobocia
miejsce bezrobocia
2 miesięcy temu
Reply to  Hm

Ukraińcy może

Takie realia
Takie realia
2 miesięcy temu

W tej branży też zbliża się regres. Coraz więcej rodzin decyduje się na spopielenie swoich bliskich. Na cmentarzach w dużych miastach np. w Katowicach już 80% pochówków jest tego typu. Decyduje głównie brak wolnych kwater na cmentarzach. Kasa też ma znaczenie.

?
?
2 miesięcy temu

Rząd ogłosił potrzebę oszczędzania, może też obywateli?
Umieranie zawsze jest tak samo drogie a życie bezcenne niezależne od inflacji, dla tych co umarli – już bez znaczenia. To żyjący decydują i ponoszą konsekwencje. Podwyżka np. z 400 zł na 900 nie ma nic wspólnego z poziomem inflacji, jak przywalić to przywalić. A przy datkach na tacę to jak jest z tą inflacją, wierni sami wyregulowali, że nie wystarczy (nie wypada) wrzucić brzęczącej monety.

!
!
2 miesięcy temu
Reply to  ?

rząd nie ma nic do cmentarza w Żywcu,za to parę lat temu był (nie)rząd ,który nawet nieboszczyków ograbił,obcinając zasiłek pogrzebowy.Pamiętamy

memento mori
memento mori
2 miesięcy temu
Reply to  !

aha, a samorząd nie jest w Polsce. Towarzystwo Budownictwa Społecznego “buduje” na cmentarzu i niech se buduje wyższe ceny (od nich to był wniosek). Nieboszczyków ograbił?, chciałbym być ograbiony przy obniżeniu stawek.

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  !

a ten (nie) rząd ten zasiłek pogrzebowy podniósł do dawnych pieniedzy? 7 lat rządzą i co? podnieśli?

!
!
2 miesięcy temu
Reply to  marian

przyjdzie kolej i na podwyżkę zasiłku,chyba że władze przejmie Koalicja dOnosicielska antyobywatelska

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  !

a pis podniósł zasiłek? NIE i nie podniosą!!!!!!!!!! a podniesie znowu ceny w góre bo inflacja znowu podskoczy

dać
dać
2 miesięcy temu
Reply to  !

coś Ci to nie wyszło z PO.Oczywiście, że podniesie w imię dać, sobie krocie a w dół resztki. Nie ma resztek póki co.

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  !

przez 7 lat nie podnieśli zasiłku bo to ma być zasiłek nie dodatek dla nierobów

!
!
2 miesięcy temu
Reply to  marian

Tusk podniesie ,obiecał20%podwyżki i czterodniowy tydzień pracy,zresztą po co zasiłek pogrzebowy,w takim układzie żyć nie umierać

Gonzo
Gonzo
2 miesięcy temu
Reply to  marian

żeby posprzątać poi platfusach to trzeba nie 7 a 27 lat

PrawemNaLewo
PrawemNaLewo
2 miesięcy temu
Reply to  Gonzo

Te same ryje w Sejmie od 1989. Wyniszczają ten kraj i rozgrywają was. Razem bawią się na urodzinach a wy wierzycie w wojnę między nimi…

marian
marian
2 miesięcy temu
Reply to  Gonzo

ty sie popatrz ile zrobił Tusk jak rządził, przypomnij sobie jaka była Polska a jaką oddali pisowi. Co zrobił pis przez 7 lat? 8oo miliardów długu i żadnej inwestycji (żadnej dużej inwestycji). co jeszcze pis zrobił ; zniszczył stadnine koni w Janowie, puszcze białowieską,zlikwidował 14 kopalń, tysiące łóżek szpitalnych, szkoły, doprowadził Polaków do ubóstwa, inflacja już 16,6 % a będzie jeszcze wyższa, za Tuska cena baryłki ropy ok 150 dol u nas paliwo 5 zł, za pis cena baryłki ok 100 dol paliwo 7 zł, inflacja za Tuska 0.00% emeryt za emeryture mógł kupić 4 tony węgla teraz nie całą… Czytaj więcej »

Jacek R.
Jacek R.
2 miesięcy temu
Reply to  marian

“Piniędzy nie ma i nie będzie”