Na jutro, 28 czerwca, została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bielsku-Białej. To już drugie posiedzenie bielskich radnych w tym miesiącu. Po raz pierwszy zebrali się we wtorek 20 czerwca.
Jutrzejsze posiedzenie zostało zwołane na wniosek prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego. Obrady rozpoczną się o dość nietypowej porze, bo już o 8.00.
W porządku sesji znalazło się tylko kilka spraw do omówienia. Chodzi głównie o szybkie – jeszcze przed wakacyjną przerwą – dokonanie zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta Bielska-Białej oraz tegorocznej uchwale budżetowej. Radni mają też podjąć decyzję w sprawie zaciągnięcia przez gminę pożyczki rewitalizacyjnej w Banku Gospodarstwa Krajowego na realizację projektu „Nowe życie w starych – nowych budynkach. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – etap I”, a także o przystąpieniu Bielska-Biała jako partnera do projektu U.R. Impact: Prioritizing Social Impact in Urban Regeneration (U.R. Impact: Priorytetowe traktowanie wpływu społecznego w rewitalizacji miast) dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu URBACT IV.
Będzie też o planach zagospodarowania. Chodzi o zmianę w miejscowym planie przestrzennego zagospodarowania dla obszaru śródmieścia Białej. Konkretnie sprawa dotyczy dotychczasowych zapisów na temat budynku przy ulicy 11 Listopada 45, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków. – Do prezydenta miasta wpłynął wniosek o zmianę ustaleń powyższego planu zagospodarowania, ze względu na potrzebę zagospodarowania poddasza tego budynku – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Właściciel chce zamontować na jego dachu tak zwane lukarny, co zmieni dotychczasową sylwetkę obiektu. Taka ingerencja wymaga zmiany zapisów w miejscowym planie zagospodarowania. – Zakres zmian został zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – uspokajają miejscy urzędnicy.
Poza tym radni mają też zadecydować o przystąpieniu przez gminę do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w Lipniku w rejonie składowiska odpadów komunalnych. – Zmiana ma na celu dopuszczenie budowy w tym rejonie fermy fotowoltaicznej o mocy 500 kW jako funkcji uzupełniającej (w ramach obecnego sposobu zagospodarowania). Dotychczasowy plan nie przewidywał bowiem lokalizacji w tym miejscu odnawialnych źródeł energii, w związku z czym konieczna jest jego zmiana w tym zakresie – czytamy z kolei w uzasadnieniu projektu tejże uchwały.