Wydarzenia Bielsko-Biała

Drzewa pod ochroną. Specjalna strefa na bielskich Błoniach

Fot. BBOSiR

Na bielskich Błoniach powstała strefa ochrony drzew. Co prawda obejmuje dwa dęby szypułkowe rosnące na tym terenie rekreacyjnym, ale to dobry prognostyk przed planowaną przebudową. Teren został wygrodzony palikami i liną i opatrzony odpowiednimi tabliczkami.

– Utworzenie strefy ochrony drzew było konieczne z uwagi na zagęszczenie gleby wokół dębów – jest zbyt zbita, by korzenie mogły zdrowo się rozwijać – poinformowali urzędnicy. Projekt dotyczący ochrony drzew powstały z inicjatywy Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji opracował certyfikowany inspektor drzew z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

To pierwsze tego typu zabezpieczenie przyrody na terenie rekreacyjnym bielskich Błoni. Niewykluczone, że będzie ich więcej. Przypomnijmy, miasto ma śmiałe plany przebudowy tych terenów i chce stworzyć w tym miejscu centrum turystyki rowerowej i górskiej. Ogłoszony pod koniec kwietnia przetarg na dokumentację techniczną nie został jednak rozstrzygnięty z powodu zbyt wysokich ofert wykonawców. Gmina chciała przeznaczyć na to maksymalnie 380 tys. zł, tymczasem najtańsza oferta opiewała na ponad 472 tys. zł.

google_news