Wydarzenia Cieszyn

Dumali nad dziurą. Konferencja na ulicy Kolejowej w Cieszynie

Fot. Paulina Bojda

Dziś w południe odbyło się spotkanie prasowe na ulicy Kolejowej w Cieszynie. Władze miasta i przedstawiciele Zakładu Gospodarki Komunalnej pojawili się w tym miejscu z powodu wyrwy, jaka powstała w jezdni. Pisaliśmy o niej tutaj i tutaj. Poinformowano o aktualnej sytuacji związanej z tym zdarzeniem.

Jak przekazał wcześniej Urząd Miejski w Cieszynie, Zakład Gospodarki Komunalnej, jako eksploatujący kanalizację miejską, niezwłocznie podjął działania związane z usuwaniem skutków awarii. W pierwszej kolejności wykonano inspekcję pozostałej części kolektora w celu oceny jego stanu technicznego oraz sprawdzenia ewentualnych dalszych uszkodzeń. Zamówiono konieczne materiały oraz organizowany jest niezbędny specjalistyczny sprzęt do usunięcia awarii.

Fot. Paulina Bojda

Konferencję rozpoczęła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, informując, że awarią, po otrzymaniu pierwszego sygnału, zajęli się pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej, w obecności których osunęła się ziemia i powstała wyrwa w jezdni na ulicy Kolejowej. Dzięki temu udało się uniknąć nieszczęścia i żaden z przejeżdżających samochodów nie wpadł do dziury.

Najważniejszą informacją przekazaną na konferencji był fakt, że prace budowlane na ulicy Kolejowej rozpoczną się w poniedziałek. 26 lipca. Zakład Gospodarki Komunalnej podpisał w tym celu umowę z jedną z cieszyńskich firm. Jak przedstawiła obecna na konferencji Anna Rojek, jej przedstawicielka, prace rozpoczną się od odbudowy kolektora, a potem dopiero drogi. Nie ma możliwości przyśpieszenia robót, ponieważ sprzęt potrzebny do naprawy nie jest standardowym sprzętem, którym dysponuje wykonawca. Zostały zamówione specjalne rury, które zostaną sprowadzone w przyszłym tygodniu. Naprawa zostanie podzielona na prace kanalizacyjne, które mają zająć 2-3 tygodnie, a następnie prace mające na celu odbudowę drogi, które jeszcze nie wiadomo, ile potrwają.

Przemysław Major: Dopiero pełne odkrycie wyrwy pozwoli na ocenę szkód. W przeciągu 3-4 tygodniu powinno nastąpić przywrócenie ruchu i drożności.

Poznaliśmy również przyczynę powstania wyrwy w jezdni, która, jak podał Robert Mędrala, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, ma 3 na 6 metrów wielkości i głębokość około 6 metrów. Sylwia Rymorz, kierownik działu gospodarki ściekami w ZGK, wyjaśniła, że w wyniku opadów deszczu przyłącza z pobliskiego budynku zostały osłabione. Nastąpiło zapadnięcie się kanału i osłabienie jego stropu, które spowodowało wypłukanie ziemi oraz nawierzchni drogi. Zalegająca na dnie kanału ziemia zostanie oczyszczona specjalistycznym sprzętem. Jak zapewnia Sylwia Rymorz, mimo awarii, ścieki trafiają do oczyszczalni i nie ma zagrożenia sanitarnego.

Fot. Paulina Bojda

Przemysław Major, II zastępca burmistrza Cieszyna, uspokajał, że nie ma sygnałów, aby sytuacja mogła się powtórzyć. Zapewnił jednak, że kanały zostaną sprawdzone zaraz po naprawie awarii. Przeglądy kanalizacji były dotychczas pozytywne. Powstanie wyrwy w jezdni nie ma nic wspólnego z remontem nawierzchni asfaltowej na tym odcinku drogi, który został przeprowadzony w 2020 roku. Zeszłoroczny remont drogi polegał na zdjęciu nawierzchni i położeniu nowej nakładki asfaltowej. Kanał znajduje się na głębokości 6 metrów, a podbudowa drogi nie była ruszana. – Wszystkie kanały są monitorowane. Jeśli nie widać na nawierzchni sygnałów, na przykład nierówności, jak w tym przypadku, to trudno określić, czy jakaś nowa awaria się pojawi – wyjaśniał wiceburmistrz.

Fot. Paulina Bojda

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OrWell
OrWell
1 rok temu

Kilka lat temu podobna wyrwa powstała w jezdni ul. Górnej, koło skrzyżowania z Hallera.

Keram
Keram
1 rok temu

N

Last edited 1 rok temu by Keram
Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 rok temu

Tę paniusię w kółeczku trzeba objąć życzliwością bo jest młoda, nowa i będzie zapewne miała więcej zapału w pisaniu. Zasługuje na wstępie na cukierka.

Oset
Oset
1 rok temu

Pan pułkownik nie przewiduje kolejnych dziur , pan mądraliński obmierzył otwór wszerz i wzdłuż i w głąb i stwierdził że to jest dziura , a skąd ta dziura przybyła ,no z kosmosu spadła czarna dziura podobnie jak meteoryty i stąd też kamienie na drogach bywają , a kosmos to niebo , więc nie podlega pod zarząd miasta ,a raczej pod zarząd kościoła jako przedstawiciela nieba na ziemi , (amen)

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 rok temu
Reply to  Oset

Pan major awansuje na pułkownika jak zasypie dziurę w zastępstwie nieba. Problem w tym, że wyrwę tak wyrwało, że w pełni się nie odkryła, trzeba najpierw powiększyć aby lepiej zasypać. Tak głupia ja zrozumiałam konferencję prasową.

Michał
Michał
1 rok temu

Paranoja 100 lat za murzynami, zlizujcie resztki z koryta. Zrobił bym to ręcznie szybciej niz wy sie do tego zabieracie.

Jacek Dukiel
Jacek Dukiel
1 rok temu

Myślę, że powinni pozbyć się problemu w taki sam sposób w jaki pozbywają się kolejno pojawiających się dziur (czasem półmetrowych) na ulicy trzech braci. Najpierw otoczyć słupeczkami, a po tygodniu zasypać żwirem i piachem. Była dziura nie ma dziury. W czym problem? Przecież wiadomo że lepiej skupić się na budowie budynku za 6mln przy granicy, a nie na dziurach…szkoda czasu.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 rok temu
Reply to  Jacek Dukiel

Na ubytku pobudować przybytek jaki kto ma na myśli.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 rok temu

Konferencja prasowa nad dziurą w ulicy, tego jeszcze nie było i jest nadzieja, że inne miasta wezmą wzór z Cieszyna. Prasa powinna być doceniona.

Majka
Majka
1 rok temu

Brawo dla gosposi niedorajdy, ta baba na nic sie nie nadaje, mowilam wrzucic tam kaczke pinokia i zero a gosposia moze do nich dolaczyc razem ze szczurem i makurom

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Jest kilka podobnych miejsc w Cieszynie: Stawowa obok Spar, Wyższa Brama – tam co dzień to droga coraz bardziej się zapada.

Konstantynopolanka
Konstantynopolanka
1 rok temu

E tam, mnie to wygląda na szkody górnicze.

Zaraza
Zaraza
1 rok temu

Szkody górnicze w Cieszynie? Chyba krecik robi dywersję

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 rok temu

To powiedziała Konstantynopolanka – podszyuwacz w imieniu kretów.

Jakub
Jakub
1 rok temu

3-4 tygodnie ? hahahaha a to wy ile km chcecie odtworzyć ?

Asia
Asia
1 rok temu
Reply to  Jakub

Jak to będzie tak jak z ulicą Głęboką, oj to potrwa 3-4 tygodnie razy dwa

Sylwia
Sylwia
1 rok temu
Reply to  Jakub

Czytaj ze zrozumieniem. Trzeba naprawić kanalizację (która ma ponad 100 lat) na głębokości 5-6 metrów. Dopiero potem można odtworzyć drogę.

Jon
Jon
1 rok temu
Reply to  Sylwia

A widzisz, żeby coś tam robiłi od dwóch dni?

Podatnik
Podatnik
1 rok temu

Ale historia…
?
Zostawcie tą dziurę do wyboròw!
Bo ludzie nadal nie kumają za czym głosują.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 rok temu

Super wyjaśnienie “jeśli nie widać na nawierzchni sygnałów np. nierówności jak w tym przypadku, to trudno określić czy jakaś nowa awaria się pojawi”.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
1 rok temu

Jest to logiczne, czego znowu się czepiasz?

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 rok temu

Jeśli nie rozumiesz, podszywacz, nic na to nie poradzę.

Michał
Michał
1 rok temu

To jest jakaś kpina? W rozwiniętych państwach robi się to tak jak na yt na filmie pt “Japanese sinkhole repaired after just one week” A te typki chcą to robić miesiąc? I dlaczego nie biorą się za robotę tylko 26.VII dopiero? Na kolana i zasypywać polityczne nieroby i pasożyty!