Wydarzenia Bielsko-Biała

Duża kasa dla seniorów

250 nowych domów i klubów dla seniora powstanie w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+”. Bielsko-Biała dostanie ponad pół miliona złotych.

Dokładna kwota przeznaczona dla gminy Bielsko-Biała wynosi 522 tys. zł. Z tej sumy 300 tys. zł pójdzie na dzienny klub przy ul. Partyzantów (obok Urzędu Pracy), 150 tys. zł na klub dla seniorów na Osiedlu Złote Łany, a 72 tys. zł na dalsze funkcjonowanie klubu na os. Kopernika. Ponadto do gminy Wisła trafi 150 tys. zł, do gminy Żywiec 43 560 zł, do Węgierskiej Górki 19 200 zł, do Wilamowic 68 400 zł, do gminy Ujsoły 16 000 zł, a do Czechowic-Dziedzic 108 000 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwraca uwagę, że zostały jeszcze środki w tej edycji programu SeniorPlus. To dobra informacja dla tych samorządów, które jeszcze nie zdecydowały się na złożenie oferty.

Jak przypomina wiceminister Stanisław Szwed wieloletni program “Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”. W pierwszym przypadku dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. zł. Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

8
Skomentuj

avatar
5 Komentarzy
3 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
4 Komentarzy
kamykFranuśMartakamyk Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Franuś
Gość
Franuś

Znam seniorkę w sąsiedztwie, która mieszka sama i jest złakniona kontaktów, rozmowy. Ale nie da się zapisać do klubu seniora bo boi się ujawnienia danych osobowych, wystraszona RODO. W takim przypadku trudna sprawa, klub seniora nie przyjdzie do domu. Choć są też takie miejsca gdzie w ramach klubu seniora młodsi seniorzy deklarują się w ramach wolontariatu chodzić do domów. Tu jest potrzebne przede wszystkim serce, życzliwość bo dziś młodzi w większości są zabiegani a bywa że lekceważą potrzeby seniorów. A jest ich coraz więcej. Moim zdaniem mądry kierunek od strony rządu. Gminy dla których to dalszy problem będą miały bat… Czytaj więcej »

Marta
Gość
Marta

Też jestem seniorką. Zauważam, że kluby działają na osiedlach. A co z seniorami , którzy na nich nie mieszkają. Jak chciałam uczestniczyć w zajęciach i korzystać z dofinansowań to nie mogłam bo nie byłam z “tego osiedla”. Ja też chcę iść do kina, teatru czy pojechać na wycieczkę za darmo. Czy są takie miejsca , kluby dla tych nieosiedlowych, może ktoś podpowie gdzie .

Franuś
Gość
Franuś

Jest coś takiego jak uniwersytet III wieku. Obawiam się, że iść do kina, teatru, na basen całkiem za darmo jest niemożliwe. Może w przypadku gdy się ma wyrobioną ogólnopolską Kartę Seniora i te miejsca są wymienione w wykazie.

kamyk
Gość
kamyk

To program dla młodszych seniorów. Jaką pomoc rząd przewiduje dla prawdziwych seniorów, potrzebujących realnej pomocy.

Franuś
Gość
Franuś

Senior jest już od 60 roku życia do wieku nieograniczonego. Trzeba spytać jak to działa w prężnych klubach seniorów, że da się pogodzić również starszych. Tu chodzi głownie o cel dla wielu seniorów aby wyjść z domu do ludzi. Program nie doda seniorom do emerytury lub zdrowia bo to niemożliwe.

kamyk
Gość
kamyk

Dlatego uważam, że ten program to fikcja. Seniorzy, którzy są zdrowi i sprawni poradzą sobie i wyjdą na ploty. Pomocy potrzebują seniorzy, którzy nie są w stanie wyjść po chleb czy do apteki.

Franuś
Gość
Franuś

Pokazuję “niefranuś” – samorządowiec (może radny), który uznaje, że wszystko jest o.k. i że się czepiam. – sytuację, która miała niedawno miejsce w gminie Tomice. Według kalendarza wójta, obchodzony był w Witanowicach w dniu 2 lutego XXI Dzień Seniora. Co wiedzą szerzej mieszkańcy gminy? Nie było żadnej relacji po uroczystości tak aby uwypuklić znaczenie seniorów, może uroczystość zorganizowano “prywatnie”. Ale nie ma “prywatnie” w gminie.

Franuś
Gość
Franuś

Najpierw utworzenie Klubów Seniora, do których w niektórych gminach samorząd się nie kwapi. Od razu sięgają o większe pieniądze na Dzienne Domy Seniora bez zaplecza w postaci Klubów Seniora, Rady Seniorów. Biurokratyczne i przedmiotowe traktowanie seniorów w takich przypadkach. Taka jest rzeczywistość w terenie w niektórych miejscach.