Wydarzenia Cieszyn

Duże zainteresowanie turystycznym bonem. Aktywowano już 593 mln zł!

Fot. mat. pras.

W ciągu kilkunastu dni sierpnia aktywowano już 691 tys. bonów na kwotę przekraczającą 593 mln zł. Jego realizacja odbywa się na bieżąco poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a zainteresowanie bonem jest ogromne.

Beneficjenci wykonali około 127 tys. płatności bonami na łączną kwotę ponad 93 mln zł. Do tej pory zgłosiło się 15,3 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu. – Warto przypomnieć, że realizacja tego świadczenia odbywa się tylko poprzez PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon na tej platformie mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią dane kontaktowe, tj. adres email i numer telefonu komórkowego. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w wiadomości SMS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Uprawnionych do bonu turystycznego jest ponad 4 mln osób. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu “Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe – 1 000 zł. Wówczas rodzic koniecznie musi wypełnić oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego (DBT) i dołączyć stosowne orzeczenie o niepełnosprawności.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę. Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Aby przystąpić do programu, na PUE ZUS, trzeba wypełnić “Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Aby uzyskać informacje na temat bonu, można skorzystać z całodobowej infolinii, dzwoniąc pod nr tel. 22 11 22 111. Pytania można też przesyłać na adres e-mail: [email protected]

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments