Cieszyn Na sygnale

Dwa potrącenia na przejściu dla pieszych. Policja prosi o ostrożność!

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. KPP w Oświęcimiu

Zmienna pogoda, coraz częściej z opadami deszczu oraz szybko zapadający zmrok nie ułatwiają kierowcom życia. Pośpiech, śliska nawierzchnia czy też brak umiejętności jazdy powodują, że dochodzi do licznych zdarzeń drogowych, także na “zebrach”. Tylko wczoraj doszło do dwóch potrąceń, dlatego policjanci apelują o ostrożność.

Zimowa aura nikogo nie rozpieszcza. Ze względu na opady deszczu, niskie temperatury na drogach jest niebezpiecznie – nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również, a może przed wszystkim, dla pieszych. Obecna pora roku to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta, choćby dlatego, że nawet w trakcie dnia widoczność jest ograniczona, ubiór pieszych często nie kontrastuje, a wręcz zlewa się z otoczeniem. Co oczywiste, pojawiająca się mgła, występujące opady deszczu, śliska nawierzchni znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg, szczególnie okresie przedświątecznym, w rejonie sklepów.

Wczoraj na terenie powiatu cieszyńskiego doszło do dwóch potrąceń pieszych. Oba zdarzenia miały miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Do pierwszego doszło około godziny 7.15 w Skoczowie na ulicy Targowej. Kierujący autobusem 58-latek z powiatu żywieckiego nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na przejściu. W tym zdarzeniu poszkodowana kobieta nie odniosła poważniejszych obrażeń. Kierujący został ukarany mandatem. Niestety, niespełna godzinę później, około godziny 8.00 w Cieszynie na ulicy Górnej doszło do kolejnego zdarzenia. Przechodząca przez przejście dla pieszych 68-letnia mieszkanka nadolziańskiego grodu została potrącona przez kierującą nissanem kobietę. Poszkodowana została przewieziona do szpitala. Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi.

– Apelujemy do wszystkich użytkowników drogi o ostrożność. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak, czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo, pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, często też nie mamy wpływu na zachowanie innych uczestników ruchu, ale to w głównej mierze od nas samych zależy nasze i innych bezpieczeństwo, od tego jak odpowiedzialnie podchodzimy do swoich obowiązków- czy przestrzegamy zasady ruchu drogowego, techniki kierowania pojazdami, czy prowadzimy pojazd sprawny technicznie. Każdym prawidłowym działaniem w tym zakresie zwiększamy bezpieczeństwo. Dostosujmy też prędkość do warunków panujących na drodze, obserwujmy chodniki, pobocza. To często decyduje o ludzkim życiu – przekonuje Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Szczególny apel kierowany jest również do pieszych. Nawet będąc przed “zebrą”, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. – Przypomnijmy, że podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni. Wszyscy powinniśmy dbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy element odblaskowy, sprawia, że poruszając się po drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy – dodaje Krzysztof Pawlik.

google_news
BCBB
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
11 miesięcy temu

a wieczorem okolo 19:20 na ul.sikorskiego kobieta na pasach potracona to jest doswietlenie ulic przez pania burmistrz jej ledami