Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Slalom tylko na stoku! Kolejarze przypominają o bezpieczeństwie

Fot. Pixabay.com

Stop przed „stopem”, nie wjeżdżamy pod zamykane rogatki, slalom tylko na stoku, z uwagą przekraczamy tory. Kolejarze przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i żółtych naklejkach. Przed świętami dodatkowe apele trafiły do kierowców dzięki kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, prowadzonej przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.

99 procent wszystkich zdarzeń na przejazdach jest spowodowanych przez nieostrożność kierowców. Najczęstsze przyczyny wypadków to ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie na przejazd pomimo czerwonego światła, omijanie zamkniętych półrogatek, niesprawdzenie, czy nadjeżdża pociąg.

Kolejarze zwracają uwagę: przez każde skrzyżowanie kolejowo-drogowe przejedziemy bezpiecznie zachowując zasady ruchu drogowego i słuchając głosu rozsądku. Spoty filmowe, audycje radiowe, banery i apele “Ambasadorów Bezpieczeństwa” przypominały, także przed świętami, że od kierowcy zawodowego i „niedzielnego” zależy właściwa, odpowiedzialna decyzja o przekroczeniu torów.

W trudnych sytuacjach życie kierowcy, jego pasażerów i pasażerów pociągów mogą uratować informacje z żółtych naklejek umieszczonych na przejazdach. Informacje w tej formie umieszczone są na wszystkich przejazdach. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Jeśli na przejeździe zepsuje się samochód lub zablokujemy tory, informacje umieszczone na naklejce mogą zapobiec tragedii na torach.

Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić, gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki nie zagrażające bezpośrednio życiu.

KB_Szpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
2 miesięcy temu

Nie dawno na nie strzeżonym przejeździe kolejowym świeciły się na przemian czerwone światła na semaforze ,przejechał po szynach dźwig kolejowy ,światła na semaforze przestały się świecić , ruszyłem żeby przejechać i wtedy przejechał pociąg , o mało mnie jebnoł , taka to kolej 🙂

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Samochodów jest tak dużo na drogach a pociągów mało, że powinno być odwrócone pierwszeństwo. Czyli ostrzeżenia na przejazdach od strony kolei: uwaga na samochód.

Oset
Oset
2 miesięcy temu

Kolej nie jest godna zaufania