Wydarzenia Bielsko-Biała

Dymny zasiadł przed kapliczką

Fot. Piotr Wysocki

Po baronie Saint-Genois Danneaucourt na drugiej ławeczce w Jaworzu zasiadł w piątek znany pisarz, satyryk, rysownik i aktor Wiesław Dymny. Ławeczka stoi naprzeciw kapliczki w Nałężu, kilkadziesiąt metrów od rodzinnego domu artysty zmarłego przed 44 laty.

Wiesław Dymny po maturze w bielskim liceum zawędrował do Krakowa, gdzie studiował w Akademii Sztuk Pięknych, tam był jednym z założycieli „Piwnicy pod Baranami” oraz członkiem miejscowej bohemy. W swojej wiosce pod Błatnią największy rozgłos zyskały jego „Opowiadania zwykłe”, ponieważ w tekście niektórzy doszukiwali się wielu analogii do miejscowych realiów…

W uroczystości odsłonięcia ławeczki wzięli udział m.in. żona Wiesława, znana polska aktora Anna Dymna i brat Lechosław, który przyjechał wraz z żoną i córką do Nałęża z Wrocławia. Oczywiście tłumnie przybyli też mieszkańcy Jaworza, dostrzec można było nawet jego kolegów z miejscowej (nieistniejącej już) szkoły. Z nowej ławeczki cieszył się również wójt Radosław Ostałkiewicz, który od dawna „kibicował” pomysłowi.

google_news
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta z Wapienicy
Marta z Wapienicy
1 rok temu

Jaworze to jest TO coś co innym gminą brakuje zawsze to był kurort od setek lat spotkań wielkich ludzi inteligencji i tak jest dalej widać to po rajcach.

Last edited 1 rok temu by Marta z Wapienicy
Mieczysław
Mieczysław
1 rok temu

Brawo gmina Jaworze brawo wójt i rada że tak mądrze i z wielkim kunsztem dbacie o Jaworze nie ma nic na pokaz aby było duże i dużo niepotrzebnego ale wszystko cudownie dopasowane do uroku i położenia wszystko aby człowiek mógł spacerować cieszyć się urokami trzymajcie tak dalej i wielkie gratulacje dla Was,często jestem w Jaworzu z rodziną i odpoczywamy ładujemy akumulatory na cały tydzień.

Damian
Damian
1 rok temu

Byłem na ławeczce cudowne miejsce i pomysł odkryłem znowu nowe miejsce w Jaworzu jest to naprawdę piękna miejscowość a park i okolice tężni to nie ma takiego drugiego w okolicy tak trzymać panie wójcie każda budowa itp to przemyślana i piękna w dobrym stylu nie szkarady z dobudówek BRAWO.

nie wiadomo
nie wiadomo
1 rok temu

Co na to Piwnica Pod Baranami? Kto ufundował ławeczkę?

Wiesia
Wiesia
1 rok temu
Reply to  nie wiadomo

rydzyk co za pytanie od roku pisze o tym Gmina Jaworze brawo Panie Wójcie naprawdę jest gmina Jaworze a potem długo nić i następna ze wschodniej części powiatu.

stąd pytanie
stąd pytanie
1 rok temu
Reply to  Wiesia

Czytam, że pan wójt “kibicował”, nie wiem co to znaczy, nie jestem z gminy Jaworze. Czytam też i wiem, że Wiesław Dymny mieszkał przez twórcze życie w Krakowie i był członkiem miejscowej bohemy.

Edi z tela
Edi z tela
1 rok temu
Reply to  stąd pytanie

To znaczy że były też pomysły od dawna a on się starał i też brał udział tylko to jest człowiek mądry inteligentny i nie mówi to Tylko jajaja na każdym zdjęciu na czele i zasłania połowę zdjęcia nadęty jak obok.

tele co nic
tele co nic
1 rok temu
Reply to  Edi z tela

z tela zrozumiałem co nic.
Pytanie moje proste: kto ufundował ławeczkę?

Karol
Karol
1 rok temu

Cudowne miejsce jak całe Jaworze często tam spaceruję z dziećmi a ławeczka to naprawdę super nie pierwsza w cudownym Jaworzu dziękuje panie wójcie tak samo za park i amfiteatr nie ma takiego nigdzie w powiecie.

Basia
Basia
1 rok temu

Proszę o dokładny adres ławeczki, chciałabym ją zobaczyć osobiście

Asia
Asia
1 rok temu
Reply to  Basia

Ostatni przystanek PKS Jworze Nałęże
Ul. Cisowa

Jerzy
Jerzy
1 rok temu

Czy można gdzieś kupić “Opowiadania zwykłe” ?