Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Dyżury pracowników bielskiego ZUS-u. Pomogą z wnioskiem o „300 plus”

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Fot. Z archiwum ZUS

Bielski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czternastu gminach otworzy mobilne punkty, w których pracownicy pomogą w wypełnieniu wniosku o „300 plus”.

– W tym roku wnioski „300 plus” na wyprawkę szkolną można składać tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia. Bielski Oddział ZUS organizuje w gminach na terenie Podbeskidzia mobilne punkty, w których eksperci ZUS pomogą w założeniu profilu PUE i wypełnieniu wniosku – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Dyżury z mobilnymi stanowiskami PUE zaplanowano od 6 do 30 sierpnia (od g. 9.00 do 12.00). Pracowników ZUS będzie można spotkać w Radziechowach-Wieprzu (6.08), Węgierskiej Górce (10.08), Zebrzydowicach (11.08), Wilkowicach (12.08), Milówce (13.08), Dębowcu (13.08), bielskim KRUS (16.08), Buczkowicach (17.08), Wilamowicach (18.08), Jasienicy (19.08), Hażlachu (20.08), Porąbce (24.08), Jaworzu (25.08) i Kaniowie (30.08). Punkty PUE będą znajdować się w urzędach gminy, ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach kultury czy klubach sportowych, a nawet w KRUS.

– Od roku szkolnego 2021/2022 obowiązek przyjmowania wniosków i wydawania decyzji w zakresie świadczenia na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice i opiekunowie wnioski mogą składać tylko elektronicznie, między innymi poprzez PUE ZUS. Dlatego chcemy pomóc mieszkańcom gmin z naszego regionu w założeniu takiego profilu. Dla niektórych wyprawa do placówki ZUS może być problemem, stąd też pomysł, by ZUS pojawił się w mniejszych miejscowościach, aby rodzicom było najwygodniej i najszybciej spotkać się w celu założenia profilu PUE bądź też uzyskania pomocy w elektronicznym złożeniu wniosków – tłumaczy Beata Kopczyńska.

Osoby, które będą chciały złożyć wniosek o świadczenie „300 plus” w mobilnym punkcie ZUS, muszą pamiętać o swoim dowodzie osobistym, numerze PESEL dziecka, nazwie i adresie szkoły, do której dziecko uczęszcza. Muszą też mieć przy sobie numer rachunku bankowego, na który będzie realizowana wypłata świadczenia oraz orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20. roku życia i jest osobą z niepełnosprawnością. Od tego roku wypłata „300 plus” odbywa się wyłącznie na konto bankowe. Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń będą przekazywane elektronicznie, a wszelkie informacje w tym zakresie rodzic znajdzie na swoim profilu na PUE ZUS. Wnioski można składać do 30 listopada.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments