Kultura i rozrywka Żywiec

“Dziady” rządziły w Żywcu!

Fot. Paweł Szczotka

Niezwykle barwnie, muzycznie i gwarno było dzisiaj (25 stycznia) w centrum Żywca. Wszystko to za sprawą zespołów kolędniczo-obrzędowych Jukacy i Dziadów Żywieckich, którzy przez kilka godzin rządzili w stolicy powiatu żywieckiego w ramach Dnia Plenerowego 51. Żywieckich Godów.

Imprezę rozpoczął barwny, muzyczny, roztańczony i rozbawiony korowód zespołów, który przeszedł ulicą Kościuszki na Rynek. Przebierańcy nie tylko tańczyli, ale również wciągali do wspólnej zabawy liczną publiczność. Na Rynku po krótkim przywitaniu wszystkich zespołów odbył się konkurs trzaskania z bata.

W kategorii Jukaców pierwsze miejsce zajął Wojciech Michałowski, a wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Ścieszka.

W kategorii Dziadów Żywieckich wśród dorosłych zwyciężył Szymon Śleziak. Drugi miejsce zajął jego młodszy brat Piotr Śleziak (obaj z zespołu Awanturnicy z Nieledwi). Trzecie miejsce przyznano Konradowi Tlałce (Kamieńcoki z Milówki). Natomiast wyróżnienia otrzymali Arkadiusz Czech (Baciary z Cięciny) i Szymon Koźlik (Pietrasianie z Nieledwi).

Z kolei wśród młodzieży wygrał Jakub Fiedor (Awanturnicy z Nieledwi) przed Przemysławem Mizią (Kamieńcoki z Milówki) i Maksymilianem Klekociukiem (Baciary z Cięciny). Wyróżnienia wręczono Jakubowi Krajcarzowi (Romanka z Małej Żabnicy) i najmłodszemu uczestnikowi 7-letniemu Michałowi Pawlusowi (Mali Grojcowianie z Wieprza). Po konkursie wszystkie grupy zaprezentowały się publiczności w specjalnych występach.

Natomiast jutro (26 stycznia) również warto wybrać się do Żywca, gdzie odbędzie się Beskidzkie Karnawał, który jest imprezą towarzyszącą Żywieckim Godom. O 13.30 barwny korowód uczestników przejdzie spod konkatedry w Żywcu do budynku Miejskiego Centrum Kultury. Tam o 14.00 rozpocznie się prezentacja artystyczna gmin Żywiecczyzny. Wystąpią między innymi: Orkiestra Dęta z Międzybrodzia Bialskiego, zespół regionalny Mały Haśnik z Żabnicy, Ziemia Żywiecka z Żywca, formacja tańca towarzyskiego Ego Dance z Żywca, a także gościnie zespół Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego. Około 17.00 planowany jest koncert zespołu Chwila. Przez cały czas trwać będzie kiermasz sztuki ludowej, a panie z kół gospodyń wiejskich będę serwować swoje specjalnie przygotowane przepyszne dania. Podczas Beskidzkiego Karnawału wręczone zostaną również nagrody w plebiscycie czytelników tygodnika „Żywiecka Kronika Beskidzka” na najaktywniejsze KGW w powiecie żywieckim. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.

Również jutro w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej o 17.00 rozpocznie się koncert laureatów Żywieckich Godów.

Organizatorami Żywieckich Godów są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce. Z kolei Beskidzkie Karnawał przygotowują Starostwo Powiatowe w Żywcu przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz gminnymi ośrodkami kultury z powiatu żywieckiego.

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
Fidelus Castro Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Fidelus Castro
Gość
Fidelus Castro

Dziady to już rządzą od wielu lat!!! Nie muszą się przebierać w łachy! Oni chodzą w garniturach….