Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Dziennikarz w saloniku Książnicy Beskidzkiej

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej 1 marca br. gościć będzie Andrzeja Krajewskiego, dziennikarza, korespondenta TVP i PR w Waszyngtonie 1990-1994, redaktora naczelnego „Przeglądu Reader’s Digest” 1994-2001, wiceprezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 1998-2004, dyrektora Centrum Monitoringu Wolności Prasy 2003-2005, prezesa Fundacji FOR 2010-2011, eksperta KRRiT ds. wolności słowa 2012-2016. Do 1989 dziennikarz „Expressu Wieczornego” i „Przeglądu Technicznego”.

Autor książek: „Kraj w stanie” – o stanie wojennym w Polsce, „Region USA” – o emigrantach „Solidarności”, „Kiedy Polska…” – o ludziach Solidarności, „Zasługa dla Polski” – o pułkowniku R. Kuklińskim, wydawca „Ukraina 2004. Relacje polskich obserwatorów wyborów prezydenckich”. Wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i uczelni Vistula. Mieszka w Warszawie, poprzednio w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Colombo.

Podczas spotkania, które odbędzie się w Saloniku Literackim Książnicy Beskidzkiej przy ul. Juliusza Słowackiego 17a 1 marca o godz. 17.00 Andrzej Krajewski promować będzie książkę „Rodzinne Drogi”, która jest zbiorem wspomnień sześciorga członków jego rodziny – matki Hanny i babci Stefanii Linowskich, wuja Tadeusza Linowskiego, ojca Jerzego Krajewskiego oraz Władysława i Hanny Bober – teścia i starszej siostry jego żony. Ich wspomnienia tworzą panoramę losów Polaków podczas II wojny światowej i krótko po niej: okupacja niemiecka w Warszawie, Powstanie Warszawskie, wypędzenie ludności cywilnej; zajęcie Lwowa przez Armię Czerwoną, aresztowanie polskich wojskowych, wywózka na Sybir ich rodzin; internowanie żołnierzy polskich na Litwie, formowanie Armii Andersa, jej droga przez Iran, Bliski Wschód i Włochy na Wyspy Brytyjskie. Bohaterami tych wspomnień są zwykli ludzie, ich treścią – opis ówczesnej codzienności.

Gościem spotkania będzie Anna Kowalska, jedna z wielu bohaterów książki.

google_news