Wydarzenia Bielsko-Biała

Dziki na celowniku

Fot. Marcin Płużek

W styczniu w całym kraju ma być zabitych ponad 200 tysięcy dzików. Tak zadecydował rząd, a wszystko to w imię walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Ekolodzy biją na alarm twierdząc, że taka rzeź nic nie da, a jedynie przyniesie niepowetowane i trudne do oszacowania straty w leśnych ekosystemach.

Kto by się jednak w Warszawie tym przejmował, podobnie jak i etyczną stroną przedsięwzięcia. Rozkaz padł i już…

Odstrzał nie ominie także Podbeskidzia, gdzie zabitych zostanie około 3 tysięcy dzików. Przy czym, może się okazać, że w wyznaczonym terminie nie dojdzie on do skutku. Beskidy zasypał śnieg jakiego tu dawno nie widziano i trudno w takich warunkach zorganizować duże zbiorowe polowania. A to właśnie w trakcie takich polowań z nagonką, organizowanych przez poszczególne koła łowieckie miał być zrealizowany urzędowy nakaz. Później będzie o wiele trudniej pozbyć się dzików, bo po 31 stycznia – zgodnie z prawem łowieckim – zbiorowych polowań prowadzić nie wolno. Chyba, że z dnia na dzień zmienią się przepisy…

Gdy jednak myśliwi zabiorą się do narzuconej im pracy i zadanie wykonają może się okazać, że w Beskidach dzików już nie będzie.

Tymczasem ekolodzy ostrzegają,że rozprzestrzeniania wirusa ASF wcale to nie zatrzyma, czego przykładem jest Belgia, gdzie również wybrano niegdyś taką metodę walki z epidemią. Pożytek z tego był żaden, a szkody w leśnych ekosystemach ogromne. Dzik jest bowiem w lesie bardzo pożytecznym zwierzęciem, określanym wręcz jako sprzymierzeniec leśników…

15
Skomentuj

avatar
12 Komentarzy
3 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
15 Komentarzy
aliMyśliwyPawełPiotrhugo Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ali
Gość
ali

bałwany , które zamieszkują bloki nie powinni się wypowiadać na niektóre tematy , szczególnie wyznawcy Platformy Nieobywatelskiej gdyż niemieccy kumple i mocodawcy tejże partii wyrżnęli tysiącletnią puszcze na jej miejscu otwierając kopalnię węgla brunatnego przy okazji rozpędzając tzw ekologów armatkami wodnymi a dzików zabili prawie milion i polskiego żubra , który miał pecha i odwiedził ten kraj.

Myśliwy
Gość
Myśliwy

Panie redaktorze co za brednie Pan tu wypisuje. Pisząc jakiś artykuł wypadałoby się zaznajomić z tematem. Czy wie Pan ile w każdym sezonie odstrzeliwuje się dzików? Średnia z ostatnich 10ciu lat to trochę ponad 200tyś. Proszę popytać myśliwych a nie powielać jakieś bzdury w imię ideologii.

Piotr
Gość
Piotr

Pisowscy ministrowie środowiska najpierw chcieli wyrżnąć Puszczę Białowieską,teraz dziki. Przed jednym ministrem obroniła nas Europa,przed drugim musimy bronić się sami. Ilu jeszcze ta partia ma nieudacznikow ? Broń nas przed nimi,Boże !

Paweł
Gość
Paweł

Całkowicie się zgadzam.

hugo
Gość
hugo

Poczytajcie,że ASF -em można się zarazić tylko przez kontakt z krwią,więc uważam odstrzał za kolejną już gafę,bezradność,nieznajomość i głupotę rządu PiS-u.

Zoltan
Gość
Zoltan

Niemiecki Związek Łowiecki podał dane dotyczące odstrzału dzików. Niemieccy myśliwi w sezonie 2017/2018 odstrzelili bowiem 836 865 dzików. To o 42 proc. więcej niż w poprzednim okresie łowieckim. Odstrzał – jak podano – był środkiem zabezpieczającym przed afrykańskim pomorem świń.

john
Gość
john

Po co ma być odstrzał skoro weterynarze mówią w prost że dziki asf nie przenoszą ???

Ciekawy
Gość
Ciekawy

Niemcy wystrzelali 836 tysięcy dzików i nikt w EU nie protestował. A u nas chodzi tylko o 200 tys.
Przecież mamy więcej lasów.

edward
Gość
edward

nie jestem za pisem ale w tym przypadku to ich popieram

Franuś
Gość
Franuś

Trzeba dodać do etyki, że wabi się myśliwych nagrodą pieniężną za zabicie (ładniejsze określenie to pozyskanie) sztuki dzika. W tej etyce pozyskania nie wiadomo czy jak stwierdzi komisja wypłacająca 650 zł/sztukę, że wśród zabitych jest ciężarna locha to nie będzie oczekiwań od strzelaczy, że zabicie ciężarnej lochy to więcej niż 1 dzik.

edward
Gość
edward

najwyższy czas zrobić porządek z dzikamijastrzębi też jest za dużo kury nie można wypuścić na podwórko

gajowy
Gość
gajowy

A może do stolicy należało by przyjechać ze strzelbą.

Xymena
Gość
Szymon
Gość
Szymon

s********j na drzewo

Damian
Gość
Damian

To taki tradycyjny sposób powitania na Żywiecczyźnie? Kultura wyższa pasterska…