Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Kolędujący Dzwoneczek

Fot. Edyta Łepkowska

Prawdziwą chlubą Juszczyna jest dziecięcy zespół regionalny Zbyrcocek, czyli Dzwoneczek. Ale nie taki zwykły, lecz przeznaczony do powieszenia owcy na szyi. Podobnie, jak jego starszy brat Zbyrcok, Zbyrcocek zgarnia nagrody lub wyróżnienia w niemal wszystkich konkursach, w których bierze udział. Najlepiej jednak radzi sobie w kolędniczych.

 

Może dlatego, że właśnie od nich zaczął swoją karierę. W 2009 roku, gdy zespół powstał, nie było w nim jeszcze ani jednej dziewczynki. Chłopięcy, dziewięcioosobowy skład był idealny do stworzenia grupy kolędniczej. Zgodnie bowiem z tradycją, po kolędzie chodzili wyłącznie przedstawiciele brzydszej płci. Ledwo więc Zbyrcocek zaczął istnieć, wystąpił podczas Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych Babiogórskie Podłazy. I choć był to jego debiut sceniczny, zdobył pierwszą nagrodę. Dzięki temu mógł pojechać na podobną imprezę, ale już o zasięgu ogólnopolskim – Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu. I tam również zajął pierwsze miejsce!

 

Od tej pory w Pastuszkowym Kolędowaniu bierze udział co roku i zawsze wraca z nagrodą. Najczęściej z pierwszą, choć trzy razy zdarzyło mu się dostać drugą, a raz – trzecią. Teraz szykuje się do następnych kolędniczych występów, licząc na kolejne laury. Ale choć zimowe sukcesy są zasługą wyłącznie chłopców, również i dziewczęta z zespołu przyczyniły się do zdobycia niejednej nagrody, choć w innego rodzaju konkursach. Wszystkie pięknie śpiewają i tańczą, niektóre grają na instrumentach muzycznych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments