Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

E-wizyty w ZUS coraz popularniejsze na Śląsku. 2,3 tys. wizyt w bielskim oddziale

Fot. mat.pras.

Ponad 14 tysięcy e-wizyt, w tym ponad 2,3 tys. w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, odbyło się w województwie śląskim. W całym kraju z wideorozmowy z ekspertem ZUS skorzystało 100 tys. osób. To bardzo wygodna i bezpieczna forma kontaktu z instytucją, która umożliwia załatwienie większości spraw bez konieczności wychodzenia z domu.

E-wizytę Zakład wprowadził w październiku 2020 roku, a codziennie taką formę kontaktu wybiera średnio kilkaset osób dziennie w całej Polsce. W ten sposób klienci ZUS mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzeniem profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. E-wizyty cieszą się dużym zainteresowaniem naszych klientów. To kolejne nowoczesne narzędzie, które Zakład uruchomił dla klientów i wpisuje się w szerszą reformę związaną między innymi z automatyzacją i cyfryzacją ZUS. W województwie śląskim z takich e-wizyt skorzystało 14 100 klientów; w oddziale ZUS w Bielsku-Białej, do którego należy placówka w Cieszynie, ponad 2,3 tys. osób.

Rezerwacja e-wizyty w ZUS

–  Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

E-wizyta w języku migowym

Co ważne od lutego 2021 roku klienci mogą umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizyta w języku migowym to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Z tej formy skorzystało dotychczas blisko sto osób.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 lat temu

Jaki to procent? Jaki procent młodych stoi za e-wizytami?