Porady i inspiracje

Elastyczność – Co to znaczy?

Elastyczność to jedna z czołowych kompetencji, jakich oczekują dzisiaj pracodawcy. Coraz częściej pojawia się ona na liście wymagań stawianych kandydatom. Wiele osób poszukujących pracy nie do końca rozumie, co oznacza elastyczność i w efekcie nie odpowiada na ogłoszenia, które wspominają o tej kompetencji. Co oznacza elastyczność w pracy?

Bez wymaganych kompetencji trudno o pracę

Niemal wszystkie oferty pracy dostępne między innymi w serwisie internetowym Pracuj.pl informują o tym, jakie umiejętności trzeba posiadać, by mieć szansę zdobyć proponowaną posadę. Im bardziej atrakcyjna jest praca, tym większe grono kandydatów zechce wziąć udział w procesie rekrutacji. To oznacza, że jakiekolwiek niedociągnięcia związane z oczekiwaniami pracodawcy dyskwalifikują już na starcie tych, którzy nie są w stanie sprostać wymaganiom określonym w ogłoszeniu o naborze na dane stanowisko.

Chcąc uniknąć złudnych nadziei, zamiast odpowiadać na ofertę nie mając kompletu wspomnianych w niej kompetencji, lepiej poszukać mniej wymagającej pracy i w międzyczasie rozwijać umiejętności potrzebne do rozpoczęcia wymarzonej kariery.

Z kolei dodatkowe kwalifikacje, o których pracodawca nie wspomina w ofercie, a które mogą okazać się cenne w nowej pracy, będą atutem wyróżniającym Cię wśród kandydatów. W takiej sytuacji jesteś na wygranej pozycji.

Elastyczność – Czyli co?

Coraz częściej na liście oczekiwań można znaleźć elastyczność w pracy. To nic innego, jak umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków. Elastyczny pracownik to osoba, która szybko reaguje na nowe sugestie swojego przełożonego, bez problemu odnajduje się w nowych miejscach i wśród nowych obowiązków, a także bez problemów spełnia wymagania nowego przełożonego, który z różnych powodów może zastąpić dotychczasowego.

Cecha ta jest szczególnie mile widziane w miejscach, gdzie praca polega na realizowaniu kolejnych projektów w często zmieniających się zespołach. Elastyczny pracownik zaaklimatyzuje się w grupie nie znanych mu dotąd osób i nawiąże z nimi dobre relacje. Podobnie rzecz się ma w sytuacji, gdy jeden z etapów projektu trzeba zrealizować w miejscu odległym od miejsca pracy.

Mając w swojej firmie elastycznego pracownika pracodawca ma pewność, że łatwo będzie przekwalifikować go i powierzyć mu nowe obowiązki.

google_news