Wydarzenia Bielsko-Biała

Fala krytyki spadła na Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Decyzja zawieszona

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zawiesza decyzję dotycząca wznowienia 1 lutego porodów rodzinnych.

– W związku z licznymi pytaniami rodzących kobiet oraz ich rodzin, dotyczących tej kwestii, chcieliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Po fali krytyki, która 26 stycznia 2021 roku przetoczyła się przez media, informujemy, że wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Pacjenta z zapytaniem, czy możemy zastosować przyjętą przez nas procedurę – komentuje Anna Szafrańska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

15 lipca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące porodów rodzinnych. W dokumencie zastrzeżono, że „ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie powinien podjąć kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologiczno, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących”. Podkreślono również, że „szczegółowe wymagania wobec rodzących i towarzyszących im osób, powinny być ustalane w oparciu o możliwości danej placówki”.

Konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii wśród wymagań zalecanych w czasie epidemii Covid-19 wymienili niezbędne, minimalne warunki, które muszą spełnić osoby mogące towarzyszyć podczas porodu rodzinnego: wypełnienie ankiety epidemiologicznej przez osobę towarzyszącą, noszenie przez nią maski i rękawiczek, a także opuszczenie oddziału w ciągu dwóch godzin po rozwiązaniu. Rodząca wraz z osobą towarzyszącą powinna także przebywać w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej, wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.

– Trakt Porodowy Szpitala Wojewódzkiego posiada tylko jeden, oddzielny węzeł sanitarny, co w czasie epidemii Covid 19 nie pozwala na zorganizowanie porodów rodzinnych dla wszystkich chętnych, którzy chcą wspierać kobiety w tych ważnych chwilach. Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Oddział Noworodkowy Szpitala Wojewódzkiego wymagają przebudowy. Szpital planuje przeprowadzić taką inwestycję w najbliższych latach, jeżeli uda się pozyskać na ten cel dodatkowe środki – dodaje Anna Szafrańska.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Na “szpital” wojewódzki spadnie Prokuratura za nie udzielenie pomocy kobiecie z obumarłym płodem. Zawiadomienie złożone…

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

wyżej fałszywka

obs
obs
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

A w Żywcu szpitala nie było ? Przecież tam było bliżej..

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Prawdziwa cnota krytyk się nie boi.

Oset
Oset
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Salus aegroti suprema lex esto

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Oset

Prawdziwy mężczyzna staje na wysokości zadania, kiedy dama jest w potrzebie – Oset

Oset
Oset
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Właśnie dama ma potrzebę urodzić