Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zarekomendowała dzisiaj biskupom diecezjalnym udzielenie wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej.
Dyspensa ma obowiązywać do 29 marca i obejmować osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieci i młodzież szkolną, dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz wszystkich tych którzy czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy nie jest grzechem. – Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – czytamy w komunikacie.
W opisywanym czasie w kościołach mają być przestrzegane następujące zasady: kapłani i nadzwyczajni szafarze komunii świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny, znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne, nie napełniać kropielnic woda święconą.
Rada przypomina, że przepisy liturgiczne przewidują przyjmowanie komunii świętej „na rękę”, do czego zachęca.
Zachęca też wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły. W związku z tym polecają duszpasterzom: pozostawianie otwartych świątyń w ciągu dnia, troszczenie się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz odwiedziny u chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną (z zachowaniem zasad higieny).
Liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania, które miały odbyć się w opisywanym czasie przeniesione zostają na terminy późniejsze. Zawieszone zostają też pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Rada prosi o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, na przykład poprzez pomoc w zakupach.
Nie chodziłem,nie chodzę i nie będę chodził do tzw kościoła! Aż tyle mam do powiedzenia !!!
Najmniej potrzebny jest do tego księża aby być dobrym katolikiem prawdziwy kościół jest w modlitwa w rodzinie w sercu i miłości do Boga i drugiego człowieka im chodzi o tace a nie wiernych już ich maja bardzo mało tak samo ile odeszło księży w tym roku parę set tylko w naszej Bielsko Żywieckiej ponad 15 widzą co się dzieje i co robią te wygodne ropuchy biskupi rydzyk to jest zagłada dla kościoła .
jest nadzieja, że ta epidemia ostatecznie zatopi ten pyszny i chciwy kościół z jego zakłamanymi biskupami i ich sługami po plebaniach
Kiery?
To dobra okazja żeby przemyśleć ,popatrzeć na rady przy parafii , na hierarchię władzy powiązanie z mafiami rodzinnymi , przepływ parafialnych pieniędzy , no i wszechobecny bolszewizm ,to dobry czas na zadumę i wyciągnięcie wniosków
Artykuł o rzymskim epidiaskopie a zdjęcie luterańskiego kościoła.
Brawo redakcjo!
Zboru!
Pozamykać wylęgarnię zła
Zacznijmy od świetlicy Krytyki Politycznej!
czy tępota nie boli ????
Zapytaj w krytyce
nie będzie owieczek do strzyżenia
pozostały kołtuny
na ciemnotę nie ma lekarstwa
Trzeba ostrzyc- odpowiednie stadko gromadzi się w przykopie.
Jeśli księża nie są w stanie udzielić pomocy w zakupach dla osób starszych – niech tę czynność zostawią świeckim bo z proszenia nie ma nic. Kościoły powinny być całkowicie zamknięte w trudnym czasie dla mszy, pomodlić się trzeba w domu. Nawet msze w ograniczonym zakresie to zagrożenie jeśli w cywilu zakazuję się zebrań już w przyp. 30 osób. Zasady powinny być te same.
mnie to lata , nie interesują mnie gusła , czary, modły, walenie czołem o podłogę itp. idiotyzmy
Popieram
Pomogłeś już komuś zrobić zakupy? Świetlice również!