Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koronawirus: Stan wyjątkowy w Czechach i na Słowacji (aktualizacja)

Most Przyjaźni w Cieszynie Fot. Krzysztof Marciniuk

Od piątkowego poranka (6.00), 13 marca, zacznie obowiązywać stan wyjątkowy na terenie Czech. Już obowiązuje na terenie Słowacji. Powodem jest zagrożenie dla zdrowia ludności z powodu koronawirusa.

Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni. W tym czasie obowiązuje zakaz wjazdu do Czech dla cudzoziemców z krajów ryzyka. Chodzi głównie o Austrię i Niemcy. Obywatele Czech nie mogą również podróżować do tych krajów. Ponadto zabroniono organizowania wydarzeń z udziałem powyżej 30 osób. Przepisy dotyczą wydarzeń kulturalnych, sportowych, religijnych i innych. Zakaz obejmuje też wstęp do obiektów sportowych, bibliotek i restauracji.

Od 12 marca stan wyjątkowy obowiązuje na terenie Słowacji. Tutaj rząd postanowił na dwa tygodnie całkowicie zamknąć granicę dla cudzoziemców. Do kraju będą wpuszczani tylko słowaccy obywatele lub osoby mające w kraju stały meldunek. Zamknięte zostały wszystkie lotniska obsługujące międzynarodowy ruch pasażerski.

Każda osoba powracająca z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu musi obowiązkowo przejść 14-dniową kwarantannę domową pod rygorem wynoszącej do 1650 euro grzywny.

Aktualizacja

Przez najbliższe dwa tygodnie wstrzymane zostaną również wszystkie kursy pociągów oraz autobusów międzynarodowych. Zakazem tym nie będzie objęty ruch towarowy. Pozostałe pociągi pasażerskie na trasach krajowych będą jeździć wyłącznie według świątecznego rozkładu jazdy.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim 298482o1
Anonim 298482o1
2 lat temu

Jak osoba odbywająca kare w areszcie na slowacji ma wrocic teraz do Polski? Czy jest to wogole mozliwe czy przejdzie kwarantanne na granicy polsko słowackiej?

czeslaw
czeslaw
2 lat temu

Witam czy wjade na słowacje ,czy potrzebuje jakiś specjalnych dokumentów

Darek
Darek
2 lat temu

Czy przyjadę do niemiec przez Słowację i Austrię

Aga
Aga
2 lat temu

Czy ktoś jechał z Niemiec przez austrie i Słowację mąż chce wrócić do polski

Max
Max
2 lat temu
Reply to  Aga

Wracanie obecnie do Polski z krajów gdzie jest duża zachorowalność to wyjątkowa duża nieodpowiedzialność i lekkomyślność. Takie osoby mogą potencjalnie zarażać inne osoby w kraju.

Jolanta
Jolanta
2 lat temu
Reply to  Aga

Tak jechał . Z Niemiec przez Austrię, Słowacje do Polski . Dziś . Zero kontroli. Kompletnie nic. Poza tym my Polacy jako jedyni możemy wjeżdżać na Sołwacje.

Ewa
Ewa
2 lat temu
Reply to  Jolanta

Czyli mogę jako Polka pojechać na Słowację tylko czeka mnie kontrola?

Michaela
Michaela
2 lat temu
Reply to  Jolanta

Dzień dobry czy jest jeszcze taka możliwość żeby Polak wjechał na Słowację? Czy już i dla Polaków są zamknięte Słowackie granice?

Jolanta
Jolanta
2 lat temu

Jutro wracam z Austrii do domu ,na południe Polski . Samochodem prywatnym przez Słowację. Więc przejadę przez Słowację do Polski ,czy szukać innej trasy?

Justyna
Justyna
2 lat temu
Reply to  Jolanta

Mam nadzieję ze po powrocie bedziesz na tyle odpowiedzialna i nie wydziesz z domu przez dwa tygodnie,

Aleksandra
Aleksandra
2 lat temu
Reply to  Jolanta

Mam nadzieje ze pozostaniesz w domu przez 2 tyg
Nie lekcewaz tego bo pozarazasz 100 osob!!!!

Piotr
Piotr
2 lat temu

mam jechac do czech do pracy 23 marca czyli co zatrzymaja mnie na granicy czy jak. Jade z Polski bo gdziesz czytalem ze chodzi o niewpuszczanie ludzi z Austrii i Niemiec głownie.. dzieki za info.

Paw
Paw
2 lat temu
Reply to  Piotr

Cześć, Polski nie ma na liście krajów, do których Czechy ograniczyły wjazd/wyjazd. Mogą na granicy sprawdzać temperaturę itp, ale jeśli wszystko będzie ok, to nie powinno być problemów

Mieszko
Mieszko
2 lat temu

Przewóz towarów busem dostawczym do 3,5 ton będzie możliwy?

Mateusz
Mateusz
2 lat temu

A można wiedzieć jeśli chodzi o transport towarowy??

Koral
Koral
2 lat temu
Reply to  Mateusz

Transport towarowy bez zmian w kierunku Polska Czechy i odwrotnie.